Překyselení organismu
SituaceZdraví

Překyselení organismu – nepochopení nebo mýtus?

Na termín „překyselení organismu“ zaručeně narazíte, když se začnete zajímat o zdravý životní styl, zdravé jídlo či příčiny vzniku rakoviny. Překyselení organismu údajně stojí za opakovanými infekcemi, poruchami imunity, bolestmi hlavy a mnoha jiných potíží. I když se tento fakt před námi snaží „zlovolná média“ utajit, naštěstí jsou zde dobrodinci, kteří myslí na zdraví lidstva, jeho blaho a „pravdu o tom, jak to ve skutečnosti je“, nám objasní. Články a zkušenosti o překyselení organismu jsou populárním tématem většinou zastánců alternativních stylů, léčby či  tzv. výživových poradců. Je zajímavé, že vystudovaný dietolog, vám něco takového nejspíš tvrdit nebude. Jak je to tedy s tím „překyselením“?

Překyselení organismu stravou

Tady je asi počátek nepravdivého mýtu, protože stravou nikdy nemůžete ovlivnit pH krve – a tedy případně překyselit organismus. Zdravý organismus člověka pracuje na základě acidobazické rovnováhy. Kyselost vnitřního prostředí musí být velmi přesně regulována pH. Ten slouží k udržování stálosti vnitřního prostředí těla – přesněji řečeno udržuje koncentraci H+ iontů v krvi, Chceme-li však uvažovat o překyselení organismu, tak musíme sledovat pH krve – to je ale díky obranným mechanismům těla u drtivé většiny lidí v normě, ať už se stravujeme jakkoliv.

pH krve

Fyziologicky je pH krve a mnoha dalších tělesných tekutin udržováno ve velmi úzkém rozmezí hodnot kolem 7,40 (od 7,31 do 7,42), kolísání je tedy takřka nepatrné. Krev se neustále sama reguluje, aby neupadla do metabolické kyselosti. Při pH menším než 7 nastává u člověka smrt. Otázka tedy zní: „Jak může dojít k překyselení organismu, když není možné, aby pH krve mělo hodnotu nižší než 7?“ Každý organismus, člověka nevyjímaje, má několik kompenzačních mechanismů, jak upravit pH. Jsou to například tzv. pufrační systémy, ale i samotné  ledviny a játra, které dovedou pH krve velmi účinně vyrovnávat. K vychýlení pH krve z normálních hodnot dochází tedy opravdu jen výjimečně, např. při pneumoniích, obstrukcích dýchacích cest a dalších poruchách, kdy není organismus dostatečně zásoben kyslíkem.

pH moči

V těle průměrně zdravého člověka konzumující pestrou stravu žádné dlouhodobé překyselení nemůže nastat. To hrozí pouze při hladomoru či dlouhodobé jednostranné dietě. Cílená zvýšená konzumace zásaditých potravin se projeví vylučováním těchto zásaditých látek z těla močí, tím dojde ke zvýšení pH moči, moč přestane být přirozeně kyselá a aseptická a u subjektu hrozí vznik zánětu močových cest.

Kyselost organismu a potraviny

Jak již bylo řečeno, pH organismu stravou ovlivnit nelze. Přesto jsou v „teorii překyselení“ za viníka označovány potraviny kyselinotvorné a naopak doporučovány potraviny zásadotvorné. Jaké to jsou?

Kyselinotvorné potraviny

Obecně platí, že to jsou potraviny živočišného původů, průmyslově zpracované a rafinované potraviny, kvasnicové produkty, kvašená jídla, obilniny, umělá sladidla, káva, alkohol, čokoláda, tučné sýry, mléko, maso, těstoviny, rýže, arašídy, kešu, para ořechy, cukr, bílé a kynuté pečivo, majonéza, kečup, slazené nápoje, sycené nápoje, masné výrobky, uzeniny, sladkosti a pochutiny.

Zásadotvorné potraviny

Sem patří listová zelenina, špenát, syrové brambory, mrkev, celer, ředkvičky, banán, citrón, meruňky, grapefruit, mango, meloun, rozinky, fíky, slunečnicová semínka, mandle, za studena lisované oleje, zelený čaj.

Zdravá strava

To, co lze potravinami ovlivnit na rozdíl od organismu, je moč. Její kyselost zvyšují především bílkoviny. Konkrétně z potravin se nejvíce mluví o mase, mléce, jídlech smažených a slaných, dále je to alkohol a kouření. Abychom se vyhnuli zdravotním problémům, je vhodnější konzumovat zásadotvorné potraviny, které jsou velmi blízké zdravé stravě. Jsou to ovoce a zelenina či celozrnné výrobky. Zjednodušeně řečeno se jedná o stravu zdravou a plnohodnotnou, která splňuje principy zdravé výživy. Zlepšení zdravotního stavu při zdravé stravě, ovšem nelze ani tak přičítat změnám pH organismu, ale spíše vyváženému přijmu živin a dostatečnému příjmu vitamínů i minerálních látek. Jak již ale bylo napsáno, stravou dokážeme změnit spíše pH moči, které ovšem s pH krve nemá moc společného.

Kyselé prostředí neškodí

To co nás ohrožuje na zdraví, není acidóza nebo alkalóza organismu, ale spíše celkový životní styl, který se vyznačuje nezdravým stravováním, nadměrným příjmem alkoholu, kouřením a nedostatečnou pohybovou aktivitou. Na závěr je asi potřeba zdůraznit znovu tyto fakta:

  • Bez kyselého prostředí v organizmu není život.
  • pH organizmu nelze změnit potravou,
  • pH moči se neshoduje s pH organizmu.

Teorie o překyselení organizmu je stále velmi populární. Proč? Protože se vyjadřuje k něčemu, co se dotýká každého z nás. A tím je zdraví a potraviny, které jíme. Nemusíte být studovaní lékaři, abyste pochopili, že je zelenina zdravější než klobáska či hranolky s majonézou. To přiznají nejspíš i zapřísáhlí „masožravci“. Ale teorie překyselení nezůstává jen u základních faktů z dietologie, ale jde mnohem dál. Spojuje prakticky všechny zdravotní problémy s příjmem potravin a vůbec jí nezáleží na tom, že se jedná o polopravdy či holé nesmysly z pohledu biologie, chemie či fyziologie. Dokáže spojit nespojitelné. Překyselení organismu je ale také skvělý marketingový nástroj. Neustále se setkáváme se zásadotvornými dietami a různými doplňky, které by měly neutralizovat vnitřní prostředí organismu a ochránit nás tak před kyselinotvornými vlastnostmi stravy a ostatních faktorů. To, že u většiny osob a prodejců doplňků stravy jde ale spíše o business, než o reálnou pomoc klientům, je více než jasné. Tedy jen některým…

Zdroj: foto – Pixabay

13.9.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky