hypertenze
Zdraví

Hypertenze – tichý zabiják

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak. Necítíte ho, nebolí vás, nevíte o něm. Patří mezi tzv. civilizační choroby a jeho výskyt ovlivňuje váš způsob životního stylu.

Toho roku na podzim oslavil Vlastík právě padesátku. Ale žádné bujaré oslavy se nekonaly a sám si to ani moc neužil. Pracoval v truhlářské dílně nedaleko jihočeského Tábora. Tenkrát v listopadu ještě museli nahonem dodělávat zakázky, které bylo třeba stihnout do vánoc. Šturmovali. Jako každý rok. Klasika.

Už pár dní ho trápila rýma, posmrkával, ale vzal si jen acylpyrin a večer hrnek horkého čaje s medem. To vykurýruju, říkal si. Dřív, když ho přepadla pořádná rýma, spouštěla se mu z nosu občas krev. Dokonce se koupil v lékárně nějaké nosní tampóny proti krvácení. Jenže tentokrát ta krev z nosu nebyla k zastavení. Přikládal si na temeno hlavy studené obklady, ucpal si papírovým kapesníkem nosní dírky, ale nic nepomáhalo. Když odpoledne přijela žena z práce, vzali auto a jeli na Táborskou polikliniku na pohotovost.

Něco mi na to dají, nějak to krvácení přece zastaví, uklidňoval sebe i manželku.

Lékařka v ordinaci si zapisovala jeho nacionále do karty a sestra ho vyzvala, že mu změří tlak. Sundal si košili a posadil se vedle stolu s tlakoměrem.

“Paní doktorko, asi nám ten přístroj nefunguje,” řekla sestřička, když se nevěřícně podívala na stupnici. “Můžete to zkusit vy?”

Doktorka vstala od stolu a zopakovala měření krevního tlaku. Zadívala se pozorně na tlakoměr.

“Přístroj je v pořádku, ale tady pan pacient rozhodně ne! Má tlak 220 na 180!”

“Co to znamená?” zeptal se Vlastík.

“To znamená, že si vás tady necháme a dáme vás na JIPku!” sundala mu lékařka tlakový pás z paže.

“Měl jste štěstí, že vám to krev hnalo do nosu a ne do mozku…”

Vlastík se nikdy na vysoký krevní tlak neléčil. Ani netušil, že by mohlo být něco špatně. Na oddělení mu dali injekci na urgentní snížení tlaku a nad postel zavěsili kapačku. Po deseti dnech ho pustili domů. Naivně se domníval, že tím je jeho zdravotní problém vyřešen. Že je vyléčen. Možná proto položil lékaři, který mu předepisoval léky na vysoký krevní tlak tu otázku.

“A pane doktore, jak ty prášky budu brát dlouho?”

“Ty budete brát už napořád. Do konce života.” podíval se na něj lékař přes obroučky brýlí.


Co je hypertenze?

Hypertenze je trvalé zvýšení krevního tlaku nad stanovenou hranici. U nemocných s cukrovkou (diabetes mellitus) a onemocněním ledvin je tou hranicí hodnota 130/80 mmHg, u ostatních 140/90 mmHg. Vyšší hodnoty jsou považovány za patologické (chorobné) a je třeba je léčit.

Proč je hypertenze riziková?

Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko cévních komplikací, především pak cévních mozkových příhod (CMP neboli „mozkových mrtvic“) a ischemické choroby srdeční. Všechny tyto choroby souvisejí s kornatěním tepen (aterosklerózou), které přítomná hypertenze urychluje.

Faktory, které urychlují kornatění tepen?

Je jich celá řada. Mezi nejdůležitější patří přítomnost cukrovky (diabetes mellitus), kouření, zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, obezita, stres a nízká pohybová aktivita. Proces kornatění tepen může být také dán dědičnými vlivy.

Čím se krevní tlak měří?

Měřící přístroj na měření krevního tlaku – je běžnou součástí lékařské ordinace. Pro měření doma jsou k dispozici na trhu různé digitální přístroje.

Jak se hypertenze léčí?

Zásadním předpokladem léčby je vůle pacienta k dodržování zásad zdravého životního stylu. Mezi ně patří omezení konzumace kuchyňské soli, snížení hmotnosti při obezitě, zvýšení pohybové aktivity, rozumná konzumace alkoholu a omezení nadměrné spotřeby černé kávy. Pomoci mohou i speciální doplňky stravy, jako je Friocard, samozřejmě v kombinaci s výše uvedenými metodami.

Dalším způsobem kontroly hypertenze je léčba farmakologická, tedy podání léků snižujících krevní tlak (antihypertenzív).

Proč hypertenzi léčit?

Člověka s vysokým krevním tlakem je třeba chránit před vývojem nežádoucích komplikací, ať již zmíněných cévních mozkových příhod a onemocnění srdce, infarktů myokardu a dalších forem. Účinného snížení rizika se dosáhne tehdy, pokud se hodnoty krevního tlaku sníží pod rizikové hodnoty a to v celém dalším průběhu života.

Arteriální hypertenzi (vysoký tlak krve v tepnách) považujeme za jedno z civilizačních onemocnění. Počet pacientů takto ohrožených neustále stoupá. Ne neprávem se mu říká tichý zabiják! Nevíte o něm, necítíte ho, nebolí. Ale jeho neléčení, odmítnutí změny stravovacích návyků a absence pohybových aktivit vás může ohrozit na životě.

20.2.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás


FM solutions, a.s.


+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky