masáž
SlužbyZdraví

Chystáte se do lázní? Poradíme jak a kam!

Lázeňská léčba pomáhá v prevenci onemocnění, ale i v léčbě a regeneraci. Je důležitá také u pooperačních i chronických stavů. Lázeňství je u nás na velmi dobré úrovni a má svou tradici. Lázeňská léčba je plně nebo částečně hrazena zdravotní pojišťovnou. Návrh na léčebný pobyt vám vystaví praktický lékař.

Kdo lázně hradí?

V závislosti na druhu a stupni onemocnění se lázeňská péče dělí do třech kategorií:

komplexní léčba – zdravotní pojišťovna hradí náklady na ubytování, stravu (plnou penzi) i léčbu. Dopravu si pacient hradí sám. Rovněž musí uhradit poplatek městu (zhruba 15 – 20 Kč na den) nebo nadstandardní služby. Platnost poukazu, který vystaví praktický lékař, je 1 – 3 měsíce, záleží na lékaři a stupni závažnosti. Pacient dostane neschopenku.

příspěvková léčba – zdravotní pojišťovna hradí léčbu, ale ubytování a stravu si pacient musí uhradit sám. Dále i dopravu i poplatek městu. Pacient nemá nárok na neschopenku. Poukaz vystavený lékařem platí 6 měsíců.

samoplátecká péče – vše si hradí pacient po konzultaci s praktickým lékařem. Není třeba doporučení ani schválení lékařem.

Jak postupovat při žádosti?

Se svým praktickým lékařem proberte svůj zdravotní stav a potřebu lázeňské péče. Lékař vám doporučí lázeňské zařízení, které je vhodné pro vaše onemocnění. Vyplněnou žádost zašle lékař vaší zdravotní pojišťovně.

Revizní lékař vaší zdravotní pojišťovny návrh posoudí a schválí, případně může učinit změnu, např. místo komplexní péče určí příspěvkovou péči. Revizní lékař se řídí indikačním seznamem, kde jsou u různých typů diagnóz uvedeny typy lázeňské péče. Do toho seznamu můžete nahlédnout zde.

V případě komplexní lázeňské péče pošle vaše zdravotní pojišťovna schválený návrh do určených lázní a ty vás předvolají k nástupu.

Kdy se předepisuje komplexní a kdy příspěvková lázeňská péče?

Komplexní lázeňská péče navazuje na ústavní či ambulantní zdravotní péči. Slouží tedy k doléčení, zabránění vzniku invalidity nebo při poúrazových stavech. Poskytuje se i u některých chronických onemocnění, jako je diabetes, artrózy nosných kloubů nebo u Bechtěrevovy choroby. Do toho typu léčby pacient nastupuje většinou rychle po operaci. Délka pobytu u komplexní péče je 21 dní. Revizní lékař vaší zdravotní pojišťovny může v určitých případech pobyt prodloužit.

Příspěvková lázeňská péče se poskytuje u chronických onemocnění, u kterých je předpoklad, že se lázeňská léčba bude opakovat. Tato lázeňská péče je poskytována jednou za dva roky. Délka pobytu u příspěvkové péče je 14 dní, lékař lázeňského zařízení může pobyt prodloužit až na 21 dní. S prodloužením ale musí souhlasit revizní lékař vaší zdravotní pojišťovny.

Na seznam našich nejznámějších lázní a jejich specializaci se můžete podívat zde. Pokud o lázních uvažujete, neváhejte se poradit se svým praktickým lékařem. Jistě vám poradí, jestli na lázně máte nárok, případně vám doporučí, které lázně můžete navštívit v rámci samoplátecké péče.

Zdroj: foto-pixabay

13.7.2017 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky