kožní vyrážka
SituaceZdraví

Kožní vyrážka – příčiny, léčba, prevence

Ten nepříjemný pocit svědění zažil asi každý. Na kůži se objeví začervenalé místo, pupínky nebo dokonce podivné skvrny. Kožní vyrážka. Jenže nevíme, od čeho to může být? I ty běžné kožní potíže můžou skrývat příčinu závažného onemocnění. Poradíme vám, jak se zorientovat v těch, jež vznikají v důsledku infekce, chronického kožního onemocnění a alergie.

Kožní vyrážka

Je výsev skvrn, pupínků nebo puchýřků na kůži. Může se objevit i na sliznicích. Příčiny mohou být nejrůznější. Jsou případy, kdy vyrážka sama zmizí, ale jestli trvá déle než týden, je vhodná konzultace s lékařem Ideálně specialistou – dermatologem. Vzniku kožních vyrážek lze do určité míry předejít správnou péčí o kůži.






Kůže

Kůže (gr. derma) je orgán pokrývající naše tělo a odděluje tak vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí. Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,6 až 1,8 m². Kůže se skládá ze tří základních částí, pokožky, škáry a podkožního vaziva.

Kožní vyrážka – jaké jsou její příčiny? 

Příčina mnohých kožních onemocnění je stále neznámá. Pro zjednodušení dělíme příčiny na zevní a vnitřní.

Zevní příčiny

  • Sluneční záření
  • Podráždění kůže ři alergická rekace na rostliny, léky, chemikálie, potraviny
  • Kožní onemocnění, infekce, viry, mykózy
  • Poštípání hmyzem

Vnitřní příčiny

  • Užívání léků
  • Porucha imunity
  • Onemocnění či zhoubné nádory vnitřních orgánů                                                              

Příznaky kožní vyrážky

Přesnou diagnózu konkrétního kožního onemocnění určí lékař dermatolog. Zde jsou základní příznaky běžných potíží.

  • svědění,
  • červené vřídky,
  • pupínky a puchýřky,
  • kožní zarudnutí, skvrny.

Typy kožního onemocnění

Kožní onemocnění, alergie kůže nebo infekce, které se projevují kožní vyrážkou, může být celá řada. Jaké jsou ty nejznámější?

Bradavičky

Bradavice jsou nezhoubné nádorky (novotvary) způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Nejčastěji se objevují na ruce a prstech. Mohou se šířit z člověka na člověka, případně prostřednictvím kontaktu s něčím, co používá daná osoba. Prevencí je se jich nedotýkat, případně přelepit náplastí a udržovat v suchu. Bradavičky jsou zcela neškodné, bezbolestné a po čase mnohé samy zmizí. Jestliže ne, existují na to léky. Efektivní pomoci takové přípravky jako Keraderm. Pro zaručený výsledek je důležité důsledně dodržovat návod k použití. Přichází na řadu vypalování chemikáliemi (tekutý dusík), laserové či chirurgické zákroky.

Kopřivka – urtikárie

Říkáme ji „vyrážka”. Vypadá jako odřenina, ale jedná se o alergickou reakci. Obvykle svědí či pálí. Může být různých velikostí, jednotlivé vyrážky se mohou postupně spojovat do rozsáhlejších ploch. Projevy se mohou vyskytnout kdekoli a trvat od několika minut do několika dní. Urtikárie bývá způsobena léky, potravinami a jejich přísadami, teplotními výkyvy či infekčním onemocněním. Účinnou pomocí, pokud vyrážka přetrvává, jsou antihistaminika.

Ekzém

Ekzém není nakažlivý, kůže je jen zčervenalá, suchá a svědí. Příčinou ekzému může být nevhodné mýdlo, které podráždí vaši pleť, různé alergeny a dokonce i stres. Přesná příčina vzniku ale není známa. Ekzém se často vyskytuje na rukou, zejména v místech, kde se ohýbají. Předepsaná medikace záleží na ošetřujícím lékaři.

Opary

Malé, bolestivé puchýře na rtech jsou způsobeny virem herpes simplex. Opary jsou velmi nakažlivé a trvají asi deset dní. Příčin je mnoho – horečka, přílišné pobývání na slunci, stres nebo hormonální změny (menstruace). Pro účinnou léčbu se používají antivirotika.

Pásový opar

Oproti běžnému oparu není nakažlivý. Projevuje se pálením, brněním nebo velmi citlivou pokožkou. Nenápadná vyrážka se postupně mění v bolestivé puchýřky, jejichž „životnost” trvá kolem dvou týdnů. Pásový opar se nejčastěji vyskytuje na trupu a v oblasti hýždí, ale objevit se může úplně kdekoli. Léčí se antivirotiky, steroidy, někdy bývají zapotřebí i antidepresiva.

Růžovka – rosacea

Je velmi častá dermatóza, která se nesprávně zaměňuje za akné, avšak vyskytuje se až v dospělosti. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže. Příčiny vzniku růžovky jsou zatím nejasné. Zčervená nos, brada, tváře, čelo a také oči. Postupem času se může zarudnutí sílit až na brunátný vzhled s jasně viditelnými cévkami. Když nepomáhají lék, může následovat např. laserová terapie.

Alergie z rostlin

V případě alergie na některé rostliny, může dojít k rychlému zanícení kůže. To je pochopitelně individuální. Ale třeba kontakt s břečťanem, pryskyřníkem či blatouchem způsobuje vyrážku u mnoha lidí. Začíná zarudnutím a otokem, po pár hodinách či dnech se stupňuje svědění. Vyrážka trvá obvykle dva týdny, ulevit mohou studené obklady, v případě horšího průběhu jsou potřeba antibiotika. Jestli máte alergické reakce kůže na nejrůznější „jedovaté rostliny“, je dobré se jim příště vyhnout.

Citlivá pleť

Někdy může kožní vyrážka vzniknout jen díky jemné pleti. Červené skvrny, podráždění, suchá, hrubá místa, to vše mohou být projevy citlivé pleti. Tento typ pleti vyžaduje pečlivé ošetření vhodnými produkty kosmetiky, které obsahují účinné látky, určené k obnově přirozených funkcí pleti.

Akné

Typické akné vytvářejí zanícené ucpané póry potních žláz. Většinou jsou vidět na obličeji, hrudníku nebo zádech. Způsobují to jednak hormony, jednak bakterie. Tyto mastné plochy kůže, na kterých se vám akné často zjevuje, byste měli podrobovat pravidelné hygieně, tedy uchovávat čisté. Nedoporučuje se „vymačkávání vřídků”, protože po něm může zůstat jizva, navíc hrozí infekce.

Kožní výrůstky

Jsou to vlastně malinké laloky tělové či tmavší barvy, které visí na kůži. Obvykle na krku, hrudníku, zádech, v podpaží, pod prsy nebo v oblasti třísel, většinou u žen a starších lidí. Nejsou nebezpečné a v drtivé většině případů nezpůsobují žádnou bolest, pokud nedojde k jejich podráždění, kupříkladu oděvem. Lékař je může odstranit vyříznutím či vypálením.

Jaterní skvrny

Někdy se označují jako „stařecké” skvrny. Nejspíš proto, že se tyto hnědé či šedé skvrny objevují převážně u seniorů, nejsou však způsobeny přímo stárnutím. Může za to sluneční svit, proto je nacházíme hlavně na rukou a obličeji – a na osoby vyššího věku zcela logicky svítilo slunce déle. Často pomáhají pouhé krémy, ale je vhodné vyhledat lékaře, aby se vyloučila možnost vážné kožní choroby (melanom).

Melanom

Je velmi nebezpečný typ rakoviny kůže, který vzniká v kožních buňkách, které produkují kožní pigment. Nejtypičtěji se objevují na plochách těla, které vystavujeme slunečnímu záření jen nárazově. Může vzniknout jak normálně na bílé kůži, tak na podkladě mateřského znaménka. Díky tomu, že je na povrchu kůže a je barevný, můžeme ho snadno odhalit a včas zahájit léčbu. Neodkládejte návštěvu u lékaře.

Lupénka

Je neinfekční vyrážka, projevující se většími červenými skvrnami s odlupujícími částečkami kůže. Příčina lupénky není známa. Většinou postihuje pokožku hlavy, lokty, kolena a dolní části zad. Může se vracet celý život. Léčba zahrnuje medicínské přípravky aplikované na kůži, světelné terapie, léky standardně užívané ústy, injekce nebo infuze.

Svrab

Je infekční kožní nemoc způsobená parazitem. Projevuje se vyrážkami, nepříjemným svěděním a kožními změnami v podobě oděrek pupínků a skvrn. Toto kožní onemocnění se přenáší obvykle přímým fyzickým kontaktem (včetně sexuálního) s vyrážkou, méně přes předměty, např. lůžkoviny. Původcem svrabu je mikroskopický roztoč, který se jmenuje zákožka svrabová. Léčba probíhá obvykle pomocí masti a krémů s obsahem látek, které zákožky zničí. Tyto přípravky je však nutno aplikovat na celé tělo. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat. Léčebnou kúru, během které je nemocnému doporučeno se nemýt, je nutno podstoupit opakovaně.

Vyrážka – pomůžu si sám?

U komplikovaného kožního onemocnění je třeba navštívit lékaře specialistu. U běžných vyrážek si vystačíte s následujícím doporučením.

  • Nemyjte pokožku mýdlem, sprchujte se vlažnou vodou.
  • Po koupeli ošetřete kůži zvláčňujícím krémem.
  • Snažte se kůži neškrabat.
  • Dopřejte se uklidňující koupel z léčivých přísad na zklidnění pleti.
  • Používejte jen vlastní ručníky.
  • Udržujte kůži suchou, důkladně se po koupeli osušte.
  • Noste prodyšné prádlo.

Jeden příběh nakonec

Marta, 26 let: „Už je to asi už rok, co se u mě objevila kopřivka. Alespoň jsem si to myslela. Nejdřív se mi to udělalo na nohách. Takový zarudlý flekance. Myslela jsem, že to za pár dní přejde, jestli to není ze špatně vymáchaného prádla. Ale začalo to svědit. Drbala jsem se jako ty opce v ZOO. Zašla jsem si na kožní, doktorka mě předepsala mastičku a prášky. Za týden jsem měla jít na kontrolu. Jenže protože mě ta kopřivka nezmizela, tak mě doktorka poslala na krev a k tomu na další vyšetření, jestli nemám v těle zánět. No, jenže žádný zánět nezjistili, a ta kopřivka mě ani po těch prášcích nezmizela. Navíc se mě začala objevovat na břiše, zádech no prostě všude. Byla jsem z toho fakt zoufalá, až se mně chtělo brečet, protože to hrozně pálilo a svědilo a vůbec to nechtělo zmizet! Snažila jsem se vynechávat ostrý jídla, po kterých by to snad mohlo taky být, oblečení jsem si začala prát v dětských prášcích, no zkoušela jsem prostě všechno možné a žádný výsledek. Tak jsem se objednala na alergologii, tam mě udělali vyšetření a taky nic nezjistili. Jenom jsem dostala jiné prášky, které mě naštěstí zabraly. Nakonec jsem přišla na to, že mě ta kopřivka asi naskákala od nervů. Začalo to tím, když dceři byl rok a nechodila a doktor nás posílal na vyšetření. Na 18 měsících začala chodit a kopřivka najednou úplně zmizela. Normální stres…“

Kožní onemocnění, ať běžné, tak i vážné, nám svými nepříjemnými projevy komplikuje život. Pro správnou aplikaci léčebných prostředků či vhodnou léčbu je třeba přesné diagnózy onemocnění. S tím vám nejlépe poradí dermatolog. Lékař, který se specializuje na vyšetření a léčbu kůže. Důležitá je také prevence. Také alergie může být příčinou nejrůznějších vyrážek kůže.

Zdroj: foto – Pixabay

5.9.2016 | Martin Motloch

Jeden komentář: “Kožní vyrážka – příčiny, léčba, prevence”

  1. jana napsal:

    Syn je alergik…tri dny měl teploty..dnes se mu vyhodila vyrazka..vypadá to jak popálení od kopřivy..svědí

Doporučujeme