české lázně
SlužbyZdraví

Naše nejznámější lázně. Péče o vaše zdraví

České lázeňství má bohatou historii. Přírodní léčivé zdroje byly v naší zemi využívány pro své pozitivní zdravotní účinky od nepaměti. Patříme k zemím, které významně přispěly k rozvoji a celosvětovému významu lázeňství. Kdo by neznal legendu o Karlu IV. a jeho lovecké výpravě, při které objevil vřídlo horkých pramenů, budoucí Karlovy Vary. Jaké jsou ostatní české lázně a na léčbu kterých nemocí se zaměřují?

České lázně obecně

V naší zemi jsou stovky přírodních léčivých pramenů, zřídelních plynů a bohatých nalezišť peloidů tzn. bahna, slatiny a rašeliny. Díky propojení těchto oblastí s lékařskou vědou vzniklo na našem území více než třicet lázeňských míst, kde se léčí široká škála onemocnění. Svůj věhlas si získaly kvalitní lékařskou péčí a progresivními léčebnými a rehabilitačními metodami. Ale zásluhu na skvělých výsledcích českého léčebného lázeňství má především vysoce kvalifikovaný personál: lékaři, zdravotní sestry, rehabilitační pracovníci. Pojďme se vydat na informativní cestu po nejznámějších  českých lázních.

Františkovy Lázně

Kde: Karlovarský kraj

Léčivé zdroje: Minerální voda uhličitá, lokální zdroj peloidů (slatina sirnoželezitá).

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, trávicího ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci nervové, pohybového ústrojí, kožní, gynekologické, nemoci onkologické.

Info: Malebné lázeňské městečko, založené v roce 1793. Uchovala se zde neopakovatelná atmosféra počátku 20. století, která se odráží v éře neoklasicismu. Františkovy Lázně jsou díky tomu právem považovány za jeden z nejromantičtějších koutů země.

Hodonín

Kde: Jihomoravský kraj

Léčivé zdroje: Přírodní, středně mineralizovaná, jodobromová, chloridosodná minerální voda.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí.

Info: Lázně Hodonín jsou jedny z nejmladších lázeňských zařízení v České republice. Rodiště prvního československého prezidenta T. G. Masaryka se nachází v srdci moravského regionu, Slovácka. Moderní sanatorium zahájilo svůj provoz v roce 1979.

Jáchymov

Kde: Karlovarský kraj

Léčivé zdroje: Termální radonová voda s nejvyšší koncentrací radonu na litr v republice.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci kožní, nemoci onkologické.

Info: Největší poklad Jáchymova je skryt v hlubokém podzemí. Odtud vyvěrají unikátní léčebné prameny. Nikde na světě nenajdete lázně s tak propracovanou a efektivní léčbou radonovou vodou jako v Jáchymově. Ta je založena na uznávaných metodách vyhlášené české rehabilitace, světově unikátní koncentraci radonu a individuálním přístupu zdejších lékařů.

Jánské Lázně

Kde: Kralovéhradecký kraj

Léčivé zdroje: Přírodní minerální voda termální, vlažná.

Léčba nemocí: Onemocnění nervové soustavy, nemoci pohybového aparátu, dýchacího ústrojí, onkologická onemocnění, poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, dětská obezita.

Info: Díky významnému léčivému zdroji – termálním uhličitým pramenům o teplotě 29 °C v místě vývěru – a rehabilitačním metodám se Jánské Lázně staly místem, kde se zlepšilo nebo zcela navrátilo zdraví řadě lidí po nejvážnějších onemocněních. Velkolepá secesní kolonáda v samém srdci lázní, příjemné kavárny a nespočet vycházkových tras v neobyčejně čistém horském klima – to vše ve Vás zanechá nezapomenutelné zážitky z návštěvy tohoto města.

Jeseník

Kde: Olomoucký kraj

Léčivé zdroje: Klimatické lázně

Léčba nemocí: Nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci dýchacího ústrojí, duševní poruchy, nemoci kožní, nemoci onkologické.

Info: Za svou existenci a proslulost vděčí Priessnitzovy léčebné lázně Vincenzi Priessnitzovi, místnímu lidovému léčiteli, který byl nazýván „vodním lékařem“, a který založil první vodoléčebné centrum a hydroterapeutický institut na světě. Díky tomu se Jeseník proslavil jako „kolébka současné balneologie“.

Karlova Studánka

Kde: okres Bruntál

Léčivé zdroje: Přírodní minerální voda uhličitá, klimatické lázně, přírodní oxid uhličitý, rašelina.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci dýchacího ústrojí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, duševní poruchy, nemoci kožní, nemoci onkologické.

Info: Karlova Studánka je historickým lázeňským místem, jehož počátky spadají až do 16. stol. Původní německý název Karlsbrunn byl odvozen od Karla Ludvíka, který zvítězil nad Napoleonem u Aspenu a jezdil sem na lov a odpočinek.

Karlovy Vary

Kde: Karlovarský kraj

Léčivé zdroje: 12 teplých minerálních pramenů (od 30 °C do 72 °C).

Léčba nemocí: Nemoci trávicího ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: Naše nejznámější a největší lázeňské město, které se nachází se v nadmořské výšce 360–390 m n. m. a bylo založeno v roce 1358 českým králem a římským císařem Karlem IV. Rušné ulice a kolonády jsou obklopeny tichými zalesněnými kopci, které jsou protkány sítí pěších a cyklistických stezek. Ideální místo na vaši procházku v kteroukoliv roční dobu.

Konstantinovy Lázně

Kde: Plzeňský kraj

Léčivé zdroje: Přírodní, studená, prostá, železnatá, hypotonická hydrogenuhličitano-sodno-hořečnatá kyselka se zvýšeným obsahem kyseliny křemičité.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: Místní minerální voda má nejvyšší obsah kysličníku uhličitého v Čechách a je velmi vhodná pro léčení nemocí oběhového systému a pohybového ústrojí. Více než dvousetletá tradice lázeňské léčby je navíc zárukou poskytování kvalitní lázeňské péče. Příroda a klidné okolí vytváří z Konstantinových Lázní ideální místo pro rodinnou dovolenou zaměřenou na pohyb v přírodě a následnou relaxaci.

Lázně Bělohrad

Kde: okres Jičín

Léčivé zdroje: Sirnoželezitá slatinná rašelina z lokálního zdroje, minerální voda – železitá kyselka.

Léčba nemocí: Nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci kožní, nemoci gynekologické, nemoci onkologické.

Info: Město leží v široké kotlině říčky Javorky a je obklopené zalesněnými vrchy. Jedinečnou ukázkou nejrozmanitější vegetace je nádherný park Bažantnice, jehož rašelinná jezírka dala vznik areálu místních Lázní Bělohrad. O skutečné založení lázní se zasloužila roku 1885 pruská hraběnka Anna z Asseburgu, která zde provedla první úspěšné pokusy s léčivostí místní rašeliny.

Lázně Bohdaneč

Kde: Středočeský kraj

Léčivé zdroje: Slatina aplikovaná unikátní metodou – prostřednictvím luxusních zábalových van. Minerální voda – ryzí alkalická kyselka – určená k vodoléčbě.

Léčba nemocí: Nemoci pohybového ústrojí a nemoci nervové.

Info: Město leží  8 km od Pardubic, se kterými je propojeno městskou trolejbusovou dopravou. Lázeňská historie se tu začala psát roku 1897, a dnes po více než 100 letech rozvoje, zde nacházíme věhlasné moderní lázně, které jsou zasazeny do prostředí krásného přírodního lesoparku. Pokud tedy hledáte místo, kde si fyzicky i psychicky odpočinete, pak jste na ideálním místě.

Darkov

Kde: okres Karviná

Léčivé zdroje: Jodobromová solanka – jedinečná minerální voda třetihorního původu – aplikační formy: vanové a bazénové koupele, hyperthermní zábaly, inhalace.

Léčba nemocí: Nemoci pohybového ústrojí, vysoká specializace na časnou pooperační rehabilitaci kloubních náhrad; nemoci nervového ústrojí, časná neurologická rehabilitace; nemoci oběhového ústrojí; nemoci kožní – stavy po popáleninách; nemoci gynekologické.

Info: Mnohaletá tradice úspěšné a intenzivní léčby těchto lázní je spojená s nálezem unikátního přírodního léčivého zdroje tzv. jodobromové solanky.

Lázně Kynžvart

Kde: Karlovarský kraj

Léčivé zdroje: Přírodní minerální vody používané k vnější i vnitřní balneaci. Specifické klimatické podmínky.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci trávicího ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci dýchacího ústrojí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci ledvin a močových cest, duševní poruchy, nemoci kožní, nemoci onkologické.

Info: Lázně leží v lesnaté krajině na jihozápadním svahu Slavkovského lesa v samém cípu západních Čech, v podhorské oblast s nadmořskou výškou 730 m. Lázně byly založeny v polovině 19. století rodem Metternichů na základě provedeného průzkumu minerálních pramenů, peloidů a klimatických podmínek jako lázně pro léčbu rozličných indikací u dospělých pacientů. V roce 1950 se ale při rekonvalescenci dětí postižených epidemií černého kašle potvrdil nápadný léčebný efekt místních klimatických podmínek a lázně se od té doby specializují pouze na léčbu dětí .

Lázně Lednice

Kde: Jihomoravský kraj

Léčivé zdroje: Přírodní, středně mineralizovaná, jodobromová, chloridosodná minerální voda se zvýšeným obsahem kyseliny metaborité. Jedná se o vody hypertonické studené.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci nervové, pohybového ústrojí, kožní, nemoci gynekologické, nemoci onkologické.

Info:  Nejmladší léčebné lázně v ČR, které zahájily svůj provoz v únoru roku 2007. Najdete je přímo v srdci Lednicko-valtického areálu, který byl v roce 1996 zapsán do seznamu UNESCO. Lednicko-valtický areál tvoří majestátní zámky vybudované za dob Lichtenštejnů, obklopené překrásnými zahradami s nádhernými architektonickými stavbami, lemující turistické stezky, či lužní lesy kolem řeky Dyje.

Lázně Libverda

Kde: Liberecký kraj

Léčivé zdroje: Přírodní minerální voda hydrogenuhličitanového typu.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: Tradiční lázeňský komplex ležící v malebném prostředí Jizerských hor v nadmořské výšce 424 metrů. Již v průběhu 14. století byly objeveny léčivé účinky místních minerálních pramenů, jejichž voda si postupem času vysloužila název Boží voda. Lázně nabyly věhlasu především v průběhu 18. století, kdy byly také jedním z rezidenčních sídel šlechtického rodu Clam-Gallasů.

Lázně Toušeň

Kde: Středočeský kraj

Léčivé zdroje: Sirnoželezitá slatina z lokálního zdroje.

Léčba nemocí: Nemoci pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: Městys Toušeň leží v lesnaté krajině typické pro střední Čechy na soutoku řek Labe a Jizery. Příjemné prostředí lázeňského parku prosyceného vůní stále zelených stromů a uklidňující atmosféra kolonády vhodně doplňují spektrum léčebných procedur sanatoria Slatinných lázní. Rovinatá krajina je ideální pro procházky pacientů s omezenou pohyblivostí.

Luhačovice

Kde: Zlínský kraj

Léčivé zdroje: Přírodní hydrogen-uhličitano-chlorido-sodné minerální vody obsahují sodík, vápník, hořčík a volný oxid uhličitý, teplota vody 10 -120 C. Nejznámějším pramenem je Vincentka.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci trávicího ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci dýchacího ústrojí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: V chráněné krajinné oblasti, uprostřed Bílých Karpat se nachází Luhačovice, čtvrté největší a jedny z nejkrásnějších lázní v České republice. Zde vyvěrá 16 jedinečným léčivých pramenů s vysokým obsahem minerálních látek. Díky svým léčivým vodám se Luhačovice řadí na přední místa v žebříčku léčebných lázní v Evropě. Svou originální architekturou vtiskl městu nenapodobitelný a neopakovatelný ráz slovenský architekt Dušan Jurkovič. O jedinečnosti Luhačovic svědčí i to, že ČR podala návrh na zařazení Luhačovic na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Mariánské Lázně

Kde: Karlovarský kraj

Léčivé zdroje: Přírodní minerální voda, přírodní zdroj oxidu uhličitého (zřídelní plyn – kysličník uhličitý), slatina.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci trávicího ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci dýchacího ústrojí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci ledvin a močových cest, nemoci onkologické.

Info: Mariánské Lázně jsou ve světě známé jednak díky svým léčebným metodám a účinným a kvalitním léčivým zdrojům, ale i pro své malebné okolí. Na území lázeňské zóny bylo objeveno okolo 100 studených pramenů minerální vody s vysokým obsahem kysličníku uhličitého. Některé z nich se používaly už na počátku 16. století. Architektonickou perlou mezi městskými stavbami, postavenými v neoklasicistním stylu, je kolonáda z roku 1889, která byla v roce 2010 zařazena na seznam národních kulturních památek.

Lázně Mšené

Kde: Ústecký kraj

Léčivé zdroje: Lokální zdroj přírodních peloidů.

Léčba nemocí: Nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: Lázně Mšené leží pouhých 40 km od Prahy, nedaleko města Roudnice nad Labem. V krásném údolí Mšenského potoka se nachází sedm lázeňských pavilonů obklopených rozsáhlým romantickým parkem s rybníky. Ideální místo pro zdravotní pobyty.

Poděbrady

Kde: Středočeský kraj

Léčivé zdroje: Přírodní, silně mineralizovaná kyselka (pH 5,83) hydrogenuhličitano-chlorido-sodno-vápenatého typu, studená (14 °C), se zvýšeným obsahem alkálií a koncentrací některých prvků.

Léčba nemocí: Léčba nemocí: nemoci oběhového ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: Starodávné město Poděbrady se rozkládá v úrodném údolí řeky Labe pouhých 50 km od Prahy. Zdejší lázně byly založeny už v 17. století. Poměrně nízká nadmořská výška (189 m n. m.), okolní rovinatá krajina, stabilní počasí po celý rok a prameny minerálních vod – to vše garantuje popularitu lázní u pacientů s kardiovaskulárními chorobami.

Slatinice

Kde: okres Olomouc

Léčivé zdroje: Minerální prameny přírodní sirné vody s hypotonickým obsahem sirovodíku a řadou dalších zdraví prospěšných prvků. Kvalita dnešních lázeňských zdrojů je zabezpečena čerpáním přítoků sirné minerální vody z napjaté akumulace podzemní vody o teplotě 35-38°.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci kožní, nemoci onkologické.

Info: První zprávy o Slatinicích pochází z 13. století z doby vlády Přemyslovců. Vlastní lázně byly založeny v 17. století, ale první zmínky o slatinické léčivé vodě jsou již z roku 1580 od proslulého moravského lékaře Tomáše Jordána z Klausenburka.

Teplice

Kde: Ústecký kraj

Léčivé zdroje: Přírodní minerální voda teplá až horká, přírodní minerální voda hydrogenuhličitano-sírano-sodného typu.

Léčba nemocí: Nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: Lázně Teplice jsou nejstarší lázně ve střední Evropě s téměř dvoutisíciletou tradicí lázeňství. Nacházejí se na severu Čech v podhůří Krušných hor. Počátky historie samotného města Teplice jsou spojeny s léčivými prameny, které byly známy již před dvěma tisíci lety. Tuto skutečnost dokládají i archeologické nálezy římských mincí či nálezy keltských mincí a šperků.

Teplice nad Bečvou

Kde: okres Přerov

Léčivé zdroje: Minerální voda silně mineralizovaná, uhličitá, termální vlažná, hypotonická.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci nervové, pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: Lázně se nacházejí nedaleko Olomouce v malebné krajině s řekou Bečvou. Přímo v lázeňském areálu se nacházejí Zbrašovské aragonitové jeskyně a v bezprostřední blízkosti města i Hranická propast. Zde můžete během lázeňských procedur načerpat novou životní energii, a díky procházkám v rozsáhlém lázeňském parku posílit svůj organismus.

Třeboň

Kde: Jihočeský kraj

Léčivé zdroje: slatina

Léčba nemocí: Nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: Třeboň, starobylé jihočeské město ležící v malebné krajině. Díky velkému bohatství vodních zdrojů je často nazýváno „městem rybníků“. Třeboň a její okolí tvoří přírodní biosférickou rezervaci, která je pod záštitou UNESCO. Historické jádro města, renesanční zámek, rozlehlé parky a slavný rybník Svět – to vše dohromady tvoří neopakovatelnou atmosféru.

Velké Losiny

Kde: Olomoucký kraj

Léčivé zdroje: Přírodní, termální, prostá minerální voda sirná – 36,8 °C teplá.

Léčba nemocí: Nemoci oběhového ústrojí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci kožní, nemoci onkologické.

Info: Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejznámější a nejstarší moravské lázně s dlouholetou tradicí. Dnešní lázně tak navazují na ty nejlepší tradice s využitím nejmodernějších léčebných postupů. Návštěvníci a lázeňští hosté vyhledávají v lázních Velké Losiny především jedinečné léčebné účinky místních termálních sirných minerálních vod 36, 8 °C teplých.

Vráž

Kde: okres Písek

Léčivé zdroje: Jako přírodní léčivý zdroj se využívá peloid z PLZ Jezera, které se nachází nedaleko lázeňského místa. Je to rašelina, která je z balneotechnického hlediska vhodná pro přípravu kvalitních zábalových směsí.

Léčba nemocí: Nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci onkologické.

Info: Vráž leží 10 km od města Písku v krásném prostředí lesnaté krajiny. Základem pro poskytování lázeňské péče se stala budova zámku postaveného v roce 1875 v novogotickém slohu českým šlechtickým rodem Lobkowiczů, který zde měl až do roku 1926 svou letní rezidenci. Zámek a ostatní ubytovací pavilony jsou obklopeny zelení, anglickým parkem a lesem, což návštěvníkům lázní poskytuje dostatečné soukromí a klid pro odpočinek.

Konec výletu

Lázeňství v Čechách i na Moravě má nejenom letitou tradici, ale také poskytuje profesionální služby díky kvalifikovanému personálu lékařů, zdravotních sester i fyzioterapeutů. Možná i proto v poslední době evidují cestovní kanceláře růst zájmu turistů ze zemí Blízkého nebo Středního východu o pobyty v České republice, zejména v českých lázních.

 

Svůj největší rozmach zažily lázně na území dnešního Česka v 18. až 20. století. Tehdy mnohá lázeňská místa získala zcela novou urbanistickou podobu, která je dnes pro české lázně tak typická. Byla postavena řada novoklasicistních, novorenesančních a secesních budov, základ pro lázeňské domy a hotely. Byly zakládány parky a kolem vřídel vznikaly kolonády, altány a pavilony, které přispívaly k celkově poklidné atmosféře lákající k odpočinku. Lázeňská místa se tak zároveň stala významnými centry společenského a kulturního dění, které navštěvovali významné osobnosti politického a kulturního života z celého světa. I když tento čas už minul, stále naše lázně zůstávají místy, které určitě stojí za návštěvu.

Zdroj: foto – PhotoExpress

26.6.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky