průjem nebo zácpa
SituaceZdraví

Průjem nebo zácpa. Netrpíte tím?

Trávicí potíže nejsou zrovna tím pravým tématem pro společenské hovory. Neoslníte jimi společnost při přestávce na koncertu vážné hudby nebo přátele při vernisáži významného umělce. Stále přetrvává názor, že je lepší o těchto problémech nemluvit. Ve společnosti asi ne, ale se svým lékaře byste to probrat měli. Hlavně v případě, když potíže trvají déle, stupňují se a mění se jejich intenzita. Pak návštěvu lékaře neodkládejte. Předejdete tím možná vážným zdravotním komplikacím.

Co to je trávení?

Trávení (digesce), pro které někdy používáme termín „zažívání“, je metabolický biochemický proces, jehož cílem je získání živin z potravy. V rámci trávení se potrava rozkládá na jednodušší látky, které jsou dostatečně malé, aby mohly být absorbovány v těle. Trávicí proces probíhá v tzv. trávicí soustavě.

Trávicí soustava

Trávicí soustava člověka je orgánová soustava, která zajišťuje příjem potravy, její mechanické a chemické zpracování, vstřebání živin, vyloučení nestrávených a nestravitelných zbytků. U člověka je trávicí soustava dlouhá téměř 8 metrů a ve svém průběhu se člení, kroutí a různě rozšiřuje. Probíhá od ústního až k řitnímu otvoru a je tvořena dvěma typy orgánů. Zatímco orgány trávicí trubice tvoří především prostor k trávení a vstřebávání živin, druhý typ orgánů, žlázy (např. játra, slinivka břišní), vylučují enzymy a jiné látky, které tento proces fakticky umožňují.

Jak potíže začínají

Zácpa a na druhou stranu průjem jsou nejčastější trávicí potíže, se kterými se lidé setkávají. Přesto řada z nich neví, jak je správně léčit, případně jak jim předcházet. Lidské zažívání lze s troškou nadsázky přirovnat k hudebnímu tělesu, kde je potřeba, aby ladily všechny „nástroje” bez výjimky. Jaké jsou tedy hlavní příznaky a příčiny těchto trávicích potíží?

Zácpa

Zácpa je označení pro poruchu zažívání, která se projevuje obtížným a málo častým vylučováním stolice. Výsledkem je nafouklé a bolestivé břicho a velmi sporadické a bolestivé vyprazdňování stolice, která je zpravidla příliš tuhá. Trpí jí asi 25 % dospělých. Třikrát více postihuje ženy než muže a ve věku nad 65 let trápí až 40 procent lidí! Většinou lidí je zácpa považována za banální problém. Ke vzniku zácpy může vést stres, nevhodné složení jídelníček (například nedostatek vlákniny, malý příjem tekutin), špatné stravovací návyky a nepravidelný denní režim. To vše přispívá ke vzniku obtíží při vyprazdňování. Zácpa ale může být příznakem některých chronických nemocí nebo nemocí postihujících orgány trávicího ústrojí, jako je rakovina tlustého střeva, trhlinky na konečníku, zánětlivá onemocnění střev nebo hemeroidy.

Léčba: Jednorázová zácpa se dá řešit projímadly (čaje, minerální vody, čípky aj.). Je třeba přesně dodržovat instrukce na příbalovém letáku a řídit se doporučenými dávkami. U krátkodobých obtíží stačí i pouhé zvýšení příjmu tekutin a dostatek pohybu.

Zácpa chronická by se naopak projímadly řešit neměla, alespoň ne bez konzultace s lékařem. Neuváženým používáním by mohlo dojít k poškození střevní stěny a způsobit tak „obrnu“ střeva, které pak už nereaguje na jakoukoliv léčbu.

Průjem

Průjem je porucha zažívání, která se projevuje častým vyprazdňováním řídké stolice. Průjem je definován jako neformovaná stolice více než 3x za den, případně vodnatá stolice s překotným vyprázdněním a s přetrvávajícím nutkáním. Podle rychlosti nástupu obtíží, závažnosti průběhu a době trvání lze dělit průjem na akutní a chronický.

Akutní průjem

Vzniká nejčastěji na podkladě infekce. Průběh je většinou velmi rychlý. Původcem bývají viry nebo infekční bakterie, nejznámější z nich je asi Salmonela. Z virových nákaz to mohou být rotaviry nebo echoviry atd. Někdy může být vyvolán i požitím určitých léků.

Chronický průjem

Nejčastěji je způsoben strukturálním poškozením tenkého nebo tlustého střeva. Může také signalizovat vážné problémy. Onemocnění tenkého či tlustého střeva, slinivky břišní, Crohnovu chorobu, Celiakii či rakovinu konečníku.

Léčba: Některé lehké formy akutního průjmu (především infekčního původu) se neléčí vůbec a nechají se při dodržování pitného režimu odeznít. U všech ostatních je nutné léčit primární onemocnění. Léčba jednotlivých druhů onemocnění je různá (od farmakoterapie po rozsáhlé operativní zákroky). Z léčiv se podávají u rizikových pacientů u infekčních průjmů antibiotika. Dále je možné podávat probiotika (obnovují přirozené střevní flóry. Z další terapie jsou důležitá dietní opatření.

Jeden příběh nakonec

Andrea, 23 let: „Nevím, jak bych to řekla, mám takový problém. Potřebovala bych nějakou dobrou radu na to, když se střídá průjem se zácpou. Prostě ten průjem se dostaví před každou stresovou situací, například když jsou ve škole zkoušky. A zácpa mě trápí naopak v období klidu. Zkusila jsem se zaměřit ve stravování na vlákniny, ale nějak výrazně to nepomáhá. Zajímavé je, že ve škole jsme se shodli, že na tzv. předzkouškový průjem nás trpí víc lidí. Doktor mě vysvětlil, že to má i název: dysfunkční střevo, nebo taky dráždivý tračník. Střevo buď pracuje hodně, nebo málo a údajně tím trpí velká většina mladých lidí a při stresu se problémy zhoršují. Nejhorší ale je, že právě při stresu bych víc jedla a pak to dělá neplechu. Doktor mi předepsal při potížích prášky, ale pořád oddaluju jejich braní, i když asi je v nejbližší době vyzkouším. Celiakii, tu mi doktor rovněž nevyloučil, avšak to zjišťování je tak zdlouhavé, že mi poradil, ať nasadím dietu. Jenže při mém stylu stravováním je to problém. Jím celkem hodně, a křupavé bílé pečivo si prostě nedokážou odepřít…“

Průjem i zácpa jsou nečastější onemocnění trávicího traktu. Nejenom, že jsou nepříjemné, ale chronické obtíže, hlavně při průjmech, mohou přerůst i do krvácení. Zpočátku toto krvácení nemusí být zřetelné, ale pokud trvá dlouhodobě, může být příčinou vzniku anemie (chudokrevnost). Díky četnosti karcinomu tlustého střeva v naší republice je velice důležitá prevence ve formě testů na okultní krvácení a pravidelné vyšetřování při preventivních prohlídkách. Neodkládejte proto tento způsob vyšetření.

8.3.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky