sono břicha
Zdraví

Co to je ECHO srdce? SONO břicha?

Co to znamená, když vás lékař pošle na ECHO srdce, nebo na SONO břicha? Tajuplné zkratky označují v medicíně rozšířené, neinvazivní metody, sloužící k vyšetření vnitřních orgánů, skeletu, břišních dutin, srdce, cév i měkkých tkání. Každá metoda má svá specifika a je vhodná pro různý typ vyšetření.

CT

Počítačová (computerová) tomografie – vyšetření v onkologii, při úrazech, u chorob mozku, páteře, hrudníku atd. Používá rentgenové záření, které je zpracováno počítačem. Obraz se zobrazuje ve vrstvách, řezech.

EKG

Elektrokardiografie je zobrazovací metoda na činnost vašeho srdce. Pomocí vodičů umístěných na různých částech těla vyhodnocuje přístroj elektrické změny na srdci.

EEG

Elektroencefalografie – slouží k vyšetření mozku, poruch spánku, bolestí hlavy pomocí speciální čepice s devatenácti elektrodami, které snímají na povrchu hlavy elektrické signály vzniklé mozkovou činností.

ECHO

Echokardiografie – ultrazvuková metoda k vyšetření srdce a cév.

MR nebo MRI

Magnetická rezonance – k zobrazení se používá pole silného magnetu a elektromagnetické vlnění. To umožní zobrazit s velkou přesností měkké tkáně. Používá se k vyšetření mozku, míchy a páteře, prosazuje se i v diagnostice nádorů v oblasti hrudníku či břicha.

MAMOGRAF

Metoda používá měkké rentgenové záření, které rozlišuje zobrazení tkání, tuku, žláz či vaziva. Slouží pro zjištění nádorové onemocnění prsu. Pro ženy nad 45 rokem preventivní prohlídka zdarma.

RTG

Rentgen – pracuje s rentgenovým zářením a uplatňuje se při vyšetření kostí, plic a břišních příhod.

UTZ nebo SONO

Ultrazvuk – Sonografie – jedno z nejběžnějších vyšetření, nejznámější je ale asi pro ženy v těhotenství. Je založeno na odrazu ultrazvukového vlnění od tkáni s rozdílnou hustotou. Uplatnění při vyšetření měkkých tkání, a břišních orgánů.

 

Při lékařském vyšetření se používají různé zobrazovací metody, které mají zjistit, co se ve vašem těle děje. Za posledních 25 let udělaly radiodiagnostické a zobrazovací metody neuvěřitelný krok vpřed. Umí podrobně zobrazit jak stavbu tak funkci lidského organismu. V současnosti jsou stále více používány tzv. hybridní metody kombinující vyšetření výpočetní tomografií či magnetickou rezonancí a pozitronovou emisní tomografií. Jsou k dispozici metody, které pacienta nezatěžují ionizujícím zářením.

16.2.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky