fbpx
rehabilitace a cvičení
Zdraví

Co je to rehabilitace

Jste po operaci nebo úraze? Bolí vás záda, nemůžete otočit hlavou? Potřebujete rozhýbat ruku či nohu? Začíná vás trápit únik moči? Jestli jste si na některou z otázek odpověděli ANO, pak je čas navštívit rehabilitačního terapeuta. Nejčastěji tento výraz používáme ve spojení s lékařskou rehabilitací.

Simona, 29 let, Nýřany: „Problémy se zády a i s celým držením těla mám už od malička. Teď, co vychovávám vlastní dítě, mám ale pocit, že to celé vzniklo tím, že mě naši už jako mimino pořád posazovali. A ze základky si pamatuji, jak mě učitelka pořád dloubala do zad, abych seděla rovně. Odmalička mám skoliózu, tendenci k hrbení a ploché nohy. Chodila jsem na různé rehabilitace, jenže jako malá jsem na to kašlala a doma jsem byla líná cvičit. Vždycky mi to vydrželo jen chvíli. Teprve až v dospělosti si člověk uvědomuje, že pro to měl dělat něco víc.

Nedávno mi doktorka zase předepsala rehabilitací, tak jsem začala chodit na masáže a masérka mi to vůbec nemůže rozmasírovat. Pokaždé mám pocit, že ať mi šáhne kamkoliv na záda, tak jsem pořád strašně ztuhlá. Taky to dost bolí. Ale vydržím to. Jenže pak přijdu domů, zapomenu na to a zase se hrbím.

Dřív jsem chodila na pilates, jenže teď mi to nevyhovuje časově. Navíc bydlíme v menším městě, takže výběr cvičení je dost omezený a dojíždět hlavně z finančních a časových důvodů nemůžu. Musím říci, že docela sportuji, ale nic vyloženě na ty záda. Jezdím na inlajnech a to mě fakt dost pomáhá na tu křeč v oblasti lopatek. Asi tím, jak člověk přitom mává rukama a hýbe celým tělem, tak se to strašně uvolnilo a bolest a křeč byly najednou pryč. Chtěla bych zkusit ještě nějaký cvičení doma, třeba něco najdu na Youtube, tak to podle toho zkusím…“

Co to je rehabilitace?

Rehabilitace je úsilí navrátit poškozeného člověka do předešlého tělesného stavu. Rehabilitace lidí poškozených nemocí nebo úrazem je procesem zdravotních složek společnosti s cílem znovu zařadit člověka postiženého na zdraví následkem nemoci, úrazu či vrozené vady do aktivního společenského života. Může jít o jednoduchá cvičení nebo celý komplex navazujících léčebných procesů, které nazýváme souhrnným pojmem jako léčebná rehabilitace.

Druhy rehabilitace

Bazální stimulace – psychologická aktivita pomocí vjemů, doteků, vibrací, zvuků pro mentálně postižené osoby

Bobathova metoda – terapeutický princip cviků pro udržení rovnováhy v pohybu

Cvičení dle Mojžíšové – sestava cviků na odblokování páteře, pánve

Elektroléčba – terapie, při které je využíván léčebný účinek různých forem elektrické energie

Fototerapie – metoda, určená k léčbě depresí a s ní spojených poruch spánku, ale i jiných potíží

Fyzikální terapie – využívá účinků magnetického pole, ultrazvukového vlnění, elektrických proudů a impulzů, světelných paprsků, tepla, vody aj.

Hipoterapie – metoda využívající přirozený pohyb koně v kroku jako stimul a rehabilitační prvek

Kryoterapie – metoda, při níž je organismus krátkodobě vystaven extrémně nízkým teplotám

Lymfodrenáž – speciální manuální technika (masáž), která je zaměřená na povrchový mízní systém

Rázová vlna – je akustická vlna, která přenáší vysoké množství energie do bolestivých bodů. Tato energie vyvolává hojivé a regenerační procesy v měkkých tkáních, šlachovém aparátu včetně jeho úponu na kost.

Vodoléčba – hydroterapie, využívaná především v lázeňích, kde jsou hostům nabízeny různé druhy koupelí, van, atd. Do vodoléčby se zahrnuje například perličková koupel, podvodní masáže, uhličitě koupele, skotské střiky atd.

Vojtova metoda – soubor cvičebních technik používaných k léčbě tělesných a psychických poruch podle tzv. vrozených pohybových vzorů

Nejenom úrazy potřebují rehabilitaci

I když mnoho lidí vnímá pojem rehabilitace jakou součást ozdravného procesu cvičení po úraze, neméně důležitá je i rehabilitace po mozkových či srdečních příhodách (mrtvice, infarkt) či úrazech hlavy, kdy dojde k poškození mozku. Rehabilitace je i nedílnou součástí léčení po srdečních operacích, ale i po kardiologických výkonech (stenty , bypassy, náhrady chlopní). Pomáhá totiž obnovit a udržet optimální fyzický stav, ale i stav psychický a emociální. Zvláštní typ rehabilitace se používá pro spastická poranění míchy s následkem ochrnutí.

Fyzioterapeut

Odbornou způsobilost bylo dříve možné získat absolvováním oboru fyzioterapeut nebo rehabilitační pracovník na střední zdravotnické škole či oboru diplomovaný fyzioterapeut na vyšší zdravotnické škole. V současnosti lze odbornou způsobilost získat již pouze po absolvování vysokoškolského studia. V praxi tedy vedle sebe působí fyzioterapeuti se středoškolským, vyšším odborným i vysokoškolským vzděláním.

Diagnózy vhodné pro fyzioterapii

Děti

 • centrální koordinační porucha pohybového vývoje
 • dětská mozková obrna (DMO)
 • asymetrické držení trupu a hlavy
 • skolióza
 • ortopedické vady hrudníku
 • bolest zad
 • jiná neurologická onemocnění

Dospělí

 • cévní mozková příhoda
 • periferní paréza
 • bolesti hlavy a páteře
 • skolióza
 • bolesti kloubů
 • bolesti zad
 • poúrazové stavy
 • jiná neurologická onemocnění

Kdo mi předepíše rehabilitaci?

Rehabilitační léčbu navrhuje a doporučuje ošetřující lékař, tím se rozumí praktický lékař pro dospělé, případně pro děti a dorost, případně ošetřující lékař z nemocnice, kde byl pacient naposledy hospitalizován. Můžete se také obrátit na odborníka – ortopeda, neurologa nebo rehabilitačního lékaře, protože obvodní lékař nemusí mít v dané oblasti dostatečné znalosti. Aby vám byly rehabilitace částečně nebo zcela hrazeny pojišťovnou, je nutné aby vám lékař vypsal Poukaz na vyšetření/ošetření. Tento vám může předepsat praktický lékař, nebo lékař v nemocnici, který potřebu rehabilitací indikoval.

Dobře zvolená rehabilitace vás může zbavit bolesti a vrátit omezenou pohyblivost zase k původnímu stavu. Poraďte se se svým lékařem, nebo se objednejte ke specialistovi. V průběhu rehabilitační léčby lékař kontroluje stav pacienta a úspěšnost dosavadní rehabilitace. Rozhoduje o pokračování, změně nebo ukončení léčby. Dle potřeby opět provádí léčebné výkony. Při ukončení rehabilitace lékař dělá závěrečné zhodnocení stavu a ukončuje rehabilitaci s poučením klienta o dalším doporučeném režimu.

15.3.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme