Nemocné klouby
Zdraví

Jak správně na Priessnitzův obklad?

Obklad je pojmenován podle jeho zakladatele Vincenze Priessnitze. Položil základ hydroterapie, založil lázně a je také znám pro zábal, který nese jeho jméno. Priessnitzův zábal je studený zapařovací obklad, který se přikládá na konkrétní část těla s cílem dosažení prokrvení oblasti. Jistě jste už někdy při návštěvě lékaře dostali doporučené právě na Priessnitzův zábal. Aby bylo dosaženo žádoucího účinku, je nutné dodržet správný postup při aplikaci zábalu.

Jak obklad správně udělat?

Na obklad budete potřebovat kus látky, nejlépe velký kapesník nebo utěrku. Látku namočíte do studené vody a vyždímáte. Látku je vhodné přiložit rychle, aby se zamezilo prochladnutí pacienta. Pozor u velmi nemocných či oslabených jedinců. Je zde riziko, že nebudou mít dostatek energie na zahřátí. Proto je vhodné teplotu vody přizpůsobit stavu pacienta. Látka by měla na tělo dobře přilnout. Na mokrou a vyždímanou látku přiložíte plastovou fólii, např. igelitový sáček. Na závěr se přiloží suchá vrstva, například šátek a zajistí se uzlem. Je důležité dbát na to, aby zábal nebyl příliš těsný a nebránil oběhu krve nebo nezamezoval pohybu. Obklad se nejčastěji přikládá na krk, ale lze ho použít i na koleno, hrudník nebo kotník.

Jak obklad účinkuje?

Pod obkladem nejdříve dojde ke snížení teploty. To trvá přibližně 2 – 3 minuty a dochází ke stažení cév. Ve druhé fázi se teplota stabilizuje a původně stažené cévy se začnou rozšiřovat. Tato fáze trvá 30 – 40 minut. Ve třetí fázi dochází ke zvýšení teploty a v místě obkladu dochází k přehřátí. Tato fáze trvá asi 60 – 80 minut. Obklad by se měl sundat po dvou, maximálně po třech hodinách. Zábal lze používat opakovaně po 3 – 4 hodinách. Zábal nepoužívejte přes noc. Platí, že zábal se nesmí používat na místa infikovaná, se zánětem, na ekzém nebo na špatně hojící se rány.

Na co obklad pomáhá?

Obklad je osvědčení při:

  • angíně
  • horečce nad 38 stupňů
  • zánětu průdušek
  • bolesti v krku
  • bolesti kloubů
  • bolesti svalů
  • bolesti kostí
  • výronech
  • zánětech hrtanu nebo hltanu
  • modřinách a otocích

Babské rady

Existuje několik babských rad, které účinek Priessnitzova zábalu vylepšují. Například se doporučuje do vody, ve které se látka namáčí, přidat slivovici. Dále se doporučuje do spodního kapesníku zabalit tvaroh, žloutky nebo nastrouhané brambory. Údajně lze tímto vylepšeným zábalem dosáhnout lepších výsledků.

A co vy, jste zastánci klasiky nebo využíváte do zábalů některé ze surovin?

Priessnitzův obklad je léta osvědčený přírodní postup, který vede ke zlepšení prokrvení a urychlení hojivých procesů.

Zdroj: foto-pixabay

3.6.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky