sprcha
InspiraceZdraví

Otužování má blahodárný vliv na zdraví

Existuje mnoho způsobů, jak podporovat zdraví a celkovou imunitu organismu. Jednou z metod je i otužování. Otužování pomáhá upevnit zdraví, organismus přestává být citlivý na teplotní výkyvy a má rovněž dobrý vliv na cévy. Pozor, otužování nezačíná ledovou sprchou!

Základem je domácí otužování

Pokud vás otužování zaujalo a zároveň si chcete ověřit, zda máte pevnou vůli, domácí otužování je začátkem. Začátečníci by se měli sprchovat vlažnou vodou a v průběhu sprchování ji pozvolna ochlazovat. Tempo je velice individuální, je důležité řídit se intuicí a vlastními pocity. Princip otužování ale spočítá v tom, že probíhá ráno. V zimě by otužování mělo probíhat 1 – 3 minuty, v létě 3 – 5 minut.

Kdo se může otužovat?

Otužovat se mohou v zásadě už i děti. Pokud se pro otužování rozhodnete, bylo by vhodné se poradit s lékařem. Zejména v tom případě, pokud trpíte chronickým onemocněním, onemocněním srdce či cév.

Jaký je postup?

Ranní otužování začněte ihned po probuzení. Měli byste mít dostatek času a nebýt ve shonu. Při sprchování je důležité se pohybovat, neměli byste stát na místě. Koupel není vhodná. Během sprchování si nenamáčejte vlasy. Osušte se suchým ručníkem a proveďte pár zahřívacích cviků, aby se tělo zahřálo. Poté se můžete nasnídat. Při otužování je důležité postupovat zvolna, jinak si můžete přivodit nachlazení.

Účinky otužování

Hlavním smyslem je vybudování silné obranyschopnosti. Další přínosy jsou:

  • úbytek virových onemocnění
  • snížení rizika vysokého krevního tlaku
  • zlepšení zdravotního stavu u alergiků
  • přináší vytrvalost a pevnou vůli

Otužování venku

Otužovat se můžete i venku např. v řece a to v létě i zimě, nicméně se jedná o trénované jedince. Domácí otužování je plně dostatečné. Ranní otužování můžete doplnit i postupným ubíráním vrstev oblečení a v zimě sníženým vytápěním.

Kdy se dostaví účinky?

První účinky se objevují zhruba po měsíci, pokud dodržujete každodenní sprchování. Pokud vynecháte, tělo si bude muset zvykat znovu.

U otužování platí tři důležité zásady – být vytrvalý, postupovat pozvolně a dlouhodobě. Otužování není pro každého, důležitá je především pevná vůle a dobrý zdravotní stav. Pokud překonáte prvních pár dní, otužování vás nadchne.

Zdroj: foto-pixabay

30.4.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme