bolest hlavy
Zdraví

Co je cévní mozková příhoda?

Pojmem cévní mozková příhoda se označuje stav, při kterém dojde k přerušení zásobování části mozku krví. Takto postižená část mozku není schopná plnit svou funkci a nastává odumírání mozkových buněk. Přerušení nastává nejčastěji na základě tzv. trombu, který cévu ucpe. V méně častých případech je krvácení do mozku způsobeno prasknutím cévy.

Jaké jsou projevy?

Cévní mozková příhoda má velmi rozmanité projevy, které vznikají náhle. Nejčastějšími příznaky jsou:

  • jednostranné ochrnutí končetiny
  • pokles koutku na jedné straně
  • špatné mluvení
  • náhlé potíže se zrakem
  • špatná koordinace pohybů
  • závratě
  • špatné udržení rovnováhy
  • zvracení
  • náhlé a prudké bolesti hlavy

Tyto projevy jsou náhlé, a proto je důležité jim věnovat dostatečnou pozornost. Při podezření na cévní mozkovou příhodu je třeba ihned volat linku 155.

Jak se nemoc diagnostikuje?

U cévní mozkové příhody probíhá několik vyšetření, aby se mohla spolehlivě určit příčina, místo vzniku a rozsah. Základem je neurologické vyšetření, počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MR). Dále neurosonologické vyšetření mozkových tepen. Všechna vyšetření je třeba provést co nejrychleji, aby mohla být včas zahájena léčba.

Jaká je léčba?

Úspěšnost léčby závisí na čase, za který se pacient dostane do lékařské péče od prvních varovných příznaků. Pokud je to do zhruba jedné hodiny, je zde velká šance na plné zotavení. Pokud je nemoc způsobena ucpáním cévy trombem, pacientovi je nitrožilně podáván lék na rozpouštění krevní sraženiny. Lék podává neurolog a musí být podán do zhruba 4 hodin od vzniku příznaků. Využívá se i nová metoda, která se dá použít až do 6 hodin od projevení prvních příznaků. Přes cévu v třísle zavede lékař až do postižené mozkové tepny vodící drát, který prorazí krevní sraženiny a rozvine se síťka, díky níž lze sraženinu zachytit a vytáhnout ven z těla. U druhého typu cévní mozkové příhody, které je způsobena prasknutím mozkové cévy, se k léčbě využívají léky na srážlivost krve nebo je proveden operační zákrok.

Jaké jsou následky?

Následky závisí na rozsahu postižení mozkové tkáně. Někteří pacienti se vrací do života bez jakéhokoliv postižení, jiní pacienti skončí s různým stupněm postižení. Může to být úplné ochrnutí nebo porucha řeči. Méně závažnými následky jsou poruchy hybnosti končetin, což lze zlepšit rehabilitací.

Jaká je prevence?

I zde, stejně jako u většiny nemocí, platí, že nejlepší prevencí je úprava jídelníčku – tzn. omezení živočišných tuků, soli a cholesterolu. Měla by převažovat zdravá a pestrá strava. Dále je na místě omezit kouření, které zvyšuje pravděpodobnost vzniku cévní mozkové příhody.

Kde najdu pomoc?

Důležité informace o cévní mozkové příhodě a příběhy pacientů naleznete na webových stránkách projektu Čas je mozek. Cílem projektu je naučit rozpoznat typické příznaky cévní mozkové příhody. Projekt dále apeluje na lidi, aby při rozpoznání příznaků ihned volali linku 155, neboť pacient se potřebuje co nejdříve dostat do rukou odborníků.

Cévní mozková příhoda patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Pokud rozpoznáte příznaky cévní mozkové příhody, ihned volejte linku 155. I zde rozhodují minuty.

Zdroj: foto-pixabay

7.8.2017 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky