krev
Zdraví

Co všechno odhalí krevní testy?

Věděli jste, co všechno se lze dozvědět z rozborů krve? Rozbory krve patří k nejzákladnějším laboratorním úkonům. Výsledky odběrů mohou odhalit nedostatek vitamínů nebo upozornit na začínající problém. Odběr krve je součástí preventivního vyšetření u praktického lékaře. Krevní testy mohou zjistit informace o fungování orgánů nebo stavu imunitního, hormonálního, kostního nebo pohlavního systému.

Odběry krve

Pokud mají být výsledky rozboru krve průkazné, je nutné dodržet několik pravidel před samotným odběrem . Pacient musí být nalačno, proto se krev odebírá v ranních hodinách. Dále je důležité, aby se pacient minimálně půl den před odběrem vyhnul konzumaci tučných jídel, alkoholu a cukru, což může významně zkreslit výsledky. Každý lékař vyplňuje žádanku o provedení odběrů, kde sám vybírá, jaké hodnoty potřebuje z krve zjistit.

Rozbor krve

Základním laboratorním vyšetřením je zjištění tzv. krevního obrazu. V laboratoři se zjišťuje počet bílých a červených krvinek, počet krevních destiček, barvivo hemoglobin nebo hodnota trombocytů. Dále se zjišťuje tzv. základní biochemie, která odhalí přítomnost a množství jednotlivých látek. Obvykle se zjišťuje přítomnost sodíku, draslíku, vápníku, krevního cukru, močoviny nebo enzymů. Vysoká hodnota sodíků může poukazovat na dehydrataci organismu nebo vysoká hodnota krevního cukru může signalizovat diabetes.

Co lze z rozborů krve poznat?

Z krve lze na základě zjištěných hodnot odhalit počínající onemocnění. Řada onemocnění nemá žádné projevy, proto je velmi důležitá pravidelná prevence, která může počínající rozvoj choroby odhalit. Velmi často se z krve zjišťuje, zda je v těle přítomný zánět a to formu tzv. CRP testů. Z krve lze také odhalit možné nádorové onemocnění. Rozbory odhalí metabolismus tuků, což je důležitý ukazatel aterosklerózy a metabolismus tuků, ten naopak umožňuje odhalit diabetes. Z krve lze ale odhalit i citlivost na některé alergeny nebo citlivost na potraviny, které způsobují intoleranci. Krevní výsledky umí zjistit koncentraci hormonů nebo PHI, tzv. index zdravé prostaty. Krevní rozbory umožňují sledovat průběh již existujícího onemocnění a stejně tak účinnost léčby.

Nezapomínejte na preventivní prohlídky. Jednou za dva roky máte nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře. Zahrnuje chemické vyšetření moči i rozbor krve.

Zdroj: foto-pixabay

10.5.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky