břicho
Zdraví

Kolonoskopie: jak probíhá vyšetření tlustého střeva?

Kolonoskopie je vyšetřovací metodou. Umožňuje vyšetření dolní části trávicí trubice, tedy konečníku a tlustého střeva. Kolonoskopické vyšetření umožňuje odebírat vzorky tkání nebo jejich část odstraňovat. Endoskop je přístroj, který se skládá z hadice, optického aparátu, malých nástrojů a obrazovky. Toto vyšetření je významné v souvislosti se zjišťováním možného krvácení z tlustého střeva. Před vyšetřením je třeba střeva náležitě vyprázdnit.

Při jakých potížích se kolonoskopie využívá?

Využívá se k vyšetření střeva především při podezření na zánětlivé nebo nádorové onemocnění. Lékař posílá pacienta na kolonoskopii při dlouhotrvajících zažívacích potížích, zjištění krve ve stolici nebo při bolestech břicha. V rámci prevence mají pojištěnci ve věku 50 – 54 let jednou ročně na preventivní prohlídku, jejíž součástí je test na okultní krvácení. Od 55 let je test na krev ve stolici prováděn 1x za dva roky. Od 55 let mají pojištěnci nárok 1x za 10 let na kolonoskopické vyšetření.

Jak probíhá příprava na vyšetření?

Kolonoskopické vyšetření vyžaduje vyprázdnění tlustého střeva. Je nezbytné, aby pacient dbal pokynů lékaře a na kolonoskopii se řádně připravil tak, aby se vyvaroval bolestivým následkům. Pacient se na vyšetření připravuje již 7 dní před plánovaným vyšetřením. Je nezbytné vysadit některé léky a 3 dny před vyšetřením omezit stravu, která obsahuje jádra, pecky a slupky. Je vhodné jíst pouze kašovitou nebo tekutou stravu. Den před plánovaným vyšetřením by pacient pouze přijímat tekutiny, případně samotný vývar. Měl by pít hodně tekutin, nikoliv však mléko nebo džusy. Lékař může doporučit speciální roztok nebo projímadlo, které napomáhá vyčištění střev. Pacient by měl počítat s tím, že se bude postupně vyprazdňovat, proto je vhodné, aby zůstal v domácím prostředí.

Jak vyšetření probíhá?

Správné provedení vyšetření vyžaduje vyprázdnění střev. Pacient se položí na vyšetřovací stůl a dostane injekci proti bolesti a na uklidnění. Pacient se položí obvykle na levý bok a lékař opatrně zavede ohebnou hadici do konečníku. Přístroj umožňuje přenášet obraz a lékař může pečlivě vyšetřit sliznici. Během vyšetření může lékař pacienta požádat, aby změnil polohu nebo do střev zavede malé množství vzduchu, aby si usnadnil pozorování. Lékař po celou dobu vyšetření s pacientem komunikuje. Během vyšetření může lékař odebrat vzorky tkáně nebo provádět drobné zákroky. Je nezbytné, aby pacient klidně ležel a dýchal. Vyšetření trvá přibližně 15 až 30 minut. V některých případech se provádí v celkové anestezii. Po vyšetření by měl pacient zůstat ještě alespoň půl hodiny v klidu. Je vhodné, aby pacient přicházel v doprovodu s další osobu, neboť 24 hodin po zákroku by neměl sám řídit.

Kolonoskopie patří mezi dobře snášená a nenáročná vyšetření. I když během vyšetření může mít pacient nepříjemné pocity, nejedná se o bolestivé vyšetření.

Zdroj: foto-pixabay

 

 

17.11.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme