břicho
Zdraví

Slezina a její funkce

Slezina je méně známým orgánem. Nachází se v levé části břicha těsně pod žebry. Má významnou funkci v imunitním systému. Rozkládají se v ní již opotřebované červené krvinky a vytváří se bílé krvinky a protilátky. Potíže se slezinou se mohou projevovat častou únavou, studenýma rukama nebo zvýšenou chutí na sladké.

Funkce sleziny

Slezina má velikost pěsti. Je ve tvaru kávového zrna a má vínovou barvu. Slezina byla dříve vnímána jako nepotřebný orgán, v souvislosti s rozvojem lékařské vědy byla objevena její funkce. Slezina třídí zdravé a poškozené červené krvinky. Poškozené červené krvinky zničí. Povrch sleziny je křehký a při úrazech může dojít k jejímu krvácení. Slezina je sice potřebným orgánem, ale u dospělých není nezbytným orgánem. Její odstranění obvykle nemívá vážnější dopady. Krvetvorbu přebírají jiné orgány, zejména játra nebo kostní dřeň.

Když slezina nefunguje

Ke zvětšení sleziny může u vážných onemocnění jako je leukémie, hepatitida, cirhóza nebo mononukleóza. Lékař se o slezinu obvykle zajímá až v případě některých onemocnění, po úrazu nebo při poruchách krvetvorby. Slezina sama o sobě bolestivá není, bolestivé může být jen její pouzdro v důsledku zvětšení sleziny. Ke zvětšení sleziny může dojít v případě přebytku její obsahu. Dochází k tomu zejména při různých infekcích. Důvodem zvětšení sleziny může být i nahromaděná krev, která ze sleziny volně neodchází. K tomu dochází zejména v případě jaterního onemocnění. Špatně fungující slezina se může podílet na trávicích potížích a snížení obranyschopnosti vůči infekcím.

Onemocnění sleziny nejsou příliš obvyklá. Vyšetřuje se zejména při onemocněních, u nichž se ví, že dochází ke zvětšování sleziny nebo při nespecifických bolestech levé strany břicha. Vyšetřuje se obvykle magnetickou rezonancí nebo CT vyšetřením.

Poranění sleziny

Slezina je poměrně křehkým orgánem a při vážných úrazech může dojít k jejímu krvácení. Rychlým lékařským zásahem obvykle nedochází k vážnějším potížím. Je-li nutné její odebrání, organismus se této změně přizpůsobí a činnost sleziny převezmou jiné orgány. U osob, kterým byla slezina odebrána, obvykle dochází k zvýšenému počtu červených krvinek a nedostatečnému odstraňování bakterií z krevního oběhu. Je proto důležitá prevence infekcí, dbát na doléčení nemocí a žádné nemoci nepřecházet.

(Ne)vhodné potraviny

Slezinu příliš ovlivnit nelze, ale její funkci ano. Je spjatá s funkcí jater, proto je vhodné se vyhnout vlivům, které játra poškozují. Energii nebo činnost sleziny lze podporovat některými potravinami. Vhodnými potravinami pro podporu energie sleziny jsou zejména maliny, jahody, meruňky, broskve, vařená zelenina, luštěniny, vlašské ořechy a pistácie, čaj z listů malin, pohanka a tmavá rýže, z masa především jehněčí a zvěřina. Z koření nelze opomenout skořici, šalvěj, hřebíček, kurkumu nebo zázvor.

Slezině rozhodně neprospívá nepravidelná strava nebo příliš velké porce jídla. Je vhodné omezit sladkosti, tavené sýry, uzeniny, bílou mouku, kolové nápoje a polotovary nebo zpracované potraviny. Slezinu oslabuje stres a dlouhotrvající starosti nebo úzkosti, neboť vlivem stresových hormonů dochází k biochemickým změnám v buňkách sleziny.

Zdroj: foto-pixabay

12.8.2019 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme