sluchátka
Zdraví

Píská vám v uších?

Obtěžující zvuky v uších, jako je šum a pískání, se odborně nazývají tinnitus. Těmto nepříjemným zvukům je třeba věnovat pozornost a navštívit lékaře. Mohou být signálem vážného onemocnění. Tinnitus může mít řadu příčin. Od hlasité hudby ve sluchátkách po zablokovanou krční páteř.

Jak se obtíže projevují?

Tinnitus se projevuje obtěžujícími zvuky, jako je pískání, šumění, praskání nebo zvonění v uších. Obtíže mohou mít přechodný charakter, pokud ale trvají dlouhodobě, je třeba vyhledat co nejdříve lékaře. Pokud se onemocnění podchytí v začátku, lze ho lépe léčit. Dalšími příznaky je zhoršený sluch nebo poruchy rovnováhy.

Jaké jsou příčiny?

Příčin je celá řada. Na vině může být například vysoký krevní tlak, roztroušená skleróza, poškození čelistního kloubu, nadměrný hluk nebo psychické obtíže. Častou příčinou je také „ucpané ucho“ mazem. Někdy tak stačí jen výplach ucha na ORL.

Jak probíhá vyšetření?

Pokud se u vás tyto obtíže objeví, vyhledejte co nejdříve lékaře ORL. Snažte se sdělit vše, co přecházelo, než se potíže objevily. Např. byli jste na koncertě nebo jste měli úraz. Čím dříve navštívíte lékaře, tím je větší šance na vyléčení a zabránění přechodu onemocnění do chronického stádia. Nejprve je vhodné navštívit lékaře ORL, který provede základní vyšetření. Může vás také odkázat na neurologii nebo další odborníky.

Jaká je léčba?

Lékař může nasadit léky, které mají pozitivní vliv na prokrvení, lze využít i laser, terapii v přetlakové komoře (pacient inhaluje kyslík, který prokrvuje cévy) nebo fyzioterapii, pokud jsou obtíže spojeny s krční páteří.

Jste často v hlučném prostředí?

Pokud často posloucháte hlasitou hudbu ve sluchátkách nebo se pohybujete ve velmi hlučném prostředí, je vhodné alespoň jednou ročně vhodné podstoupit audiometrické vyšetření, které vyhodnocuje sluchové ztráty v důsledku nadměrného hluku. U těchto jedinců je zvýšená pravděpodobnost výskyt tinnitu.

Pokud se u vás nepříjemné pískání v uších objeví, neváhejte navštívit lékaře. U včasného podchycení jakéhokoliv onemocnění je vždy větší pravděpodobnost vyléčení. Pokud by vás snad lékař poslal domů s tím, že obtěžující zvuky zmizí, navštivte jiného lékaře. Neléčený tinnitus může přejít do chronického stádia a celodenní pískání v uších je více než obtěžující.

Zdroj: foto-pixabay

15.1.2018 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky