Anti-aging medicína
Zdraví

Co to je Anti-aging medicína. Poznejte ji

Anti-aging medicína (medicína proti stárnutí) je novým medicínským směrem 21. století, která spojuje výhody klasické západní medicíny s uměním medicíny východní a která vznikla v důsledku stárnutí světové populace. Její cílem je dosáhnout co nejlepšího možného zdravotního stavu člověka a zároveň zpomalení procesu stárnutí jeho organismu. Tato medicína omlazuje lidský organismus zevnitř i navenek a zabývá se také některým drobnými problémy, které se v rámci klasické medicíny vůbec neřeší.

Proč vznikla

Lidská populace celosvětově stárne. Starší senioři (80 a více let) je nejrychleji rostoucí segment starší populace. Předpokládá se, že věková skupina „100+“ se zvýší asi 15 x – z 145 000 v roce 2000 na 2,2 miliony v roce 2050. Čím je země rozvinutější, tím je proporce starších osob vyšší. Protože je socioekonomický dopad stárnoucí populace na společnost značný, začíná se světová společnost stále více zabývat výzkumem a rozvojem programů zabývajících se stárnutím. Právě tato snaha stála u zrodu  Anti-aging medicíny.

Čím se zabývá

Anti-aging medicína se zabývá komplexně zdravím a prevencí nemocí. Jako cíl si stanovuje dožití vysokého věku při výborné fyzické a psychické kondici.

Teorie stárnutí

Základní myšlenkou všech teorií stárnutí je to, že biologické stárnutí našeho organismu vede k poškození buněk, orgánů a tkání a má za následek vznik onemocnění. Stárnutí představuje přirozený proces a délka života různých živočichů je do určité míry podmíněna geneticky. Pokud budeme bojovat s těmito stárnoucími mechanismy, můžeme redukovat nebo dokonce odstranit působení nežádoucích vlivů na naše zdraví.

Co je základem

Základem anti-aging medicíny je ale především prevence a cílená a individuální léčba dysfunkcí, které jsou často spojovány se stárnutím. Proto v rámci vyšetření pracuje s hlavními podobory:

 • edokrinologie (hormonální problémy),
 • neurologie (stress a deprese),
 • imunologie (podpora imunitního systému),
 • dietologie (nastavení osobního jídelníčku z medicínského hlediska),
 • genetika (dědičné přejímané zdravotní problémy a jejich prevence).

Jak jsou staré vaše orgány?

To zjistí po vstupní konzultaci základní anti-agingové vyšetření. Lékař zjistí, co tělu chybí a co naopak přebývá, včetně vašeho genetického potenciálu. Lidské stárnutí se totiž odehrává jak chronologicky, tedy podle kalendáře, tak i biologicky. A rozdíl mezi těmito dvěma věky může být značný. Některé vaše orgány jsou starší třeba až o deset, patnáct let, než ostatní. U každého je to velmi individuální.

Vstupní vyšetření

Co vše je předmětem vyšetření:

 • testování potravinových intolerancí,
 • měření biologického věku orgánů,
 • měření oxidativního stresu v buňkách,
 • test mozkových transmiterů,
 • vlasová analýza,
 • hormonální screening a další.

A výsledek?

Na základě komplexních výsledků vyšetření je pacient seznámen s doporučením postupů a změn na životosprávu. Na základě krevních a potravinových testů lze totiž zjistit, jakým potravinám by se měl člověk vyhýbat, co jeho tělo špatně snáší a čím se tedy pacient poškozuje. Celé vyšetření trvá několik dní a cena se pohybuje od několika tisíc až po desítky tisíc korun. To záleží na tom, jaké vyšetření se dělá a zda je nutné posílat vzorky do zahraničí.

Co dělat proti stárnutí?

 • Upravte svoji životosprávu, jezte co nejvíce zeleniny, ovoce a bílkovin s nízkým obsahem tuku. Dopřejte tělu rybí tuk, olivový olej a cereálie.Vylučte bílou mouku a rafinovaný cukr. Snížení spotřeby tuku o 30% znamená o 30% delší život.
 • Dbejte na dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Nezapomínejte také na antioxidanty, látky, které neutralizují volné radikály v lidském těle a chrání je tak před různými onemocněními. Vhodné jsou Vitamín C, E, betakaroten, extrakt ze zeleného čaje, koenzym 10, zinek a selen.
 • Pitný režim je důležitý, pijte minimálně dva litry čisté vody denně.
 • Nestresujte se.
 • Spánek léčí. Během něj produkuje naše tělo nejvíce hormonu melatoninu. Ten jako přirozený antioxidant posiluje naši imunitu. V dospělosti je produkován jen během spánku, takže spát osm hodin je vlastně také lékem.
 • Pozor na znečištěné prostředí. Snažte se být často v přírodě.
 • Aktivnímu pohybu se věnujte alespoň 30 minut denně.
 • Mějte dobrou náladu.

Závěr

Anti-aging medicína prochází v současném období bouřlivým rozvojem a přiblížení délky našeho života délce života prožitého ve zdraví je jedním z nejdůležitějších společenských úkolů. Nový typ medicíny nachází klientelu především z řad managerů, filmových, hudebních a dalších hvězd či mediálně známých osobností.

Kdo by nechtěl vypadat svěže a mladě i v pozdějším věku, bez hlubokých vrásek v obličeji, bez povislé a nepružné kůže, šedin, zkrátka bez příznaků stárnutí těla? Takové možnosti řeší anti-aging medicína, která působí proti stárnutí. Vylepšuje tělo pacienta zejména zevnitř, ale i navenek, zabývá se dosažením co nejlepší kvality života při dlouhověkosti. Výsledkem má být spokojený vlastní život, kvalita života, nezávislost, soběstačnost a užívání si “zdravého stáří” co nejdéle.

Zdroj: foto – Pixabay

5.5.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky