Mateřské znaménka
SituaceZdraví

Mateřská znaménka. Co skrývají za nebezpečí?

Někdo jich má jenom pár, někdo naopak desítky. Malé, tmavé hrbolky na kůži. Mohou se vyskytovat po celém těle. Už ve starém Řecku se považovala mateřská znaménka za důležité ukazatele charakteru a lidé často dbali na to, kde se který flíček na jejich těle nachází. Ten byl pak cílem drobných kosmetických zásahů. Naproti tomu ve středověku vás mateřské znaménko mohlo dostat do velkých nepříjemností. Inkvizitoři totiž věřili, že k mateřskému znaménku přijde člověk na sabatu po obcování s ďáblem. Dnes pochopitelně mateřská znaménka už vnímáme jinak. Co je dobré o nich vědět?

Mateřská znaménka

Mateřská znaménka patří do skupiny pigmentových névů, což jsou nezhoubné kožní útvary různé velikosti, které se projevují odchylkou od normální barvy kůže. Bohužel některá mateřská znaménka mohou přejít ve zhoubný kožní nádor – melanom.  Je potřeba upozornit, že tento závažný problém se vyskytuje jen u malého množství všech pigmentových névů. Máme dva typy mateřských znamének, a to vyvýšená mateřská znaménka, nebo tmavá plochá znaménka. Na kůži se může vyskytnout až několik desítek mateřských znamének. Klinicky se pigmentové névy projevují jako skvrny či uzlíky světle hnědé až hnědočerné barvy.

Piha není mateřské znaménko

I když si to někdy lidé pletou, piha nepatří mezi mateřská znaménka, i když se jím do jisté míry podobá. Pihy jsou žlutohnědé ostře ohraničené skvrny na lidské kůži obsahující zvýšené množství kožního pigmentu (melaninu). Objevují se především na obličeji, ale také na jiných místech těla. Množství pih ovlivňuje sluneční záření. V letním období se výskyt pih může zvyšovat. Důležitým faktorem jsou také genetické predispozice. Zvýšený počet pih – pihovatost – patří mezi kožní vady. Je to nerovnoměrné rozložení kožního pigmentu. Lze je odstranit nebo potlačit užíváním speciálních kožních krémů nebo pomocí laseru. Účinnou prevencí zůstává ochrana před slunečním zářením (opalování). To platí zvláště u jedinců s citlivou pokožkou.

Typy mateřských znamének

Znamének je mnoho typů. Nejčastěji se hovoří o základních třech typech:

  • Vaskulární znaménka – ty jsou přítomna již při narození a dále se vyvíjí s růstem dítěte. Jsou fialově červené, ostře ohraničené, velikosti od několika milimetrů až po rozsáhlé plochy postihující velké oblasti těla, nejčastěji se vyskytuje v obličeji. Lidově se mu říká – oheň. Pro pacienta se jedná často o velmi výrazný a celoživotní estetický problém. Druhým nejznámějším vaskulárním mateřským znaménkem je pavoučkovitý névus, který má typický vzhled, připomínající pavouka.
  • Adnexální mateřská znaménka – jedná se o vrozený měkký, žlutohnědý útvar o velikosti 1 až 6cm. Vyskytuje se hlavně ve kštici, postupně se zvětšuje. Pro nebezpečí jeho přeměny v basaliom se doporučuje jeho chirurgické odstranění laserem.
  • Pigmentová mateřská znaménka – vznik pigmentových skvrn ovlivňují především geny a slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo melanin – naši ochranu kůže před ultrafialovým zářením. Zároveň mohou vzniknout i jako následek spálení kůže, zánětů, antikoncepce, hormonálního onemocnění či věku. Kontrola pigmentových znamének je skutečně velmi důležitá. Pokud se vaše pigmentová znaménka začnou podezřele měnit tvarem, barvou či strukturou, je nutné ihned vyhledat odborníka.

Melanom

Též se používá termín maligní melanom. Je to zhoubný nádor melanocytů, který se vyskytuje převážně na kůži, ale také ve střevu a v oku . Je to jeden z méně běžných typů rakoviny kůže, ale je příčinou největšího počtu úmrtí na tato nádorová onemocnění. Zhoubný melanom je způsoben nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk zvaných melanocyty. Navzdory mnohaletému intenzivnímu laboratornímu a klinickému výzkumu je jedinou účinnou léčbou chirurgické odstranění primárního nádoru. Nejohroženější bělošské populace (muži) žijící ve slunném podnebí. Zhoubný melanom způsobuje 75 % všech úmrtí spojených s rakovinou kůže Zhruba 30-50 % melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Svou kůži známe nejlépe sami a zvláště tehdy, když si ji a především mateřská znaménka pravidelně kontrolujeme, dokážeme sami odhalit sebemenší odchylky v průběhu času.

Co by vás mělo poslat za dermatologem?

  • zvětšování znaménka do plochy
  • změna barvy (černá barva nebo přítomnost více odstínů)
  • vyvýšení nad úroveň kůže
  • velikost více než 5 mm v průměru
  • krvácení, svědění, přítomnost stroupku, červený lem
  • vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
  • nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
  • větší množství pigmentových znamének (více než 40)

Jak prohlédnout podezřelá znaménka a pihy

Lidé by neměli ignorovat kožní projevy, které se zvětšují, mění barvu, rostou nad úroveň okolí nebo krvácejí. Využívá se pro to tzv. klasifikace ABCD, podle které si všímáme následujících změn mateřských znamének:

  • A – Asymetrie – jedna polovina znaménka neodpovídá druhé polovině. Má znaménko nepravidelný tvar? Neškodná znaménka jsou rovnoměrná. Pokud jsou obě poloviny stejné, pak je vše v pořádku, ale když tomu tak není, je vhodné neotálet a navštívit lékaře.
  • B – Ohraničení – pokud je ohraničení znaménka neostré, roztřepané, zamlžené nebo nepravidelné, pak je dobré nechat si ho zkontrolovat lékařem specialistou.
  • C – Barevnost – pokud nemá znaménko po celé své délce stejnou barvu, je skvrnité, je to varující. Normální znaménka mají obvykle jen jeden barevný odstín.
  • D – Průměr – znaménka by neměla mít větší průměr než 5 mm.
  • E – Vývoj – znaménka se mohou neustále vyvíjet – zvětšovat, zmenšovat, měnit barvu, svědit či krvácet. Všechny tyto změny jsou podezřelé a měl by je vidět kožní lékař.

Důležité je samovyšetření

Aby vás vaše mateřská znaménka nepřekvapila, je vhodné alespoň jednou měsíčně si je důkladně prohlédnout. U žen se nejčastěji melanom vyskytuje v oblasti bérce, u mužů na zádech. Nicméně prohlédnout je nutné kompletně celé tělo. Nesmí se zapomínat ani na skryté oblasti – mezi prsty na rukou i nohou, tříslech, chodidlech, podkoleních jamkách, ale i vlasech a na zadní straně krku. Zvláštní pozornost věnujte znaménkám v pubertě, v těhotenství a v menopauze – hormonální změny urychlují jejich růst.

V případě, že se melanom diagnostikuje včas, je velká naděje na úspěšnou léčbu. Nejvíce ohroženi jsou jedinci, kteří mají na své kůži velký počet znamének (někde se uvádí 50 – 90 znamének). To zvyšuje riziko vzniku melanomu až 2x. Samozřejmě, že vyšší riziko je i u těch jedinců, v jejichž rodinách se už rakovina kůže vyskytla. Je třeba vědět, že oblíbené slunění není příliš bezpečné, protože už jedno nebo dvě spálení na slunci podnítí vznik melanomu u žen 1,5×, u mužů to je 2,8×.  V současné době jsou nejvíce ohroženy skupiny osob v rozmezí 30 – 40 let a v 60 letech. U žen, které mají 20 – 30 let, je melanom nejčastějším diagnostikovaným maligním nádorem. A přitom to vše začalo tak nevině – jako mateřské znaménko…

Zdroj: foto – Shutterstock

30.10.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky