opar - herpes
SituaceZdraví

Není opar jako opar

Nepříjemné, svědící pupínky na rtech. Znáte je? Ano, mluvíme o oparu. Někdy se mu říká také „nemoc zamilovaných“. Možná proto, že se často přenáší ústy při líbání. Ale není opar jako opar. Zasáhnout může nejenom oblast rtů, ale i genitálie nebo i celé tělo. Jaké jsou hlavní příčiny, jak se léčí a jaká je prevence? To vám zodpoví následující řádky.

Opar neboli Herpes

Patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce. Jedná se o nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolané virem jménem Herpes simplex virus. Patří do skupiny lidských herpetických virů. Zdrojem nákazy je člověk. K přenosu dochází přímým stykem s nemocným, kdy virus (infekce) pronikne do zdravé buňky trhlinkou v kůži. V jádru buňky virus začne vytvářet tisíce kopií, které se mohou šířit po celém těle. Zdravý člověk má naštěstí imunitní obranný systém, který pomocí bílých krvinek virus eliminuje. Rozeznáváme dva základní typy oparů:

  • Orální – především kůži a sliznici kolem úst, mohou ho dostat už i děti (HSV 1),
  • Genitální – v oblasti kolem genitálií, může vzniknout až v období sexuální aktivity (HSV 2).

Herpes labialis (orální, retní, ústní)

Herpes labialis je velmi časté puchýřnaté onemocnění rtu. Po primoinfekci (prvotní, akutní infekci obvykle v dětství) dochází během života opakovaně k reaktivaci onemocnění a výsevu puchýřků (většinou po předchozím oslabení organizmu – infekce, fyzická zátěž apod.). Průběh onemocnění je ve většině případů mírný. V případě závažnějšího průběhu onemocnění a jeho komplikacích je léčba nutná vždy.

Herpes genitalis

Patří mezi herpetická virová onemocnění a je způsoben virem HSV 2 přímo na genitáliích, pohlavních orgánech. Člověk nakažený tímto virem, který má akutní příznaky (puchýřek na rtu), může např. při orálním styku nakazit jiného a přenést tak virus na jeho genitálie.  Genitální opar je jednou z nejčastějších pohlavně přenosných nákaz a u více než poloviny osob často recidivuje.

Rizikové faktory (příčiny) oparu

Opar se přenáší kontaktem. Nebezpečný z hlediska nákazy je proto jakýkoliv kontakt s nemocným, který oparem trpí (přímo líbáním, pohlavním stykem, nepřímo společným používáním, ručníků, příboru). Velice infekční je herpes v době mezi objevením se a vznikem krusty. Po jeho vysušení již riziko nákazy klesá. Rizikovým faktorem je jakékoliv oslabení obranyschopnosti jedince. Příčiny mohou být:

  • Fyzická zátěž, únava,
  • Psychický stres,
  • UV záření + slunění,
  • Zima a chladné počasí,
  • Různá onemocnění (horečka, chřipka, rýma),
  • Období menstruace u žen.

Průběh infekce

Herpetické infekce probíhají ve dvou fázích. Při prvotním průniku viru do organizmu se může nebo nemusí rozvinout tzv. primoinfekce připomínající chřipkové onemocnění, někdy s výsevem puchýřků nebo jiných útvarů. U HSV 1 k ní dochází již v batolecím období, u HSV 2 v době začátku sexuální aktivity. Po vyléčení primoinfekce mizí sice příznaky, ale virus tělo neopouští. Má vysokou náklonnost k nervovému systému a přetrvává v oblasti periferních nervových buněk, nijak se neprojevuje. Je v tzv. latentní fázi a v případě, že dojde k oslabení organizmu nějakou nemocí, velkým stresem atd., se může znovu aktivovat a projevit se v podobě dobře známého puchýřku.

Prevence oparu

  • Omezte stres a napětí,
  • Zdravá strava vám pomůže udržovat správný imunitní systém,
  • Vyhýbejte se nadměrnému slunění – používejte krémy s ochrannými filtry.

Léčba

Nekomplikovaný opar se zahojí do čtrnácti dnů. Pro urychlení léčby oparu a zmírnění bolestí lze užít antivirové přípravky. Jsou podávané ve formě tablet, mastí atd. Je zapotřebí ale s léčbou začít včas, nejlépe do 3 dnů. Vždy je mimořádně důležitá pečlivá hygiena. V průběhu léčby si odpusťte romantické či milostné projevy (líbání, sexuální styk). Léčbu oparu na pohlavních orgánech je nezbytné řešit s praktickým, kožním nebo ženským lékařem. Muži by i po úplném zahojení měli ještě minimálně tři měsíce používat kondom pro vyloučení možnosti nákazy.

Jak si mohu pomoci sám?

Opar, jeho puchýřky se nesmí rozškrábat ani strhávat, protože hrozí riziko, že se roznese na větší plochu. Doporučuje se vyzkoušet přikládat teplé nebo studené obklady, potírat opar propolisovou tinkturou či vyplachovat ústa heřmánkem nebo šalvějí.

Herpes zoster neboli pásový opar

Do skupiny lidských herpetických virů patří také tzv. Varicella – zoster virus, který způsobuje pásový opar. Tím je vyrážka, která tvoří bolestivý pruh na určité části těla, nejčastěji hrudníku. Příčinou tohoto oparu je virus, který prvotně způsobuje plané neštovice. Po jejich prodělání zůstává virus skryt v nervových buňkách po celý život, aniž se projeví. Antivirová léčba je maximálně účinná, když je nasazena včas – do 48 hodin od objevení vyrážky. Jaké jsou základní rozdíly mezi pásovým a ostatními opary?

  • Při závažné komplikaci může dojít k zánětu mozku.
  • Nepřenáší se pohlavním stykem,
  • Nakažlivý je jen vzácně.
  • Puchýře se naplní tekutinou, pak splasknou.
  • Vyrážka je doprovázena silnou bolestí.
  • Po vyrážce zůstávají často jizvy.

Nejznámější mýty o oparech

Na jakoukoliv nemoc se časem objeví zaručené návody jak ji léčit. Doporučení našich babiček ve formě bylinek většinou fungují. A pak jsou takové, které nefungují. Co nefunguje u oparů?

  • Vlhké čajové sáčky – nejjednodušší domácí léčba má zásadní vadu – nefunguje, i když vám někdo bude tvrdit opak.
  • Ledové kostky, suchý led – přináší chvilkovou úlevu, ale hojení či léčbu neurychlí.
  • Infekční jsou jen puchýřky – bohužel není pravda. Opar je nakažlivý od prvního brnění až do konečného zaléčení.

A jeden příběh nakonec

Hanka, 28 let: „…mě oparem nakazil můj přítel. On sice věděl, že nějakou vyrážku má, ale doktor mu vůbec nevysvětlil o co se jedná. Prostě mu dal mastičku a hotovo. No, a on už se nezajímal, jak to s tím vlastně je. Tedy na počátku. Bohužel pro mě. Přišla jsem k tomu jak slepá k houslím. Je to dost ponižující přijít pak na gyndu a tam to vysvětlovat. No vysvětlovat, já jsem v té době toho taky moc nevěděla, jen že není něco v pořádku. Doktorka si nejspíš myslela, že jsem měla nějakou bokovku, tak jen tak chápavě pokyvovala hlavou, že se nemám čemu divit! Já bohužel zpočátku netušila, co mi je, tak jsem nechala tu nemoc opravdu rozjet, přítel to měl bolestivý, tak se o nic nepokoušel a já pak taky ne, to jsem měla už jiné myšlenky. Ono je to pak opravdu hodně bolestivé. Já si nemohla pomalu ani sednout a chodit na záchod? To bylo za trest. A nějaká představa sexu v tomto stavu ve mě opravdu vyvolává úsměv. S genitálním oparem si to tedy nedokážu představit. Když si vzpomenu na tu dobu, tak lezu po zdi ještě teď . A doktorka mi potom řekla, že i po vyléčení v sobě ten virus stejně někde mám a nakazit můžu kdykoliv. Já tedy partnery nestřídám, tak to snad teď nehrozí! Ale málokdo ví, že žena je infekční těsně před menstruací a těsně po ní. Co dělat? Posilovat  imunitu…“.

I v případě oparu může pacient svým chováním výrazně ovlivnit průběh onemocnění. To je dobré vědět. Zahájit léčbu včas, i při pouhém svědění aplikovat antivirový krém na opary. Přestože místa s puchýřky svědí, je nutné je neškrábat a co nejméně se jich dotýkat. Na tomto místě je třeba taky zmínit, že Herpes genitalis je pohlavně přenosná choroba a může poškodit zdraví i kvalitu života a sexu. Je dobré nestřídat partnery, chránit se kondomem. Zevrubnou prohlídkou partnerova genitálu rozhodně nic nepokazíte.

Zdroj: foto – PhotoExpress

4.9.2016 | Martin Motloch

6 komentářů: “Není opar jako opar”

  1. Natálie napsal:

    Dobrý den,
    Může být pasový opar i u rtu?
    Děkuji za odpověď

    • admin napsal:

      Dobrý den,

      pásový opar postihuje větší plochy. Opar na rtech bývá způsoben odlišným původcem.

  2. Richard napsal:

    Před asi 5 měsíci jsem navštívil kožní doktorku s oparem. Ani se na mne nepodívala, nasadila si roušku a doporučila “B” komplex. Po bezvýsledné spotřebě 80 tablet mi ta samá Dr. předepsala nějaké tablety, ale to již nevím jaké. 20 tablet bylo bez účinku. Na doporučení jedné z lékáren jsem přešel k svému praktickému lékaři. Ten doporučil VECTAVIR. Mastičku jsem spotřeboval, ale be výsledku. Sám jsem si zakoupil OPARSTOP, který používám dodnes, ale zdá se mi, že se opar nelepší, ale naopak je horší, není však bolestivý a vlastně jej ani necítí. Můžete mi poradit? Nemocnice má velmi dlouhé objednací lhůty. Za odpověď velmi děkuji.

    • admin napsal:

      Dobrý den,

      záleží, o jaký typ oparu se jedná. Ve vašem případě bychom vám doporučili navštívit jiné lékaře, pokud nejste spokojen s péčí. Kdyby nastaly akutní potíže, navštivte lékařskou pohotovost.

  3. Renata Tenčlová napsal:

    Dobrý den, celý život mě provází situace, že po líbání s novým člověkem mám do pár dní opar. Ten člověk ani předtím ani potom oparem netrpí, já velmi sporadicky.
    Nevíte někdo čím to je?

    R.

    • admin napsal:

      Dobrý den,

      zdrojem viru může být člověk, který nejeví žádné známky po oparu a ani ho dlouho neměl. Na propukutí infekce může mít vliv stres nebo zvýšená teplota. Na váš dotaz konkrétně odpoví kožní lékař. Pokud se ho nechystáte navštívit, můžete využít on-line internetové poradny, kde odpovídají přímo lékaři.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky