ozonová terapie
Zdraví

Regenerační a revitalizační ozonová terapie

Ozonová  terapie patří mezi regenerační a revitalizační buněčné terapie, často se o ní hovoří jako o terapii pro 21. století. Přitom jde o typ léčby, která se používá v medicíně více než sto let. Bohužel hlavně v okolních zemích. V České republice zatím jen okrajově, protože každá terapie je tak úspěšná u pacienta, jak úspěšně je pochopena lékaři. Jde o léčbu aplikací aktivním kyslíkem – směsí kyslíku a ozonu, což je molekula kyslíku se třemi atomy. Kdy nám tato terapie může pomoci a kdy naopak není vhodná?

Ozonová terapie

Při ozonoterapii se využívá mimořádně rychlé rozpustnosti ozónu v tekutinách – údajně jde o rychlost až 10x větší než u kyslíku. Ozon je tvořen třemi atomy kyslíku – O3. Je to velmi reaktivní forma kyslíku. Ve své molekule má velký přebytek energie. V tkáních pak dochází k silnému nasycení kyslíkem a energie uvolněná při tomto procesu je přímo využitelná pro buněčné reakce. Nejčastěji se pracuje s koncentracemi mikrogram na mililitr kyslíku nebo 0,5-5% ozonu na 100% kyslík. Při větších koncentracích by již mohlo dojít k poškození buněk. Ozon se nejčastěji používá ve formě infuzí, kdy se využívá jeho rychlá rozpustnost v krvi. Délka jedné infuze je cca 30-45 minut. Ozonoterapie zná ale i jiné typy léčby.

Jaké jsou účinky ozonové terapie

  • Podporuje prokrvení: Ozon snižuje řetízkování erytrocytů – díky tomu jsou méně zhuštěné a snadno se protlačí i do menších cévek. Tato rozptýlenost zvětší jejich plochu, zlepší průtokové vlastnosti a transport kyslíku v organismu.
  • Snižuje riziko ucpání cévy a tím se zabraňuje vzniku embolií. Vynikajících výsledky při léčbě bércových vředů.
  • Potlačuje tvorbu volných radikálů: aktivuje enzymy, které hubí škodlivé radikály a peroxidy v našem těle, tím zabraňuje předčasnému stárnutí a rozvoji celé řady chorob.
  • Podporuje imunitu: ozon velmi účinně působí na naše trymbocyty a leukocyty a tím přímo podporuje imunitní systém organismu. Prokazatelný účinek u alergických a zánětlivých stavů, při hojení ran nebo autoimunitních chorobách.
  • Reguluje krevní cukr: pomocí ozonu u diabetických pacientů klesá hladina cukru v krvi a proto se může přejít na nižší dávky inzulínu, zlepší se průchodnost cév na nohách, v očích, v mozku i v ledvinách.
  • Podporuje tvorbu koenzymu Q10: což je přírodní antioxidant, který chrání naše buňky před volnými radikály a naše srdce před infarktem.
  • Pomáhá při léčbě astmatu: při 4 týdenní léčbě výrazně snižuje množství záchvatů.
  • Likviduje viry a bakterie: ozon ničí chronické infekce.
  • Urychluje regeneraci: pomáhá při stavech vyčerpání a únavě, zlepšuje hojení ran, zlomenin a vředů.
  • Má protinádorový efekt: chrání organismus před vznikem nádorových buněk

Jak ozon aplikovat

Je třeba zdůraznit, že ozonoterapii aplikuje pouze zaškolený lékař. Jaké jsou hlavní typy léčby:

  • Autohemoterapie je léčba vlastní krví za účelem zvýšení imunitní reakce organismu. Pacientovi se odebírá menší množství krve do vakuované láhve s Heparinem, nasytí se ozonem a vrací se mírným přetlakem zpět pacientovi. Není vhodná pro pacienty užívající Warfarin na ředění krve.
  • Infuze (autotransfuze) nasyceného fyziologického roztoku – využívá schopnosti ozonu rozpouštět se v tekuté složce krve stejný účinek jako autohemoterapie, ale pro pacienta je méně riziková a příjemnější a také nejúčinnější. Dochází k ovlivnění krevních buněk, jejich regeneraci, a tím k přímému účinku na tkáně v celém těle.
  • Obstřiky ozonem jsou obdobou plynových injekcí. Nejčastěji se používají u bolestí pohybového aparátu (ploténky, bolesti páteře).
  • Ozonizovaná voda se používá k lokální aplikaci formou obkladů, výplachů nebo pití. Používá se hlavně na nehojící se rány, opary, kožní defekty. Může se také využít k léčbě chorob ústní dutiny (parodontóza, afty, ošetření zubního kazu), nebo i k léčbě gastritid a chorob horního zažívacího traktu.
  • Aplikace rektální a vaginální: 100-1000 ml směsi O2 + O3 do tělní dutiny přes rektální rourku. Dále je možno provést vpravení plynu (insuflaci) do vagíny, či uretry v přiměřeném množství (při proktokolitidách, análních fisurách a hemeroidech).
  • Lokální aplikace: je aplikací na končetiny do plastových vaků u trofických kožních defektů a nehojících se ran.
  • Zevní aplikace formou krémů, které jsou vyrobeny z kvalitního olivového oleje syceného ozonem. Používáme na opary, popáleniny, jizvy, zánětlivá a mykotická kožní onemocnění a k doléčení vaginálních problémů.

Kdy naopak ozonová terapie není vhodná? 

Ozonoterapii musí vždy předepsat lékař, který je obeznámen se zdravotním stavem pacienta. Aplikace ozonu by totiž mohla v některých případech poškodit jeho zdraví. Především se jedná o pacienty s akutním krvácením, intoxikované alkoholem, s akutním infarktem myokardu, při akutních horečnatých a septických stavech, nebo pro gravidní ženy a dále pacienty se sklonem k hypoglykémii, protože po celkové aplikaci ozonu může dojít k poklesu krevního cukru. Ozon se pouze nesmí vdechovat, při vyšší koncentraci by mohlo dojít k poleptání sliznic. Vždy se musí používat pouze ozon vyrobeny z čistého medicinálního kyslíku a dodržovat stanovené koncentrace.

Ozon není jenom léčbou, ale i výborná prevence zdravotních problémů! Volné radikály, které poškozují náš imunitní systém, způsobují trvalý zánět v těle a mohou vést ke chronickým nemocem. Ozonová terapie má schopnost tyto látky ničit, povzbuzovat naši imunitu, bojovat proti nemocem, virům a bakteriím. Ozonová terapie je tak mnohem více než pouhá detoxikace. Nejenom že vás nabije potřebnou energií, ale jako benefit se navíc budete cítit mladší a „jako znovuzrození“.

Zdroj: foto – Pixabay

28.12.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky