alergie
Zdraví

Na počátku alergie je imunita

Imunita je schopnost těla chránit naše zdraví, vlastní organismus před poškozením. Má přiměřeně reagovat na všechny podněty – zevní (baktérie, toxické látky, viry), ale i vnitřní (nádorové buňky, poškozené nebo přestárlé buňky). Pokud imunitní systém nepřiměřeně reaguje na alergeny, mluvíme o alergii.

Co to je alergie?

Výrazem alergie rozumíme reakci našeho organismu na vliv určitých látek (alergenů). Alergie bývá často dědičná, nejde zcela vyléčit, ale její projevy se dají výrazně snížit! Může propuknout v každém věku. Pro její léčbu, snížení pomáhají speciální léky tzv. antihistaminika. Uvádí se, že 20-25% české populace má klinické projevy alergie. Alergeny jsou většinou látky bílkovinné povahy.

Základní skupiny alergenů

  1. inhalační (pyly stromů, květin, trav)
  2. zvířecí (jakékoliv zvíře, jejich srst, peří, výměšky)
  3. blanokřídlého hmyzu (sršeň, vosy, včely – jejich bodnutí)
  4. potravinové (mléko, vejce, sója, ořechy, ovoce, zelenina apod.)
  5. léky (antibiotika, jakékoliv léky)

Jaké rozeznáváme stupně alergie

  1. stupeň – svědění, pupínky, zčervenání až bolestivé otoky
  2. stupeň – stejná reakce jako u 1. stupně, přidává se nevolnost, zvracení, dýchací potíže, spuštění krve z nosu
  3. stupeň – jako v předchozích, bezděčné vyprázdnění stolice, zmodrání, otoky hrtanu, šok, svalové křeče, bezvědomí
  4. stupeň – zástava dechu, zástava srdečního oběhu – anafylaktický šok

Co ovlivňuje projevy alergie

Každý lidský organismus reaguje individuálně. Obecně se předpokládá, že nárůst alergií podporuje změna životního stylu.

Přebývání v uzavřených prostorách (roztoči, plísně, chemikálie), život s domácími mazlíčky (bez venkovního pohybu), průmyslově zpracované potraviny, ale i nikotin, nebo různé léky.

Pro inhalační alergiky je lepší vycházet do přírody mimo okvětní období rostlin, případně brzy ráno či po dešti, kdy se pyl nešíří, nebo je ještě usazený.

Alergický účinek hmyzích jedů, není závislý od počtu bodnutí. Pro někoho může znamenat vážné ohrožení i jediné žihadlo. Zde hrozí anafylaktický šok a ohrožení života.

Jak se alergie projevuje

Její projevy mohou být různé – od rýmy (senná rýma), zánětu (např. spojivek), ekzému (atopický), kopřivky, vyrážky, astma až po anafylaktický šok.

Léčba alergie

Léčba spočívá obvykle v podávání antihistaminik, většinou sezónně (podle výskytu alergenu v ovzduší). V případě dýchacích obtíží jsou předepisována léčiva ve formě aerosolu nebo prášku k inhalaci. Aplikují se buď pravidelně, nebo jako úlevový lék pouze při potížích.

K léčení alergických reakcí se používají protialergické vakcíny. Oficiální název zní „specifická alergenová imunoterapie“. Princip fungování vakcín je jednoduchý. Jsou vyrobeny pro konkrétní alergii. Několik dávek vakcíny obsahuje upravený alergen v přesné koncentraci, přičemž velikost těchto dávek se pozvolna zvyšuje. Tělo alergika si tak postupně zvyká na alergen a pomalu na něj přestává reagovat. Alergenové vakcíny lze získat pouze na lékařský předpis.

Potravinová alergie

Příčinou potravinové alergie bývají často aditiva (přidané látky k potravinám). Pro každého může být alergenem ale něco jiného. Taky reakce jsou individuální, od reakce bezprostředně po požití, nebo až s odstupem, po určité době. Potravinová alergie vyžaduje vyhýbat se v budoucnosti všem pokrmům, které alergen mohou obsahovat.

Rizikové faktory alergie

Skutečná příčina poruchy imunitního systému vedoucí k alergickým reakcím není dosud přesně známa. Alergie je onemocněním s multifaktoriálním základem, to znamená, že se na jeho vzniku podílí více různých činitelů.

Zřejmě nejvýznamnějším faktorem je genetická predispozice. Dědičný předpoklad pro rozvoj alergie se označuje jako atopie. Je tedy nepravděpodobné, že by takový člověk mohl nějakým způsobem rozvoji alergie zabránit.

Dalším faktorem je průmyslové znečištění ovzduší, ozón, cigaretový kouř či omezený kontakt s přirozenými nečistotami v přírodě, očkování atd.

Mnohé alergie vznikají při dlouhodobém a nadměrném vystavení některým látkám např. v pracovním prostředí.

Prevence a jak si pomoci sám

Pokud je to možné, alergik by se měl kontaktu s alergenem vyhýbat. Také lékař může poradit s nákupem různých pomůcek pro alergiky. Textil, oblečení, speciální vysavače i čističky vzduchu. Základem úspěchu v boji s alergií je ale disciplinovanost a dodržování léčby stanovené lékařem.

Nakonec jeden příběh

Alena, 24 let, studující. „Jak jsem říkala, nedávno jsem oslavila dvacáté čtvrté narozeniny. V pohodě. A najednou teď na jaře, kdy začalo být hezky a vše kvete, jsem začala pociťovat takové divné pálení očí. A navíc jsem dostala rýmu. Teče mi z nosu i z očí. Jen je mi záhadou, že se u mě ta údajná alergie na pyl objevila až v dospělosti. Je to normální, že se nějaká alergie projeví třeba až takhle pozdě?“

15.2.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky