zubař
Zdraví

Čeká vás extrakce zubů moudrosti?

Zuby moudrosti dokážou potrápit. Prořezávají se až v dospělosti, obvykle mezi 14. až 40. rokem. Někomu se tzv. osmičky prořežou, někomu zůstávají uloženy v čelisti, někomu se ani nezaloží. Rády se kazí, jejich čistitelnost je horší, obzvlášť, pokud jsou zuby prořezány jen částečně. Pokud se zuby moudrosti kazí nebo způsobují bolesti, je nutná jejich extrakce, kterou provází obvykle zubní chirurgové.

Ideální věk pro odstranění zubů moudrosti je věk kolem 16 let. Kořeny zubu nejsou plně vyvinuty a zákrok není tak náročný. Prořezávání zubů moudrosti je spojeno s bolestí.  Vzhledem k nedostatku místa se velmi často prořežou křivě nebo jen částečně, neboť nemají dostatek místa, kam růst. Při pravidelné preventivní zubní prohlídce lékař pořizuje rentgenový snímek. Lékař vyhodnotí polohu vašich zubů a bude-li to nutné, zejména pokud jsou osmičky zkažené, odešle vás na extrakci. I když máte osmičky zdravé, ale jsou například jen částečně prořezané, je otázkou času, kdy se začnou kazit.

Jak extrakce zubů moudrosti probíhá?

Extrakci zubů provádí buď sám zubní lékař nebo vás odešle na zubní chirurgii. V případě, že je nutná extrakce zubů ze zdravotních důvodů, hradí zákrok zdravotní pojišťovna. Lékař má k dispozici aktuální rentgenový snímek. Zákrok se provádí v lokální anestezii. Pomocí injekce se umrtví oblast okolo zubu moudrosti. Pokud se  zub moudrosti neprořezal, lékař nařízne dáseň skalpelem. V případě, že je zub velký nebo špatně uložený, je nutné ho rozdělit na menší části, které lékař postupně vyndává. Po vyndání zubu se rána sešije vstřebatelnými stehy. Samotný zákrok není bolestivý. Ucítíte pouze tlak při vyndávání zubu a nepříjemné praskání při vytahování malých částí zubu. V případě, že je riziko vzniku zánětu, lékař vám předepíše antibiotika a doporučí léky proti bolesti.

V některých případech se zákrok provádí i v celkové anestezii, ale tento zákrok je nutné provést v nemocnici na operačním sále. Zákrok lze provést i v tzv. analgosedaci. Jedná se o léky vyvolaný stav, kdy pacient nemá pocity strachu a stresu, během zákroku pospává a nepamatuje si na něj. Cílem analgosedace je tlumení bolesti a zklidnění pacienta. Na rozdíl od celkové anestézie nedochází k bezvědomí a pro tělo je menší zátěží. Nevýhodou analgosedace je její cena, pohybuje se v rozmezí 5 až 10 tisíc.

Jak dlouho trvá rekonvalescence?

Průběh hojení je značně individuální v závislosti na rozsahu výkonu. Bezprostředně po výkonu je nutné dodržovat klidový režim, v den extrakce ústa nevyplachovat, nekouřit a nepožívat horké nápoje či jídlo. Po výkonu je obvykle přítomen otok tváří nebo dásní, do 3 dnů obvykle ustoupí. Je vhodné tvář pravidelně ledovat. Přítomna je často i ztuhlá čelist, ztuhlost může přetrvávat až deset dní.

Průběh zákroku i léčby je závislý na poloze i stavu zubů moudrosti. Obecně platí, pokud vám zubní lékař doporučil extrakci, je vhodné ji podstoupit co nejdříve. Ideální věk pro odstranění  zubů modrosti je věk kolem 18 let. Vždy se řiďte doporučením lékaře.

Zdroj: foto-pixabay

13.5.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky