opalování
InspiraceZdraví

Jak se bezpečně opalovat?

Krásné slunné počasí nás nabádá k opalování. Většina z nás touží po krásně hnědé, opálené kůži. Sluneční záření nám ale může uškodit a způsobuje stárnutí kůže. Jedná se o škodlivé UVA a UVB záření. Nepodceňujte ochranu pokožky!

Jaký jste fototyp?

Pro začátek byste měli vědět svůj fototyp. Ten určuje množství kožního pigmentu melaninu, který chrání před UV zářením. Má také vliv na to, zda se pokožka zbarvuje do červena. Různé fototypy vyžadují různé stupně ochrany.

 • fototyp I – vyznačuje se bledou pletí, větším množstvím pih, rezavými či světlými vlasy – na slunci se spálí velmi rychle. Již po 10 minutách se kůže zbarvuje do červena. Vhodné jsou krémy s ochranným faktorem 40 a více.
 • fototyp II – vyznačuje se světlou pletí a světlými vlasy – kůže se rychle spálí nebo je schopná mírného opálení. Kůže se začíná zbarvovat asi po 20 minutách na slunci. Vhodné jsou krémy s ochranným faktorem 30 a více.
 • fototyp III – vyznačuje se středně světlou kůží, hnědými vlasy – tento typ se zřídkakdy se spálí, kůže se opaluje do hněda. Tento fototyp vydrží na slunci až 30 minut bez spálení. Vhodné jsou krémy s ochranným faktorem 20 a více.
 • fototyp IV – vyznačuje se tmavými vlasy, pletí i tmavými oči, tento fototyp se nespálí. Kůže se zbarvuje do hněda, po hodině se může projevit mírné zarudnutí. Vhodné jsou krémy s ochranným faktorem 10 – 20.

Jak se bezpečně opálit?

 • chraňte pokožku i ve stínu
 • pravidelné pokožku hydratujte
 • neustále používejte krémy s ochranným faktorem
 • opalovacím krémem se natřete alespoň 15 minut před opalováním
 • obohaťte svou stravu o betakaroten (např. mrkev, meruňka, mango, broskev)
 • nejlepším postupem pro hezké opálení je vystavovat se slunci 15 minut denně (případně kratší nebo delší čas dle fototypu)
 • pijte alespoň 3 litry vody denně

Babské rady

Na internetu lze nalézt spoustu návodů na výrobu domácího krému nebo spoustu babských rad, které doporučují místo opalovacího krému používat například olivový olej. Ale pozor! Domácí výroba krémů nebo používání olivového oleje nezaručí dostatečnou ochranu. Olej obsahuje ochranný faktor 2, což je naprosto nedostačující.

Používejte tedy krémy s ochranným faktorem. Krémy by se měly aplikovat každé dvě hodiny nebo po koupání. Rozhodně nestačí namazání se dopoledne a odpoledne, jak si mnozí myslí. Důležité je mít na paměti, že jsou některé krémy voděodolné, ale po vykoupání klesá ochranný faktor více než o polovinu. Proto je vhodné krémy aplikovat znovu po koupání.

Pamatujte: s opalováním je důležité začít postupně. Přímé vystavení na slunci s nízkým ochranným faktorem povede k zarudnutí pokožky. Používejte krémy s ochranným faktorem dle vašeho fototypu. V tomto případě se nevyplatí šetřit. Vhodné jsou i krémy po opalování, které často obsahují aloe vera, která pokožku zklidní a hydratuje.

Zdroj: foto-pixabay

17.7.2017 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky