Zdraví

Co pomáhá na bolestivé koutky?

S popraskanými koutky má jistě zkušenost každý. Příčinou jsou bakterie nebo kvasinky, které se přemnoží a způsobují zánětlivé onemocnění rtů. Nejprve se projeví jako zarudnutí s mělkou prasklinou, která se postupně zvětšuje a mokvá. Celé místo je pokryto žlutou krustou.

Jaká je příčina?

Příčin může být celá řada. Popraskané koutky se často týkají lidí s poruchami imunity nebo nedostatečnou výživou. Mezi obvyklé příčiny patří nedostatek železa (chudokrevnost), zinku nebo vitamínů skupiny B. Příčinou také může být kvasinková infekce nebo sluneční záření či nevhodná protéza.

Mezi další příčiny patří nesprávná ústní hygiena. Nedostatečná ústní hygiena může mít podíl na praskání koutků. Důležitý je i výběr zubní pasty. Některé látky mohou způsobovat praskání koutků.

A co strava?

Na praskání koutků se může podílet i strava. Zejména se jedná o nedostatečný přísun prvků uvedených výše. Je třeba dbát na přísun železa (např. hovězí maso, listová zelenina, řepa, čočka), zinku (semínka) a vitaminů skupiny B (v obilovinách a celozrnných produktech). Vitaminy můžete užívat formou výživových doplňků, vhodnější je však jejich přirozená forma v potravinách.

Co pomáhá?

V první řadě je třeba dbát na konzumaci zdravých, kvalitních potravin a vyhýbat se polotovarům, které neobsahují žádné vitaminy ani minerály. Dále případně užívání výživových doplňků. Také je vhodné dodržovat pravidelně ústní hygienu, v případě popraskání koutků častěji. Zaměřte se i na výběr vhodné zubní pasty. Mějte po ruce hydratační balzámy nebo masti na rty, jejich pravidelná hydratace je velmi důležitá. Ověřené babské rady doporučují popraskané koutky potírat propolisem, česnekem, aloe vera nebo droždím.

Kdy zpozornit?

Pokud se koutky vyskytují dlouhodobě a často, může to být projevem neléčeného onemocnění. Jedná se o pacienty s onemocněním střev, kdy se potřebné vitaminy nevstřebávají. Dále pacienti s Crohnovou chorobou, cukrovkou nebo celiakií.

Pokud vám na koutky nezabírají různé babské rady ani výživové doplňky, navštivte svého lékaře nebo dermatologa. Předepíše vám zinkovou nebo kortikoidovou mast, která s problémy zatočí. Pokud se problémy budou opakovat, je třeba hledat příčinu v nějakém onemocnění.

Zdroj: foto-pixabay

18.6.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky