sanitka
SituaceZdraví

Kdy mám nárok na odvoz sanitkou?

Vy nebo vaši blízcí mají sníženou pohyblivost, nebo jim úraz neumožňuje vlastní dopravu do nemocnice či na vyšetření. Pro takový případ je tu sanitka, přesněji řečeno zdravotní doprava. Ta nejezdí k akutním případům, ale slouží k převozu nemocných lidi. Využití jejich služeb záleží na vašem ošetřujícím lékaři.

Kdy vzniká nárok k bezplatnému převozu pacienta?

Nárok na bezplatný (hrazený zdravotní pojišťovnou) převoz pacienta máte, pokud váš ošetřující lékař vystavil “Příkaz ke zdravotnímu transportu” (originál+kopie PKZT).Máte nárok si vybrat kteroukoliv převozovou službu?

Pokud vám bude nabízena převozová služba (zdravotní doprava) v daném zdravotnickém zařízení a vy nejste s touto službou spokojeni (dlouhé čekací lhůty, přístup osádky k pacientovi atd.), máte právo si zavolat vámi vybranou spolehlivou převozovou službu.

Když vám ošetřující lékař nevystaví “Příkaz ke zdravotnímu transportu”?

Co dělat v případě, když vám ošetřující lékař nevystaví Příkaz k transportu? Když si myslíte, že máte na zdravotní dopravu (sanitu) nárok, je nejlepší řešení zavolat na vaši zdravotní pojišťovnu, u které jste pojištěn a požádat revizního lékaře, zda je vaše diagnóza indikovaná pro převoz sanitou. Pokud vám sdělí, že nárok máte, musí váš ošetřující lékař příkaz vystavit. V opačném případě je na vás a na vaší domluvě s dopravou, zda vás odveze za smluvní cenu do určeného zdravotnického zařízení.

Máte vždy nárok na převoz sanitou zdarma?

Nárok na převoz sanitou zdarma pacient má, ale jsou některé případy, kdy nárok není a to :

 • pokud vaše diagnóza není indikována na převoz sanitním vozidlem (může o tom
 • rozhodnout revizní lékař vaší ZP)
 • pokud si svévolně vyberete vzdálenější zdravotnické zařízení, než je vaše spádové
 • když chcete převézt svého příbuzného ze zdravotnického zařízení, kde je trvale hospitalizován, na pobyt domů (svátky apod.), nebo uskutečnit přepravu klienta do jiného bydliště, domova seniorů, hospice atd., je tento převoz klasifikován jako nadstandardní péče a je plně hrazen vámi

Kdy si hradí klient přepravu sanitkou sám?

V případě, že vám ošetřující lékař nevystaví “Příkaz ke zdravotnímu transportu” a chcete jet sanitním vozidlem, je možno po domluvě s dopravou, za smluvní cenu jet na místo určení.

Co byste měli vědět

I když má pacient příspěvek na mobilitu, při vystavení “Příkazu ke zdravotnímu transportu” přepravu sám nehradí!

Pokud ošetřující lékař rozhodne o přepravě soukromým vozidlem, vystaví tiskopis VZP-39 a pak má pacient nárok na náhradu cestovních nákladů – proplatí místně příslušná pobočka VZP ČR. Podmínkou je, že vozidlo řídí jiná osoba, než pacient.

Záchranka nebo sanitka. Pro mnohé lidi stejný pojem, přesto má každá jinou funkci. Jedna vás přepraví na vyšetření, ta druhá vám možná zachrání život. Zjistěte, kdy máte nárok na bezplatnou dopravu na vyšetření nebo z nemocnice domů!  

8.3.2016 | Martin Motloch

52 komentářů: “Kdy mám nárok na odvoz sanitkou?”

 1. Helena napsal:

  Dobrý den chci se zeptat mam narok na sanitku kdyz jsem po cisařskem řezu a nemam se jak z detma dostat domu i když nejsem ve spadove nemocnici ale cca50 km? Děkuji

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   o převozu sanitkou může rozhodnout pouze lékař, informujte se tedy přímo u něj. Přeprava sanitkou je obecně určená osobám, které se do nemocnice nemohou dostat sami běžným způsobem (MHD).

 2. Jana Nová napsal:

  Dobrý den, jsem těhotná, mám týden před porodem, od nemocnice v UH bydlím cca 45-50km. Momentálně se cesta ovšem do UH opravuje, takže jsou na cestách kolony a přes týden není doma nikdo, kdo by mě v případě porodu do nemocnice zavezl. Mám tedy nárok si zavolat na 155 o sanitku?

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   sanitku si zavolat můžete. Sdělte, že nemáte jinou možnost, jak se do porodnice dopravit. Případně vám může porodnice dát číslo na svou sanitku, má-li ji k dispozici.

 3. Martina napsal:

  Dobrý den.
  Mám nárok na vystavení transportu,
  když moje babička je ležák a já bych ji chtěla převést do odlehčovací služby?

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   o přepravě sanitkou na vyšetření rozhoduje ošetřující lékař. Rozhodnutí je vždy na něm. Pokud potřebujete převézt babičku jinam než do nemocnice, zřejmě budete muset využít placenou službu, případně nabídky konkrétního zařízení (někdy nabízí dopravu).

 4. Ludmila Marčišová napsal:

  Prosím o informaci zda mám nárok na odvoz sanitkou k vyšetření a nasledné objednání k operaci kyčelního kloubu. Mám velké bolesti a hromadnou dopravou se tam těžko dostanu. Jedná se o to že vyšetření by bylo v Karviné hornické nemocnici a já bydlím ve Slezské Ostravě. Děkuji za informaci. Marčišová

  • admin napsal:

   Dobrý den, převoz sanitkou indikuje lékař na základě zhodnocení celkového zdravotního stavu. Rozhodnutí je tedy pouze na něm.

 5. Kateřina napsal:

  Dobrý den,
  mé mámě vystavila doktorka příkaz ke zdravotnímu transportu. Je téměř nepohybliva. Můj otec obvolal asi 15 prevoznich služeb v Brně a když jim sdělí, že je to jen cca 3km, tak se vždycky vymluvi, že nejedou tím směrem, nebo mají plnou kapacitu atd… je to pro ne asi malý kšeft. Jsou to vsechno soukromníci. Existuje nějaká státní služba, která by je ze zákona nemohla odmítnout? Popr. nějaké jiné možnosti? Děkuji za odpověď.

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   ve vašem případě doporučujeme u převozních služeb trvat na svém požadavku. Případně můžete dopravu objednat v nemocnici, nebo požádat lékaře, zda by tuto dopravu nezajistil nebo vám doporučil převozní službu. Rovněž se můžete obrátit přímo na zdravotní pojišťovnu.

 6. Marcela napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na sanitu k lékaři. Jsem pres tři měsíce po operaci nohy do dnes ji nemám srostlou chodim o berlich a naslapovavat mohu pouze částečně. Před 14 dny mě lékařka napsala vycházky, protože jsem potřebovala zařídit některé věci na úřadech. Bydlim sama a v současné době podstupuji předoperačni vyšetření a lékařka mě sdělila, že na sanitu již nemam nárok. Děkuji za odpověd

  • admin napsal:

   Dobrý den, o převozu sanitkou rozhoduje vždy ošetřující lékař, rozhodnutí je tedy na něm. Pokud s jeho rozhodnutím nesouhlasíte, můžete se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu.

 7. helena napsal:

  Dobrý den,má maminka nárok na sanitku pokud jí ošetřující lékař napíše ambulantně infuze?Je jí 81 let a nemá kdo by ji tam vozil.Děkuji Vám

  • admin napsal:

   Dobrý den, nárok na převoz sanitkou píše ošetřující lékař. Rozhodnutí je na něm, informujte se tedy přímo u lékaře.

 8. Martin napsal:

  no já bych se chtěl zeptat, je praktický lékař povinnen napsat sanitu na i zpáteční cestu, když pacient jede jen na kontrolní vyšetření a zpáteční cesta je tedy jistá, dokud tam byla naše milá,pečlivá, hodná paní doktorka tak nikdy s tím nebyl problém, navíc na odborných klinikách a fakultních nemocnicích a dalších ordinací, tvrdí že by to měl vystavit praktický lékař že jde je to jak je ochotný či ne no a nová mladá paní doktorka to odmítá a je to velká potíž se s ní domluvit na průvodce na zpáteční cestu

  • admin napsal:

   O převozu sanitkou rozhoduje lékař. Je tedy v jeho kompetenci, zda poukaz vystaví nebo ne. Můžete se také zkusit obrátit na nemocničního ombudsmana.

 9. Martina napsal:

  Dobrý den, maminka vážně nemocná dojíždí do nemocnice – vyšetření, chemoterapie apod. sanitkou v leže protože kvůli zdravotnímu stavu nemůže sedět. Na další ct vyšetření je volno pouze v sobotu ale bylo nám řečeno že v sobotu nejezdí sanitky. O dopravu jako takovou nejde, odvezl by ji tam někdo z rodiny ale když nemůže sedět tak cesta autem je nejen nepohodlná a obtížná ale taky nebezpečná když ny měla ležet vzadu nepřipoutaná. Nemá tedy na sanitku v sobotu nárok? Děkuji.

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   o převozu sanitkou rozhoduje ošetřující lékař. Informujte se tedy u něj, zda vaše maminka má v tomto případě nárok na převoz sanitkou. Rovněž se můžete informovat u své zdravotní pojišťovny, zda je převoz během víkendu možný.

 10. Pavla napsal:

  Dobrý den. Prosím, můžu požadovat příkaz ke zdravotnímu transportu k zubaři pro imobilního bratrance ?
  Děkuji. Pavla

  • admin napsal:

   Dobrý den, příkaz ke zdravotnímu transportu vyplňuje vždy odesílající ošetřující lékař nebo ten, u něhož má být provedeno vyšetření. Informujte se tedy u lékaře.

 11. Vlasta vojtiskova napsal:

  Ceka me artroskopie kolena bdu mit po zakroku narok na sanitku

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   děkujeme za váš dotaz. Poukaz na převoz sanitkou vystavuje ošetřující lékař, který zároveň posoudí, zda pacient není schopen dopravy jiným způsobem. Některé nemocnice mají ve svém řádu, že pokud má pacient vycházky, ztrácí nárok na převoz sanitkou. Informujte se tedy u ošetřujícího lékaře.

 12. Renáta Sedláčková napsal:

  Pritel lezi po dopravní nehode v pardubicke nemocnici, má tři zlomena zebra. Bydlíme ale ve Zlínském kraji, muze pozadat po propusteni o prevoz domu? Děkuji

  • admin napsal:

   Dobrý den,

   děkujeme za váš dotaz. Zdravotní pojišťovna hradí kromě jiného i dopravu ze zdravotnického zařízení do místa trvalého nebo přechodného bydliště. Zda splňujete podmínky na převoz sanitkou vám sdělí ošetřující lékař. Pokud jste si hospitalizaci zvolili z vlastní vůle ve vzdálenější nemocnici, pojišťovna hradí jen tu část cesty, která odpovídá vzdálenosti od vašeho bydliště k nejbližší nemocnici. Rozdíl byste museli doplatit. Poukaz na převoz sanitkou vystavuje lékař, který zároveň posoudí, zda pacient není schopen dopravy jiným způsobem. Informujte se tedy u ošetřujícího lékaře.

 13. Petra Sedlářová napsal:

  Dobrý den,syn je po operaci kolene po opakovaných luxacich čéšek.Je mu 15 let . Lékař mu předepsal rehabilitace a sanitku.Muže ve svém věku do sanitky sám bez doprovodu rodiče?Děkuji za odpověď

  • Martin Motloch napsal:

   Čistě logicky by mohl – rehabilitace s odvozem je určena přece pro něj! Přesto se informujte u ošetřujícího lékaře. Nevím, jestli není nějaká místní úprava pravidel!

 14. Jitka napsal:

  Dobry den, muj otec prodelal po operaci rakoviny mocoveho mechyre v nemocnici mrtvici. Po trech tydnech nam bylo sdeleno, ze bude prevezen na LDN do mista bydliste. Odtud byl ovsem ani ne po 23 hod. opet odeslan zpet do nemocnice s tim, ze jeho aktualni zdravotni stav pro LDN neni vhodny. Rozhodli jsme se, ze otce nechame prevezt na privatni rehabilitacni kliniku do Prahy a souhlasili s uhradou sanitky 3500 Kc. Po prevozu nam bylo socialni pracovnici sdeleno, ze zapomnela napicitat cestu zpet a poslala nam novou fakturu na 7.000 Kc. Je v tomto pripade nejaka ochrana? Kdybychom vedeli, ze sanita bude stat 7.000, zvolili bychom samozrjeme jinou dopravni spolecnost. Dekuji za radu. JU

  • Martin Motloch napsal:

   Zkuste se dohodnout s danou sociální pracovnicí. Byli jste totiž uvedeni v omyl! Právník by Vám určitě poradil profesionálně!

 15. Eva napsal:

  Dobrý den,potřebuju poradit,mam tchýni v nemocnici,lezi na JIP je vážně nemocná dýcha s ní přístroj a chteli bysme jí nachat převést do jiné nemocnice,ale v nemocnici nam řekly že jí můžeme nechat převést ale na vlastní naklady,je to pravda?a kolik to asi tak stojí?děkuji za odpověď

  • Martin Motloch napsal:

   Dobrý den, v případě, když se sami rozhodnete k převozu, hradíte přepravní náklady. Ale jsou různé přepravní společnosti zaměřené na převoz pacientů. I jejich ceny jsou různé. Záleží na Vašem výběru.

 16. Božena napsal:

  Dobry den,dcera je po operaci (operovali jo pakloub) soktor tvrdy ze nemame narok na sanitku ze se musime dopravit domu sami. Bohuzel nikdo nema auto. Co udelat aby mi sanitku napsal?Dekuji

  • Martin Motloch napsal:

   To opravdu nevím, obraťte se na ošetřujícího lékaře své dcery, nebo použijte soukromé dopravce se zaměřením na zdravotně postižené klienty.

 17. Alena Terčová napsal:

  Dobrý den! Již léta trpím tvorbou lipomů a mnoho jich mám operativně odstraněných jednak ambulantně, jednak v narkóze s pobytem v nemocnici. Nyní mám dva velké lipomy na obou klíčních kostech, 1 menší vzadu na krku a pod krkem vzadu velký val téměř od ramene k rameni. Bylo mi doporučeno vyšetření na plastickém oddělení ve Fakultní nemocnici v Plzni. Jsem objednaná k nástupu na operaci 28. února 2017. Primář oddělení mi řekl jen, že vše odstranit najednou nepůjde a že to bude náročná operace. Předem mi není schopen říci, jak dlouho bude hospitalizace nutná. Před operací se do Plzně nějak dopravím vlakem. Ale po operaci toho asi nebudu schopna, navíc asi nebudu moci sama nést tašku s potřebnými věcmi, protože by to byl zřejmě nápor na jizvu po operaci. Jsem až z Aše, do Plzně cca 120 km vlakem s přestupem v Plzni. Jsem diabetička na inzulínu, přes rok po operaci kolene (endoprotéza), druhé koleno též s artrózou také částečně s omezenou hybností. Je mi 71 let. I normálně mám problémy s nástupem do vlaku a s vystupováním. Obávám se, že po operaci toto nebudu schopna zvládnout, navíc tu dlouhou jízdu a ještě s přestupem. Zajímalo by mne, jestli mohu po propuštění po operaci dostat sanitu na odvoz z Plzně do Aše. Žiji sama a ani mezi známými nemám nikoho, kdo by pro mne mohl přijet. Děkuji za odpověď.

 18. Jana Urzová napsal:

  Dobrý den,
  mohu se prosím zeptat, zda mám nárok na sanitku pro maminku, které jsem zajistila následnou rehabilitační péči po mozkové příhodě 35 km od domova. Kdo by měl příkaz napsat, RHB zařízení, když maminku propouští do domácí péče, nebo obvodní lékař?
  Děkuji Urzová

  • Martin Motloch napsal:

   Myslím, že obě Vámi zmiňované strany!

 19. Tereza napsal:

  Dobry den,jsem tehotna a ve 2.trimestru musim nastoupit do Prazske Motolske nemocnice na operaci…mam maligni papilarni karcinom…mam narok na sanitku tam i zpet,kdyz se nenam jak dostat do Prahy?Bydlim 65km od hlavniho mesta a tahat se tehotna sama s cestovni taskou mi prijde nerozumne,dekuju za odpoved.

  • Martin Motloch napsal:

   Dobrý den, nejsem schopen Vám fundovaně poradit, rozhodně bych to řešil s lékařem nebo se obrátil na Vaši zdravotní pojišťovnu.

 20. Naděžda Zahálková napsal:

  Dobrý den.
  Mám problém s ošetřujícím lékařem paní o kterou pečuji.Potřebuje na kontroly převoz sanity(což mi písemně potvrdil ortoped a napsal do zprávy(nálezu) ..nutný převoz sanitou což Oš.lékař neakceptuje(i když nález četl)s tím,že ho musí vypsat obvodní lékař(na cestu k němu)zpět ho bez problému vystaví.Musela jsem poprosit o vypsání obvodní lékařku,která samozřejmě s kontrolami pacientky u MUDr.Švarce nemá nic společného a naštěstí byla tak hodná a vyjímečně ho vypsala.Pacientka musí k tomuto lékaři jezdit stále po 14 dnech na injekce a já v dopoledních hodinách jsem v práci.Nemohu už paní nadále vozit ,jako doposud a nevím,jak donutit lékaře na objednání sanity na kontrolu(injekci),protože mi MUDr.Švarc vzkázal,že sanitu k němu musím zajišťovat já(já pečovatelka),že napíše příkaz jen na zpáteční cestu!Děkuji za odpověď.Naďa Zahálková

 21. Věrka napsal:

  Dobrý den,
  prosím o sdělení,zda má manžel nárok na odvoz sanitkou po katetrizaci srdce,kam byl doporučen
  lékařem z nemocnice.
  Děkuji

 22. Wolfova napsal:

  Dobry den. Manzel jde v prosinci na vaznou operaci do Vojenske nemocnice. Jsme si vedomi toho, ze nebude moci ridit auto. Doprava taxíkem by byla pro nas neunosna. Chtela bych se zeptat, na koho bychom se mohli obrátit ohledne levnejsi dopravy na pripadne kontroly. Bydlime na sidlisti Luziny ( Prha 13). Dojizdeni mestskou dopravou by bylo pro manžela nemozne. Dekuji Wolfova

 23. Slavický Vít napsal:

  Dobrý den, moje tchýně je po 3 měsíční hospitalizaci v nemocnici imobilní a zítra ji propustí z nemocnice ve Zlíně a převezou do místa bydliště ve Slušovicích sanitou. Praktickou lékařku má ale ve Zlíně. Žádali jsme 2 praktické lékaře ve Slušovicích o přeregistraci, aby mohla mít lékaře v místě bydliště, avšak vzhledem k jejímu věku 85 let jsme neuspěli – mají prý plný stav. Nyní nastává problém v tom, že za 3 dny má jit ke svému diabetologovi na vyšetření do Zlína a za 14 dní znovu do krajské nemocnice T. Bati na interní kliniku na další zákrok. Když byla mobilní, tak jsem ji vozil osobním autem. Nyní k jeji imobilitě je to nemožné. Prosím o odpověď na otázku, kde máme žádat o převoz sanitou na vyšetření k diabetologovi a následně i převoz na lékařský zákrok na internu do KNTB ?

 24. Kateřina napsal:

  Dobrý den, mám doraz. Mám nehodící sádru, zlomený kotník, můj přítel je v době mé kontroly v práci jako všichni mí přátelé, potřebovala bych odvoz sanitkou, můj ošetřující lékař by mi určitě vystavil formulář pro odvod, ale jak se pro něj mám dostavit, když nemůžu chodit? Co dělat? Děkuji za, odpověď. Katka

  • Martin Motloch napsal:

   Dobrý den, musíte někoho požádat, přítele, někoho z rodiny. Určitě Vám vyjdou vstříc!

 25. Motycková dagmar napsal:

  má babička 73 let nárok na sanitku urologie, oční, apod. lékař jí řekl, že má autobus před barákem tak at se tam dostaví jak chce. manžel ji nemůže neustále vozit autem. Je to několikrát do měsíce a měl by v práci problémy. děkuju

  • Martin Motloch napsal:

   Chápu Vás, záleží na tom, jestli je babička mobilní. Ale i odvoz imobilního příbuzného si musíte zajistit sama, nebo ve spolupráci s rodinou. Určitě se někdo takový najde!

 26. Marcela napsal:

  Dobry den potrebuji poukaz na sanitku kdyz jsem tehotna mam tyden pred terminem a kdyz se rozbehne porod nemam se jak dostat do porodnice. Dekuji za odpoved Marsi

  • Martin Motloch napsal:

   Dobrý den, děkujeme za Vaši důvěru. Poukaz Vám vystaví Váš lékař, popřípadě porodnice. Je potřeba s nimi vše domluvit. V případě náhlého porodu volat ZS. Taky je možno se obrátit na “Novodobou sanitku”. Protože nevíme, z jakého konce republiky jste, konkrétně poradit nemůžeme. Držíme palce!
   Martin Motloch

  • Martin Motloch napsal:

   Mutno řešit s lékařem, či porodnicí v místě bydliště!

 27. Lenka Krušinová napsal:

  Dobrý den,
  obracím se na vás s nasledujicim dotazem. Synovi se stal úraz (rozdrcena patni kost). Zachranka ho odvezla do nemocnice, kde byl zrentgenován a prvotně ošetřen s tím, že je nutná operace nejlépe na specializovaném pracovišti, vzdáleném 130km. Na přepravu mu nebyla poskytnuta sanitka (prý neměli volnou) a dopravu si musel zajistit sám. Byl napíchán opiáty a odeslán soukromým automobilem (vezl ho kamarád) o prázdninách v neděli odpiledne/navečer v největší dopravní špičce. Cesta trvala téměř 3 hodiny, opiáty v cca 2/3 cesty přestaly fungovat, syn byl dopraven v ukrutných bolestech a ihned operován. Byl postup nemocnice správný? Neměla v takovémto případě povinnost zajistit rychlou přepravu, aby pacient zbytečně netrpěl? Děkuji za odpověď.

  • Martin Motloch napsal:

   Dobrý den paní Krušinová,
   odmítnutí záchranky i “nepřevoz” vašeho syna na specalizované pracoviště, které bylo lékařem přímo doporučeno mi připadá opravdu podivné.
   Bohužel, nevíme, jak má nemocnice nastavena vnitřní pravidla pro “převoz pacientů”. Možná by stálo za to, se s vaší “příběhem” obrátit na zmíněnou nemocnici,ale i na Ministerstvo zdravotnictví http://www.mzcr.cz/, i Unii pacientů či Svaz pacientů (kontakty na netu).Držím Vašemu synovi i Vám palce!
   Martin Motloch

 28. Jakub napsal:

  Dobrý den, v pondělí mi cementovali obratel v bederní páteří dnes tedy v pátek mě propouštějí, zákrok mi dělali ve vojenské nemocnici v Praze a bydlím u Kutné hory, žádal jsem o převoz sanitkou domů a bylo mi řečeno že když jsem nebyl v celkové narkóze nemám na ní nárok tak jsem se chtěl zeptat jak to tedy je když se nemám jak dostat zpět do místa bydliště, dekuji

  • Martin Motloch napsal:

   Dobrý den, PKZT (příkaz ke zdravotnímu transportu) vystavený za účelem zdravotního transportu pacienta vyplňuje vždy ošetřující lékař.Jaké jsou interní předpisy pro zdravotní úkony k převozu sanitkou konkrétní nemocnice pochopitelně nevím. V případě, že odvoz sanitkou Vám nebude přiznán, je možno zajistit soukromý odvoz známým s automobilem či soukromou přepravní službou. Na internetu lze najít vhodné. Například: Novodobá Sanitka, Senior taxi, přeprava Pohoda, Societa atd. Zdraví Martin Motloch

Doporučujeme