Zdraví

Polohy ve spánku mají vliv na vaše zdraví

Spánek je základní fyziologickou potřebou pro správnou funkci organismu. Ideální spánek by měl trvat 8 hodin. Věděli jste, že poloha při spánku má vliv na vaše zdraví? Bolí vás záda nebo za krkem? Zkuste se zamyslet, v jaké poloze usínáte.

Poloha na zádech

Poloha na zádech je nejvhodnější polohou pro vaše záda a krk. Ovšem mějte na paměti, že není dobré mít pod hlavou mnoho polštářů. V této poloze se také vyhnete pálení žáhy a problémům se žaludečními šťávami. Ženy jistě ocení, že v této poloze nedochází k tvorbě vrásek. Nevýhodou této polohy je, že lidé mají větší tendenci začít chrápat. Při spaní na zádech se také může objevit spánková apnoe, což je stav během spánku, kdy dochází k zastavení dechu.

Poloha v klubíčku

Jde o polohu na boku s pokrčenými koleny a přitaženými k tělu. Poloha v klubíčku není zdravá, protože tělo je skrčené, páteř nepřirozeně ohnutá a dochází ke ztíženému dýchaní. Tuto polohu preferují těhotné ženy a lidé, kteří chtějí zamezit chrápání.

Poloha na boku

Spaní na boku je další velmi prospěšnou polohou. Pokud máte natažené nohy, páteř je tak ve své přirozené poloze. Spaním na boku také předejdete bolesti zad, ale naopak tato poloha přispívá k tvorbě obličejových vrásek, protože obličej se polštáře dotýká celou noc. Poloha na boku je také vhodná při nachlazení. Pokud si pod hlavu dáte vyšší polštář, zabráníte ucpaným dutinám.

Možná vás to ani nenapadlo, ale je velmi důležité, zda spíte na pravém nebo levém boku. Pokud ležíte na pravém boku, může dojít k častějšímu pálení žáhy. Pokud ale spíte na levém boku, vaše tělo vyvíjí větší tlak na vnitřní orgány.

Poloha na břiše

Vůbec nejhorší polohou na spaní je ta na břiše. Jelikož v této poloze ležíte několik hodin, zatěžujte krční i bederní páteř. To vede k bolestem zad a hlavy. Také vyvíjíte větší tlak na klouby a nervy, což se může projevovat mravenčením.

Při spánku naše tělo automaticky zaujímá polohu, ve které se cítíme dobře a bezpečně. Jestli vás často bolí záda nebo za krkem, můžete hledat příčinu právě ve spánkové poloze.

28.2.2016 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky