brýle
Zdraví

Proč nekupovat levné dioptrické brýle v drogeriích?

Brýle nebo kontaktní čočky nosí téměř každý druhý Čech. Takových lidí může být ale více, neboť mnoho lidí ani nenavštíví očního lékaře a koupí si běžně dostupné brýle v drogerii nebo na tržnici. Dlouhodobé nošení těchto univerzálních brýlí však může poškodit zrak, a to i nevratně.

Dioptrické brýle seženete v každé drogerii nebo obchodě, stojí pár korun a navíc si je pořídíte ihned bez čekání u lékaře. Univerzální brýle se však hodí pouze pro ty, kteří mají na obou očích naprosto stejné dioptrie a nemají žádnou další vadu. Takových lidí je ale málo. Přesto jsou tyto brýle určeny pro krátkodobé použití, např. k přečtení cedulky v obchodě.

Jaké jsou univerzální brýle?

Brýle koupené v supermarketu či drogerii se obvykle prodávají v rozmezí 0,5 až 4 dioptrie, jsou odstupňované obvykle po 0,25 dioptrií. Brýle jsou vyrobené z levných materiálů, dioptrie jsou stejné pro obě oči. Jsou vyrobeny dle průměrné vzdálenosti zornic. To znamená, že nezohledňují individuální potřeby, natož oční vadu, o které člověk ani nemusí vědět. Každý má jinou vzdálenost očí, to může vést k tomu, že se díváte do okrajové části brýlí, která má jinou dioptrickou hodnotu. To může způsobit nerovnoměrné používání očních svalů, bolest očí nebo šilhání. Tyto brýle by měly být používány krátkodobě. Lze je využít dočasně, než budete mít vyrobené brýle na míru.

Univerzální brýle jsou vyráběny s plastovou čočkou, nejsou tvrzené, takže se rychle poškrábou. Nemají antireflexní úpravu, které je vhodná při práci s počítačem. Dalším problémem jsou případné opravy. Pokud vás brýle někde tlačí, v optice většinou nejsou schopni tyto brýle poupravit, neboť levné materiály praskají.

Nezapomínejte na prevenci

Každý by měl pravidelně jednou za dva roky navštěvovat očního lékaře. Zejména pak po 40. roce věku, kdy dochází k pomalému zhoršování zraku. Navíc pravidelná prevence může odhalit případné vady včas, což je pro následnou léčbu velmi podstatné. Lékař pomocí přístrojů může odhalit i ty vady, které na sobě člověk nepociťuje.

Pokud se přesto rozhodnete nosit univerzální brýle, navštivte očního lékaře a brýle mu ukažte, aby vám je schválil anebo vysvětlil, proč pro vás nejsou vhodné.

Univerzální brýle lze pořídit velmi levně a ihned. Měli bychom však mít na paměti, že zrak je jedinečný a zaslouží si kvalitní péči. Dbejte tedy doporučení očních lékařů a nepodceňujte pravidelnou prevenci.

Zdroj: foto-pixabay

19.11.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky