pill
Zdraví

Jaké jsou účinky koenzymu Q10?

Koenzym Q10 najdete také pod názvem CoQ10 nebo ubichinon. Jedná se o sloučeninu, která se přirozeně vyskytuje v těle. Je naprosto nezbytný pro správnou oxidoredukční reakci a funguje jako reaktivátor buněčné energie. Využívá se především při nemocech srdce, vysokém tlaku, diabetu, ale také při nadměrné únavě.

Proč koenzym Q10 potřebujeme?

Naše buňky ho potřebují k přeměně energie z potravy. Má vliv na získání energie potřebné pro správnou funkci a růst buněk. Slouží také jako antioxidant, chrání tkáně před poškozením a podporuje imunitní systém. Nejvíce koenzymu Q10 se nachází v srdci, játrech, ledvinách a v slinivce břišní. Mladý organismus si vyprodukuje dostatečně množství Q10 sám. S postupujícím věkem klesá schopnost produkce Q10 a dochází až k jeho nedostatku. Na snižování množství Q10 v těle má vliv i fyzická zátěž, kouření a některá onemocnění. Doporučuje se dodávat Q10 od 30 let formou doplňků stravy.

Kdy je vhodné užívat Q10?

Užívat Q10 je vhodné při poruchách prokrvení srdečního svalu. Stabilizuje buněčnou stěnu a podporuje činnost srdce. Také je vhodný při onemocnění dásní, při únavě, stresu a namáhavé práci a v neposlední řadě také při sportu. Doporučuje se také při cukrovce, vysokém krevním tlaku, u degenerativních onemocnění mozku nebo při chronickém únavovém syndromu.

Kde se Q10 nachází?

Koenzym Q10 se nachází především v kukuřici, ořechách, sóji, v hovězím mase, v rybách, brokolici nebo špenátu. Potraviny jsou technologicky zpracovávané, díky tomu dochází k značné ztrátě koenzymu Q10. Jeho příjem ze stravy je nedostatečný.

Jaké je dávkování?

Vždy se řiďte pokyny na příbalovém letáku. Také si přečtěte složení, zda se jedná o čistý koenzym Q10 nebo je ho v tabletách obsažena jen část. Optimální denní dávka je asi 30 mg. Při vysokém deficitu Q10 lze účinky poznat už po několika dnech.

Možné nežádoucí účinky

Mezi vzácné nežádoucí účinky patří průjem, nevolnost či pálení žáhy. Koenzym Q10 může reagovat s některými léky. Je vhodné si před jeho koupí poradit s lékařem! Poradit by ti měli také pacienti, kteří užívají léky na štítnou žlázu a ředění krve. Koenzym Q10 není vhodný pro děti a pro těhotné a kojící ženy.

Koenzym Q10 se podílí na tvorbě buněčné energie a funguje také jako antioxidant. Zlepšuje činnost srdce, reguluje hladinu cukru v krvi a pomáhá také při migrénách.

Díky tomu chrání buňky před poškozením, umožňuje jejich přežití a také se uplatňuje v prevenci a léčbě řady chronických onemocnění. Doporučuje se také při chronické únavě. Pozitivní vliv má i na pleť.

Zdroj: foto-pixabay

24.12.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky