lékař
Zdraví

Na jaké preventivní prohlídky máte nárok?

Na preventivní prohlídky pravidelně chodí rodiče s dětmi, ale v dospělosti chodí k lékaři na preventivní prohlídky jen zhruba třetina dospělých. Ale právě preventivní prohlídky mohou odhalit počátek onemocnění, což je velmi významné pro budoucí léčbu. Je důležité si uvědomit, že onemocnění se pomalu může rozvíjet, i když se cítíme zdraví!

Všeobecná preventivní prohlídka

Na všeobecnou preventivní prohlídku máte nárok jednou za 2 roky. Zahrnuje základní laboratorní vyšetření, fyzikální vyšetření (měření tlaku, zraková ostrost, sluch a podobně) a celkové sestavení anamnézy. Dále po 40. roce věku zahrnuje vyšetření EKG, které se pak opakuje každé 4 roky. Po 50. roce věku se každé 2 roky opakuje vyšetření stolice. Lékař by na každé preventivní prohlídce měl pacienta poučit o zdravém životním stylu a o prevenci různých onemocnění.

Stomatologická prevence

Na stomatologickou prevenci máte nárok 2x ročně. Lékař vyšetřuje stav chrupu a sliznice, ověřuje, zda v dutině ústní nejsou žádné změny, které by signalizovaly onemocnění a rovněž by měl pacienta poučit o správné ústní a zubní hygieně. První stomatologickou prohlídku by mělo dítě podstoupit již před dovršením 1 roku.

Gynekologická prevence

Na gynekologickou prevenci mají nárok ženy od 15 let 1x ročně. Prohlídka je přizpůsobená věku a sexuální aktivitě. Lékař provádí i tzv. cytologické vyšetření a poučuje pacientky o samovyšetření prsů. Lékař dává ženám starším 45 let doporučení na mamografii jednou za 2 roky.

Screeningové programy

Lékaři provádí kromě preventivních prohlídek i screeningové programy, které mají odhalit počáteční stádium onkologického onemocnění. To znamená, že pacient nepociťuje žádné potíže, ale nemoc se začíná rozvíjet. Jak již bylo zmíněno, jedná se o:

  • screening národů prsu (ženy od 45 let jednou za 2 roky)
  • screening karcinomu děložního hrdla (ženy od 15 let jednou ročně)
  • screening nádorů konečníku (od 50 let každé 2 roky nebo kolonoskopie jednou za 10 let)

Každý by měl mít přehled, na jakou prevenci a jak často má nárok. I když si připadáte bez obtíží, může preventivní prohlídka odhalit počínající onemocnění. Lékaři mohou nemoc zachytit ve fázi, kdy je ještě léčitelná. Proto nezanedbávejte preventivní prohlídky.

Zdroj: foto-Pixabay

3.7.2017 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme