Nekouřím
Zdraví

Chcete přestat kouřit ? Jak na to ?

Uvažujete, že přestanete kouřit? Pokud ano, přečtěte si, kde najdete pomoc, jak probíhá první návštěva ambulance pro odvykání kouření a zda vám pojišťovna poskytne příspěvek.

Statistická fakta a počty

  • každá vykouřená cigareta vám zkracuje život o 5 minut
  • každý rok zemře na následky kouření 4,8 milionu lidí
  • na následky kouření umírá téměř 50 % kuřáků
  • v ČR kouří zhruba 30 % populace nad 18 let
  • kuřáci umírají průměrně o 15 let dříve

Počítali jste někdy, kolik zaplatíte za cigarety týdně, měsíčně, ročně? Kupujete-li si krabičku cigaret za 75 Kč a denně vykouříte 20 cigaret, měsíčně zaplatíte 2 250 Kč a ročně 27 375 Kč. Za to byste mohli mít luxusní dovolenou! Spočítejte si, kolik byste ušetřili peněz. Kalkulačka zde.

Jak probíhá ambulantní léčba?

Na začátek je důležité zdůraznit, že úspěšnost ambulantní léčby je několikanásobně vyšší než sebeodvykání. Při první návštěvě ordinace zpravidla obdržíte úvodní informace pro pacienty a projdete vstupním vyšetřením. Obvykle vám změří tlak (ten je jedním z ukazatelů kardiovaskulárních chorob), puls, BMI, tělesné propozice, procento tuku v těle a hladinu oxidu uhelnatého ve vydechnutém vzduchu. Dále bude lékař zkoumat vaše kuřácké návyky a míru závislosti na nikotinu. Během dalších schůzek vám lékař navrhne možnosti léčby, poradí vám, jak změnit chování a hlavně se domluvíte na dni D, kdy doopravdy přestanete kouřit. Lékař vám bude pokládat otázky typu:

„V kolika letech jste si dal/a první cigaretu? Kolik vykouříte denně cigaret, když se neomezujete? Kolik cigaret jste měl/a v posledních 24 hodinách? Zkoušel/a jste už někdy přestat? Mělo to úspěch? Jak dlouho jste nejdéle nekouřil/a?“

V hlavě musíte mít jasno

Vše začíná v hlavě. Musíte být sami přesvědčeni, že opravdu chcete přestat kouřit. Nesmíte se litovat, že si nemůžete dát cigaretu ke kávě, ale situaci vnímejte jako úlevu a užívejte si radost z nekuřáctví. Pěstujte v sobě radost, že jste se zbavili závislosti. Snadno mohou nastat situace, které vás budou nutit sahat po cigaretě. Jedná se o situace jako například posezení s přáteli v hospodě nebo pití kávy na zahradě. Pro tyto situace byste si měli nachystat náhradní řešení. Například jít do nekuřácké restaurace anebo si místo kávy dát čaj. To, že si dáte ke kávě cigaretu, je jen naučené chování. Kritický moment trvá většinou několik sekund. Když v tuto dobu najdete náhradní řešení, máte vyhráno. Můžete si například hrát s něčím v ruce, namočit si ruce (s mokrýma rukama nelze kouřit) nebo skákat přes švihadlo.

Kouření a pojišťovna

Kouření je klasifikované jako diagnóza (F17: závislost na tabáku). Pokud se tedy rozhodnete navštěvovat ambulanci pro odvykání kouření, můžete využít příspěvek pojišťovny:

111 – VZP nabízí příspěvek až 2,5 tisíce korun na náhradní nikotinovou léčbu nebo na nehrazený lék na odvykání kouření předepsaný lékařem. Více zde.

201 – VOZP poskytuje příspěvek do výše 400 Kč jednou za rok na jeden z nabízených produktů dle vlastní volby (program Odvykací kúra proti kouření – je nutné předložit doporučení praktického lékaře). Více zde.

207 – OZP proplatí svým klientům náklady na Champixa prostředky určené k odvykání kouření, a to až do výše 4000 Kč. Více zde.

209 – ZPŠ poskytuje příspěvek do výše 500 Kč 2x ročně. Věkově neomezeno. Více zde.

211 – ZPMV podporuje aktivity lékárníků. Ve vybraných lékárnách nabízejí odborné poradenství při odvykání kouření. Více zde.

Ambulantní léčba je zpoplatněná a ceny jsou různé. Vždy se informuje na konkrétním pracovišti. Pečlivě zvažte, zda by nebylo výhodnější investovat do ambulantní léčby a případně využít příspěvku pojišťovny, nežli opakovaně kupovat léčiva v lékárně, která mají obecně nižší úspěšnost.

Kontakty na poradny dle jednotlivých krajů najdete například zde nebo zde.

Kromě poraden můžete využít bezplatnou Národní linku pro odvykání kouření 800 350 000. Linka je v provozu Po – Pá od 10 do 18 hodin a je určena pro dospělé klienty, resp. pro klienty od 15 let věku. Více informací o lince naleznete zde. Rovněž můžete poslat e-mailový dotaz email@bezcigaret.cz.

Abstinenční příznaky můžete potlačit léky, ale lék nezabrání nutkání sáhnout po cigaretě. To musíte mít ujasněno v hlavě. Nebojte se a nestyďte se navštívit odborníka, rozhodně vám nebude nadávat a váš zájem zcela jistě ocení. Udělejte něco pro své zdraví a k lékaři se objednejte už dnes.

Zdroj: foto-Adobe Stock

31.5.2016 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky