Mezinárodní den orgasmu
SituaceZdraví

Den, kdy se slaví ženský orgasmus

Je to právě: 8. srpna. Mnoho dvojic by možná řeklo, že by se takový svátek měl slavit každý den. A proti tomu lze jen těžko něco namítat! Orgasmus je stejnou součástí ženského zdraví jako například dentální hygiena – jen je mnohem příjemnější a zábavnější. Jak se vlastně jeho svátek dostal do kalendáře? Proč po něm toužíme a co o něm všechno nevíme?

Mezinárodní den ženského orgasmu 8. srpna

Za tento šťastný nápad je třeba poděkovat do daleké Brazílie, do města Esperantina, které se nachází v oblasti severní Piauiense. Ano, to je to místo, kde byl 8. srpna tento svátek zaveden a slaví se jako jedno z největších životních potěšení. A to vše způsobil jeden místní, svědomitý radní, který se rozhodl věnovat tento den ženskému orgasmu, jako kompenzaci za svůj „sexuální dluh” vlastní manželce. Svátek je velmi populární a slaví se v Brazílii, Španělsku, Mexiku, Argentině, Peru, ale i severském Norsku. Jako státní svátek ho nejspíš naši poslanci nenavrhnou, ale to nic nebrání tomu, nezačít ho slavit  soukromě také u nás! Vždyť co může být krásnějšího, než potěšit svou milovanou ženu, partnerku, přítelkyni nebo utajenou milenku, krásným orgasmem?

Ženský orgasmus

Orgasmus neboli vyvrcholení je vrcholný okamžik při sexu, vyznačuje se intenzivní fyzickou rozkoší, která je doprovázena rychlými svalovými stahy v dolních pánevních svalech, které obklopují primární pohlavní orgány. Orgasmus u žen je často spojen s jinými mimovolnými reakcemi, např. se svalovými křečemi v jiných částech těla a s vydáváním zvuků, vzdechů či výkřiků.

La petite mort – malá smrt

Ve chvílích po dosažení orgasmu následuje fáze znatelné únavy, kdy si ženy (i muži) po něm potřebují alespoň chvilku odpočinout. A právě tento okamžik se nazývá poeticky „La petite mort“. Je to krátká ztráta nebo oslabení vědomí po vyvrcholení. To se obvykle připisuje uvolnění hormonu prolaktinu, který tak reaguje na podráždění erotogenních zón a hormonu oxytocinu, který se uvolňuje právě při orgasmu. Tato látka nám do našeho těla přináší uvolnění a zlepšuje i náš emocionální stav. Další příčinou také může být potřeba krátkého mikrospánku po intenzivní fyzické aktivitě. Mezi časté průvodní jevy, projevující se krátce po pohlavním styku patří i výrazně zvýšená chuť k jídlu nebo pití. 

Různé typy orgasmů

Ženy mohou dosáhnout hned několika typů orgasmů, to znamená, že k vrcholu své rozkoše lze dospět vícero způsoby, a nikoli pouze jedním. Jednotlivé typy vyvrcholení závisí na stimulaci specifických oblastí a erotogenních zón, jakož i na různých druzích stimulace, třeba i za pomoci erotických pomůcek, a vůbec na celkovém průběhu soulože. Je tedy patrné, že vyvrcholení partnerky je záležitostí obou partnerů a z jeho nedosažení lze jen těžko vinit jednoho či druhého.

Klitoridální orgasmus

Za něj může klitoris – nebo také poštěváček, viditelná část připomínající výstupek, který je umístěn blízko zevního spojení malých stydkých pysků, nad poševním vchodem. Jeho speciálním úkolem je navození pohlavního vzrušení a orgasmu. Jedná se totiž o hlavní nervové centrum ženských pohlavních orgánů. Takže muži by měli tomuto místu, věnovat skutečně speciální pozornost.

Vaginální orgasmus

Druhý „základní“ typ ženského vyvrcholení, kterého je možné dosáhnout při pronikání mužského penisu nebo za pomoci vibrátoru či jiných sexuálních „pomůcek“ do vaginy (pochvy). Je pochopitelné, že dosažení vaginálního orgasmu bývá často náročnější, než je tomu u orgasmu klitoridálního.

Bod G

Kde je to místo, které je středobodem ženského orgasmu, jeho základním spouštěcím mechanismem? Bod G, celým názvem Gräfenbergův bod, je lokalizované množství nervové tkáně a velmi citlivá oblast ženské vaginy. Nachází se na její přední stěně mezi stydkou kostí a dělohou. Velikost a umístění bodu G se u každé ženy liší, obvykle se nachází přímo za stydkou kostí, ve druhé třetině pochvy, přibližně 3–5 cm od poševního vchodu. Jeho lokalizace je někdy obtížná, a proto některé ženy nevěří, že jej vůbec mají.

Bod A

Jako by nestačilo, že část lékařské i laické veřejnosti existenci bodu G zpochybňuje, byl lokalizován další erotogenní bod A, který dokáže ženy dovést až k explozivnímu a slastnému vyvrcholení. Navíc při laskání tohoto bodu se můžete dočkat až třikrát delšího orgasmu. Jedná se o bod A, neboli přední fornix erotogenní (AFE zóna), nacházející se na horní stěně pochvy směrem k bříšku. Pří jeho stimulaci dochází k velmi rychlé vaginální lubrikaci (zvlhnutí) a vzrušení i u žen, které ho zrovna příliš často neprožívají.

Vícenásobný orgasmus

Ženě, která je tohoto vícenásobného prožitku orgasmu schopna, se někdy říká “multiorgasmická žena”. Opakovaný orgasmus během jednoho milování je však naprosto individuální záležitostí a proto nemá smysl se za každou cenu o něj snažit! Dosahuje ho asi jen čtvrtina žen, a to v období nejaktivnější části svého sexuálního života (30 – 50 let). Vícenásobnému orgasmu můžete pomoci drážděním více erotogenních zón a více žen je ho schopno dosáhnout pří autoerotice. 

Mokrý orgasmus

Někdy je také nazýván „ženská ejakulace“ a jeho průběh není zase tak ojedinělý, jak by se mohlo zdát, neboť jej může dosáhnout až 20 % žen! Jedná se o uvolnění tekutiny ze žláz v okolí močové trubice. Může se jednat jen o kapky této tekutiny, nebo dokonce o proud. K této ženské ejakulaci dochází při vaginálním dráždění či v kombinaci se stimulací klitorisu.

Ostatní typy orgasmu

Vyvrcholení mohou zažít ženy i drážděním jiných míst, než pouze vagíny či klitorisu, ačkoli v těchto případech bývá orgasmus poněkud vzácnější. Záleží na individuálních erotogeních zónách ženy. Mohou to být:

  • anální orgasmus – k němuž dochází při análním sexu či při dráždění konečníku,
  • prsní orgasmus – mohou zažít ženy, které mají zvýšenou citlivost na prsní bradavky,
  • ústní orgasmus – souvisí s prožitkem líbání a tak některé ženy mohou dosáhnout svého vyvrcholení při vášnivých a dlouhých polibcích.

Užijte si ho!

Prožít si naplno svůj orgasmus, vyvrcholení sexuálního aktu, je prožitkem absolutní rozkoše. Nestyďte se ho dát hlasitě najevo, následujte své tělo a nechte propuknout veškeré emoce. Bude to mít blahodárný vliv nejenom pro vás, ale i na vašeho partnera. V důvěrné intimitě je to jeden z nejkrásnějších okamžiků, které si vzájemně můžete poskytnout.

Záhada jménem orgasmus

Profesor sexuologie Petr Weiss tvrdí, že žena se může dosahování orgasmu naučit. Nikdo prý ještě nevysvětlil, proč mají ženy orgasmus. Z reprodukčního hlediska ho není vůbec zapotřebí. Mužského ano – bez ejakulace není reprodukce. Ale ženský orgasmus? U jiných živočišných druhů nemá takřka obdobu. Víme, že se při něm uvolňuje oxytocin zvaný též hormon lásky. Ten posiluje párovou vazbu, nehledě na to, že bez příslibu slasti by ženy asi vůbec nebyly ochotné se milovat. Užitečný ženský orgasmus bezesporu je, nutný nikoliv, dodává profesor Weiss.

Podle výzkumu, který provedla agentura STEM/MARK pro Sexuologický ústav v Praze, předstírá vyvrcholení až 70 % žen. Některé zdroje uvádějí, že naopak 20 až 30 % žen nedosáhne orgasmu nikdy anebo velmi zřídka, což má hned několik důvodů od psychických až po sociální. Často však hraje roli i věk a omezené sexuální zkušenosti. Říká se, že stud a ostych je největší nepřítel orgasmu. Na to všechno nyní můžete zapomenout. Přidejte se k miliónům lidí, kteří si tento den prožijí svůj orgasmus, aniž budou tušit, že tím oslaví jeden z nejkrásnějších svátků…

Zdroj: foto – Pixabay

 

8.8.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky