záda
Zdraví

Jak si ulevit od bolesti zad?

I když pravidelně cvičíte a snažíte se dodržovat zásady zdravého životního stylu, mohou se objevit bolesti zad. Důvody mohou být různé. Od celodenní chůze v nevhodné obuvi, přes nošení těžkých tašek až po skřípnutí nervu.

Pokud záda hodně bolí, chceme si od bolesti ulevit a často saháme po analgetikách. Bolest sice přejde, ale toto řešení je krátkodobé. Je třeba řešit příčinu bolesti. Vhodné je dbát na pravidelný a dostatečný přísun vitaminu skupiny B. Tato skupina vitaminů má protibolestivý účinek a také zlepšuje výživu nervů a svalů. Vitaminy je třeba užívat dlouhodobě, dobře vyživené buňky jsou schopné odolávat poškození i bolesti. Vitaminy můžete užívat v pilulkách, vhodnější je ale přírodní forma. Vitamin B najdete například v cereáliích, v ořechách, v mase, v pivovarských kvasnicích nebo v listové zelenině.

Jak ulevit zádům při bolesti?

  • Sportujte

Vhodnou aktivitou při bolesti zad je plavání nebo pilates. Svaly se při těchto aktivitách uvolňují. Pro začátek je vhodné absolvovat hodiny s instruktorem, který vás naučí cviky správně provádět a hlavně správně dýchat!

  • Dejte si nohy nahoru

Vyzkoušejte si lehnout na záda a nohy položit na vyvýšené místo, např. na židli. Při akutní bolesti tuto pozici opakujte několikrát denně. Záda jsou zatížena méně než ve stoje.

  • Narovnejte se

Zkuste na to často myslet a záda si rovnat. Mnohdy sedíme celý den u počítače a hrbíme se. Pokud budete na narovnání zad myslet často, brzy si na to zvyknete a zvládnete udržovat rovná záda po celý den.

  • Nedělejte stereotypní činnosti

Pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se často dělat pauzy, během kterých se protáhnete nebo projdete. Vhodné je občas nahradit židli gymnastickým míčem. Nebo si můžete pořídit speciální kancelářskou židli, která vaše záda udrží ve správné pozici.

  • Pořiďte si vhodný polštář

Rozhodně není dobré spát na proleželé matraci či polštáři. Během spánku je nutné zajistit páteři oporu v místě krčního prohnutí. V dnešní době lze pořídit speciální anatomické polštáře za přijatelnou cenu.

Cviky pro rychlé uvolnění zad

  • Kočičí hřbet

Klekněte si a s nádechem se zvolna vyhrbte jako kočka. Nezapomeňte zpevnit hýždě i břicho. S výdechem přejděte naopak do mírného prohnutí. Opakujte alespoň 5x.

  • Zvedání končetin

Klekněte si a zvedněte zároveň pravou ruku a levou nohu do propnutí. Chvíli v této pozici setrvejte a pak končetiny vyměňte. Cvik provádějte pomalu a jen do pozice, která vám vyhovuje. Snažte se neprohýbat v bedrech.

  • Rolování

Postavte se rovně a chodidla dejte na šířku boků. Zhluboka dýchejte a pomalu rolujte páteř, obratel po obratli, až do předklonu. Chvíli v předklonu setrvejte a poté pomalu páteř rolujte zpět do narovnání. Cvik provádějte velmi pomalu, alespoň 5x.

S bolestí zad se setkal každý z nás, ale jen u malého procenta lidí se jedná o onemocnění páteře. Většinou se jedná o bolest způsobenou nevhodnými životními návyky v práci i v běžném životě. Než sáhnete po lécích, zkuste si udělat několik cviků. Dbejte na rovná záda, zejména pokud máte sedavé povolání.

Zdroj: foto-Pixabay

25.5.2017 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky