záda
Zdraví

Dornova metoda uleví při bolesti zad a kloubů

Dornova metoda je velmi je šetrná a bezbolestná metoda, při které lze klouby a páteř navracet do jejich původní polohy. Terapeut jemně používá své ruce a ošetřovaná osoba pomáhá svými přirozenými a zcela volnými pohyby. Dornova metoda pomáhá například při vyhřezlých ploténkách, vbočených palcích nebo při skolióze.

Jak Dornova metoda funguje?

Jedná se o druh manuální terapie. Dochází k velmi pomalé mobilizaci kloubů nebo obratlů a jejich navrácení do přirozené polohy. Dornova metoda je založena na aktivní účasti pacienta. On sám si tedy určí, do jaké míry je schopen se pohybovat. Při tomto druhu terapie se nesetkáte se žádnými násilnými, prudkými nebo bolestivými pohyby. Metoda je založena na kyvadlovém pohybu protější ruky nebo nohy. Pacient volně houpe protější rukou nebo nohou a terapeut vytváří tlak na příslušné místo. Obratel nebo kloub se tak vrátí do své přirozené polohy. Díky tomu dochází k uvolnění svalstva. Předpokladem úspěchu Dornovy metody je aktivní spolupráce pacienta. Pro imobilní pacienty tato metoda není vhodná. K částečné úlevě od bolesti dochází obvykle po třech ošetřeních. Při bolestech páteře je vhodné zároveň eliminovat nevhodné návyky pacienta při sezení, které se podílí na vzniku bolesti.

Po ošetření následuje masáž

Po ošetření by měla následovat tzv. Breussova masáž. Jedná se o jemnou energetickou masáž páteře a okolního svalstva. Terapeut při ní využívá akupresurních bodů a danou sérii hmatů. Někdy se naopak s masáží začíná, aby došlo k uvolnění svalstva. Masáž se provádí velmi pomalu a jemnými pohyby.

Při jakých potížích Dornova metoda pomáhá?

Lze ji využít především při:

 • bolesti zad a kloubů,
 • skolióze,
 • rozdílné délce končetin,
 • patních ostruhách,
 • vbočených palcích,
 • migrénách,
 • tenisovém lokti,
 • kladívkových prstech,
 • neplodnosti (z důvodu nevhodného postavení kostrče).

Dornovu metodu lze využívat nejen při akutních potížích, ale také v rámci prevence. Dornova metoda může být využívána i u dětí. Četnost ošetření je obvykle stanovená v intervalu 1 až 2x týdně. Při závažnějších potížích může léčba trvat až několik měsíců. Nezbytná je spolupráce pacienta, který by měl doma pravidelně cvičit a vyvarovat se nevhodným návykům, jako například křížení nohou.

Kdy není Dornova metoda vhodná?

Dornovu metodu nelze provádět při kožních onemocnění, náchylnosti ke zlomeninám nebo tvorbě výronů, při pokročilé osteoporóze, Bechtěrevově nemoci, při nádorových onemocnění, po operacích kloubů (několik týdnů po operaci) a při imobilitě pacienta.

Dornova metoda je velice jednoduchá a efektivní forma terapie. Pomáhá při celé řadě obtíží. Je založena na aktivní spolupráci pacienta. Pro dosažení žádoucích výsledků je nezbytné terapii doplnit domácím cvičením, a především změnit nevhodné pohybové návyky.

Zdroj: foto-pixabay

22.8.2019 | admin

2 komentáře: “Dornova metoda uleví při bolesti zad a kloubů”

 1. Věra Tlustošová napsal:

  Zdravím, chtěla bych vědět kdo tuto metodu provádí. Děkuji za info. na mail

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   Dornovu metodu provádí fyzioterapeuti, kteří absolvovali příslušný kurz. Záleží, který fyzioterapeut ve vašem okolí se Dornovou metodou zabývá.

Doporučujeme