test-moc
Zdraví

Co byste měli vědět o zánětu močových cest

Zánět močových cest neboli cystitida trápí více ženy než muže, protože mají kratší močovou trubici. Onemocnění se léčí dobře a není nijak závažné. Problém ale je, že záněty se vrací opakovaně. Hlavně v zimních měsících je důležité se zaměřit na prevenci. I když o urologických problémech neradi mluvíme, je nutné tento stav léčit, aby nedošlo k infekci ledvin nebo k chronickému stádiu.

Příčiny

Zánět způsobuje bakterie Escherichia coli, která se nachází v zažívacím traktu. Je to prospěšná bakterie, která zajišťuje, aby se ve střevech nepřemnožily nebezpečné bakterie. Problém nastává ve chvíli, kdy se bakterie dostane do močového ústrojí. Proto je důležité dodržovat pitný režim, aby se bakterie vyplavila a dále se neusazovala v močovém měchýři. Mezi další příčiny patří také zadržování moči nebo nedodržení hygieny při sexu. Ohroženi jsou také lidé s cukrovkou, protože jejich moč obsahuje větší množství cukrů, což prospívá bakteriím.

Příznaky

Mezi typické příznaky patří časté nebo bolestivé močení, nutkání močení, pálení nebo řezání při močení, kalná moč, bolest v podbřišku nebo zvýšená teplota.

Léčba

Pokud se v moči objeví krev nebo zánět doprovází teplota, neváhejte navštívit lékaře, který vám předepíše antibiotika. Pokud se rozhodnete léčit po domácku, zvyšte příjem tekutin. V lékárně si můžete koupit různé výživové doplňky s brusinkami určené na záněty močových cest. Konzumujte brusinky a borůvky, které obsahují velké množství antioxidantů a také ananas, který má protizánětlivé účinky. Důležité také je zůstat v klidu a v teple.

Prevence

Nejlepší způsob, jak předejít zánětu močových cest, je prevence. Dbejte na:

  • pravidelné vyprazdňování a nezadržování moči. Při vyprazdňování je vhodné se zaklonit, zajistíte tak úplné vyprázdnění močového měchýře.
  • hygienu po vykonání potřeby.
  • močení ihned po pohlavním styku, které pomáhá odplavit většinu bakterií.
  • dodržování pitného režimu. Bakterie se vyplavují a zamezíte tak jejich uchycení na stěnách močového měchýře.
  • nošení vhodného spodního prádla. To by mělo být savé, nejlépe bavlněné. Prádlo by také nemělo být příliš těsné.
  • používání neparfemovaných kosmetických produktů na intimní hygienu. Na trhu najdete přípravky, které jsou na přírodní bázi. Vyhněte se také parfemovaným vložkám.
  • teplé oblékání a vyvarujte se prochladnutí.
1.3.2016 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky