opalování
Zdraví

Jak pečovat o pokožku po opalování

Zejména na dovolené u moře toužíme po krásně snědém opálení. Mnohdy však na slunci trávíme neúměrně dlouhou dobu, což se podepisuje na naší pokožce. Po slunění je kůže vysušená. Náležitou péči bychom měli pokožce věnovat nejen během slunění, ale i po. Kvalitní přípravky na opalování pokožku chrání nejen před spálením, ale i před předčasným stárnutím.

Dlouhý pobyt na slunci, koupání a vítr přispívají k vysušování pokožky. I po jednom odpoledni na slunci je naše pokožka citlivá a vyžaduje náležitou péči. Po každém slunění je vhodné se vysprchovat a dopřát pokožce náležitou hydrataci. Kůži můžete promazat klasickým hydratačním krémem. Pokud si však chcete opálení udržet, měli byste používat přípravky po opalování, které obsahují vitamin E nebo betakaroten, které opálení podpoří a prodlouží. Některé přípravky po opalování mají chladivý efekt, což je po celodenním opalování velmi příjemné.

Při každém pobytu na slunci byste měli používat krémy s ochranným faktorem. Každé spálení kůže představuje vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže. Navíc časté slunění a spálení urychluje stárnutí pokožky. Krém s ochranným faktorem byste měli mít stále po ruce, neboť ke spálení kůže může dojít i po 15minutovém pobytu na slunci.

Jak pečovat o spálenou pokožku?

Pokud nedodržíte nebo zanedbáte zásady zdravého opalování a kůži si spálíte, je nezbytné pokožce poskytnout náležitou péči. Nadměrná dávka UVB záření způsobuje zarudnutí, svědění a pálení kůže. Ve vážnějších případech se mohou objevit i puchýře a nevolnost.

Pokud jste venku a někdo vás upozorní, že máte spálenou kůži, přesuňte se do stínu. Při prvním zaznamenání spálení lze pokožku přesunem do stínu ještě ochránit. Používat byste měli krém s ochranným faktorem minimálně 30. Spálená místa byste měli chránit oblečením. Doma nebo v hotelu si pak dopřejte studenou sprchu. Studená voda přináší úlevu a spálenou pokožku uklidní. Na spálenou pokožku není vhodné používat aromatické koupelové oleje nebo pěny. Alespoň jednou týdně je vhodné si dopřát peeling. Ten kůži zbaví odumřelých buněk, které postupně zabraňují přijímání hydratačních přípravků.

Nezapomeňte na pitný režim. Vyhnout byste se měli alkoholu, který dehydratuje. Na spálenou pokožku noste volné a prodyšné prádlo. To se nelepí na kůži a netlačí.

První pomoc z přírody

Vhodným a často používaným pomocníkem z přírody je aloe vera. Má protizánětlivé účinky a má chladící efekt. Úlevu přináší i studené obklady, které byste měli vyměňovat každou čtvrthodinu. Můžete například kostky ledu zabalit do ručníku a přiložit na spálenou kůži. Na zarudlou kůži můžete taky přikládat namočenou látku do odvaru ze zeleného či černého čaje. Osvědčeným postupem je také přikládání obkladů z tvarohu nebo bílého jogurtu. Tvaroh nebo jogurt můžete přiložit přímo na kůži a po 15 minutách setřít. Kyselina mléčná přispívá ke zklidnění pokožky a zmírnění zarudnutí. Vyzkoušet můžete i vlažnou koupel s 2 litry mléka. Některé babské rady doporučují přikládat plátky okurky, které dokáže kůži hydratovat. Značnou úlevu přináší i panthenol, který si můžete koupit ve formě spreje, gelu nebo pěny. Přináší rychlou úlevu a pokožku hydratuje.

Při pobytu na slunci byste měli myslet na ochrany své pokožky.  Neměli byste podceňovat používání ochranných krémů. Časté spálení přispívá ke stárnutí pokožky a může být příčinou rakoviny kůže.

Zdroj: foto-pixabay

29.7.2019 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme