inkontinence
Zdraví

Cviky při inkontinenci

Inkontinence neboli samovolný únik moči je v současnosti velmi častý zdravotní problém. Dochází k nechtěnému samovolnému úniku moči při běžných situacích, jako je sport, zátěž nebo obyčejný smích. Inkontinence je choulostivý problém, ale rozhodně se nevyplatí ho podceňovat. Inkontinence může mít mnoho příčin, ale je léčitelná.

K léčbě inkontinence se využívají například léky, magnetická stimulace nebo metoda biofeedback. Další možnosti léčby a informace o inkontinenci se dozvíte v jednom z našich článků zde. Při léčbě inkontinence je rovněž důležité i cvičení. Lze ho provádět i jako prevenci a k posílení pánevního dna. Právě ochablé pánevní dno může být jednou z příčin inkontinence. Principem všech cviků na inkontinenci je střídavé napínání a uvolňování svalů.

Pokud cviky mají mít účinek, měli byste je provádět pravidelně alespoň půl hodiny denně.

  • Rovně se postavte, paty dejte k sobě a špičky co nejdál od sebe. Několikrát po sobě střídavě stahujte a uvolňujte svaly kolem konečníku.
  • Posaďte se na židli a vší silou stáhněte svěrače močového měchýře silou dovnitř pánve. Vydržte 5 vteřin. Čas můžete postupně prodlužovat. Opakujte aspoň 10krát. Výhodou toho cviku je, že není vidět a můžete ho tak provádět například v tramvaji.
  • Posaďte se na gymnastický míč, pánev by měla být o něco výše než kolena. Míč koulejte dopředu a dozadu, trup by měl zůstat vzpřímený a sedací svaly by měly být uvolněné. Opakujte aspoň 10krát.

V roce 1948 představil gynekolog A. Kegel soubor jednoduchých cviků, které jsou zaměřeny na posilování svalů pánevního dna.

Kegelovy cviky jsou známé a velmi populární.

  • Lehněte si na břicho a pokrčte jednu nohu. Čelo si opřete o složené ruce. Napněte svaly pánevního dna co nejsilněji a snažte se vydržet aspoň 10 vteřin. Poté uvolněte a opakujte 10krát, pak nohy vyměňte.
  • Postavte se, nohy roztáhněte na šířku boků. Zpevněte pánevní dno, poté zakašlejte a uvolněte. Cvik vás naučí redukovat únik moči například při kašli.
  • Lehněte si na záda, ruce dejte podél těla. Nohy pokrčte v kolenou, chodidla nechte na podlaze. Nadzvedněte pánev a hýždě a stáhněte svaly břicha, konečníku a pochvy. Poté pohybujte 3krát pánví nahoru a dolu, pak povolte.
  • Klekněte si na všechny čtyři a záda vyhrbte do oblouku (bradu přitáhněte k hrudi). Zatněte břicho, hýždě, svaly konečníku a močové trubice. Chvíli vydržte, poté se prohněte v zádech, zakloňte hlavu a povolte.

Rozšířeným mýtem je, že inkontinence postihuje především ženy v pozdějším věku. Není tomu tak. Inkontinencí může trpět kdokoliv bez rozdílu věku a pohlaví. Důležité je problém nepodceňovat a svěřit se urologovi nebo urologynekologovi včas. Při přecházení potíží dochází časem

Video s cviky pro posílení svalů pánevního dna si zdarma můžete objednat zde.

Zdroj: foto-AdobeStock

14.12.2016 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky