Zdraví

Co je syndrom spánkové apnoe?

Počet lidí se spánkovou apnoe pomalu narůstá. Často se týká lidí, kteří chrápou. Jedná se o poměrně vážnou poruchu spánku. Během něj pacient přestává na několik vteřin dýchat. Následně se pacient probudí a dýchání se obnovuje. Tento proces se může během noci opakovat třeba i stokrát. Onemocnění má vliv jak na přísun kyslíku, tak i kvalitu spánku a celkový zdravotní stav.

Co je spánková apnoe?

Syndrom spánkové apnoe je vážné onemocnění, které je charakteristické zástavou dechu během spánku. Často je také provázeno chrápáním a celkově sníženou zásobou kyslíku v organismu. K zástavě dechu dochází i na 10 a více sekund, přičemž tyto zástavy se opakují několikrát za noc.

Jaká je příčina?

Rozlišujeme tři druhy spánkové apnoe. Mezi tu nejčastější (až 90 % pacientů) je obstrukční spánková apnoe. V tomto případě dochází k oslabení svalstva hltanu ve spánku a zanesení dýchacích cest. Dochází tak k uzavření dýchacích cest a tělo nemá dostatek kyslíku. Také dochází k nárůstu oxidu uhličitého a zpomaluje se tepová frekvence. Mozek vydá impuls ke zvýšení frekvence dýchání, pacient se probudí a opět začne plynule dýchat. Tyto epizody se mohou opakovat i 100x za noc. Tento druh spánkové apnoe zhoršuje zejména nadváha, nosní polypy nebo zvětšené mandle.

Druhý typ spánkové apnoe postihuje méně než 10 % pacientů. Dochází k ucpání dýchacích cest a nefunkčnosti dýchacího svalstva. Třetí typ je kombinací dvou předešlých.

Jak se projevuje?

Velmi nápadným příznakem je hlasité chrápání. Dojte k uzavření hltanu, kyslík přestává proudit do plic a dochází k tzv. apnoické pauze, kdy pacient několik vteřin nedýchá. Mozek následně vyšle signál, pacient se probere ze spánku, začne znovu dýchat, zvýší se tlak a zrychlí dech. Tento cyklus se může opakovat několikrát za noc. Pacient se pak ráno budí unavený, nevyspalý, často také s bolestí hlavy a špatnou náladou. Mezi hlavní příznaky patří:

  • přerušované dýchání ve spánku (upozorní jiná osoba),
  • noční dušení se,
  • hlasité chrápání,
  • probouzení se se suchými ústy nebo bolestí v krku,
  • ranní bolesti hlavy,
  • ospalost,
  • ospalost během dne,
  • celková podrážděnost.

Kam se obrátit?

Pokud máte podezření na spánkovou apnoe, obraťte se na svého praktického lékaře, který vás doporučí na specializované pracoviště. Většinou se jedná o neurologii a spánkovou laboratoř. Nejspolehlivější diagnostickou metodou je tzv. polysomnografie. Provádí se ve spánkové laboratoři, případně v domácím prostředí. Jedná se o celonoční snímání elektrické křivky mozku, očních pohybů, aktivity svalů, dýchání a srdeční činnosti. Zároveň je pořizováno video. Z těchto údajů lze provést přesnou diagnostiku.

Jaká je léčba?

Kromě zásad zdravé životosprávy včetně redukce hmotnosti a správné spánkové hygieny existují další metody léčby. Mezi ty nejúčinnější se řadí používání nazální přetlakové ventilace. Pacient má přes noc nasazenou speciální masku. Přístroj udržuje přetlak v dýchacích cestách a zabraňuje kolapsu slabých stěn hltanu. Pacient přístroj používá každou noc v domácím prostředí.

Další možností léčby je chirurgický zákrok. Odstraní se překážky v dýchacích cestách a zlepší se tak jejich průchodnost. Konkrétně se jedná o plastiku nosní přepážky, odstranění mandlí nebo plastika měkkého patra. Tyto zákroky mají obvykle velkou účinnost. V léčbě se využívá i laser nebo tracheostomie, lidově tzv. „slavík“.

Muži jsou postiženi dvakrát častěji než ženy. Onemocnění se objevuje nejčastěji mezi 40. a 60. rokem a průměrně postihuje 21 % mužů a 9 % žen. Onemocnění může být dědičné.

Zdroj: foto-pixabay

16.7.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky