sportovní aktivity
InspiraceZdraví

Sportovní aktivity pro seniory

Čím je člověk starší, tím je pro něj samozřejmě těžší udržovat se v dobré kondici. To ale neznamená, že by měl na veškerý pohyb zanevřít. I v pokročilém věku by si senioři měli najít chvilku na pohybové aktivity. Jen je potřeba k tomu přistupovat zodpovědněji. Nabízíme pár tipů, které by se vám mohly hodit.

Stárnutí

Proces stárnutí přináší zhoršení tělesného i duševního stavu. Tento proces je u každého jedince individuální a to z hlediska času, rozsahu tak i z hlediska závažnosti jednotlivých projevů. Samotný proces stárnutí je zcela závislý na genetických dispozicích a vlivů prostředí, které se u stárnoucího člověka nahromadily po celý jeho dosavadní život.

Pohyb

Pohyb patří mezi nejzákladnější potřeby lidského organismu. S pohybem souvisí i kromě kvality života po stránce biologické, samotná existence člověka. Pokud má jedinec nedostatek pohybu, dochází k nedostatečné stimulaci základních fyziologických procesů a to se následně negativně projevuje různými nemoci. Aktivní trávení volného času aktivitami sportovního charakteru má proto důležitý vliv na zdraví člověka.

Chůze

Chůze je jedna z nejjednodušších pohybových aktivit. K ní nepotřebujete žádné vybavení. Jen dobré boty a směr, kam se vydat. Příjemnější je chůze v parcích nebo městských sadech. A doporučuje se chůze svižnější. Pro zvýšení jistoty si pořiďte speciální hůlky. Pak můžete hrdě prohlásit, že se věnujete Nordic walkingu.

Jízda na kole

Jezdit na kole je možné až do vysokého věku. Jízda je vhodnou rehabilitací po kloubních onemocněních a pro obézní jedince, kteří klouby namáhat nemohou. Pravidelná jízda na kole zvyšuje vaši fyzickou kondici. Navíc je prevencí před vznikem srdečně-cévních onemocnění – srdečním infarktem, mozkovou mrtvicí, vysokým krevním tlakem či embolií. Také pomáhá s úzkostí, depresí a jinými psychickými potížemi – tělo vyplavuje endorfiny a duch relaxuje. A když nechcete jet na kole do přírody, zkuste alespoň rotoped doma.

Plavání

Sportovní aktivita pro každý věk. Seniory nevyjímaje. Naopak. A protože nezatěžuje klouby, je vhodné i pro lidi s nadváhou. Zrychluje metabolismus a trávicí procesy, proto je snížení nadváhy lepší než dieta. Podporuje psychickou pohodu, imunitu a je výbornou prevencí před mozkovou mrtvicí či srdečním infarktem. Součástí většině plavecký areálů jsou i různé vířivky a proudové masáže. Takže vzhůru do plavek!

Rehabilitační cvičení

Rehabilitační cvičení nabízí řada kurzů a sportovních kroužků. Ty seniorské počítají se sníženou fyzickou zátěží a omezenou pohyblivostí a navštívit je můžete bez obav! Žádné krkolomné cviky v nich po vás nebudou požadovat.

Golf

Sport, který lze hrát až do pozdního věku. A Česko nabízí řadu pozoruhodných golfových resortů. Ano, potřebujete mít speciální vybavení: bag, hole, míčky, týčka. Než vstoupíte na hřiště, je potřeba si osvojit základní dovednosti. Postoj, švih, odpal. Celou škálu úderů. A znalost golfových pravidel. Bez nich nelze jít ani na tzv. public (veřejné) hřiště. Možná, že v životě nezahrajete ani jeden Hole in one, ale stejně si ho zamilujete.

Tanec

Tanec je oblíbená pohybová, společenská a volnočasová aktivita. V případě, že vás baví, rádi navštěvujete plesy a taneční zábavy je příjemný zpestřením života.

Taneční terapie

Terapie tancem pro seniory představuje aktivizačně-rehabilitační program. Jedná se o cvičení na rytmickou hudbu, které je speciálně sestaveno s přihlédnutím na seniorský věk. Cíleně se procvičují jednotlivé partie těla, koordinace pohybů i paměť. Každé setkání terapeuta se seniory je jakýmsi představením. Taneční terapie pro seniory pozitivně ovlivňují nejenom psychický a fyzický stav, sebevědomí, ale podporují také kreativitu a posilují sociální kontakty. Tanec je pro seniory v domovech důchodců či v jiných zařízeních nejenom vítanou pohybovou aktivitou, ale i společenskou událostí.

Několik rad nakonec

Pohybové aktivity mají efekt, jsou li provozovány:

  • pravidelně, byť v menších dávkách
  • naslouchejte svému tělu
  • dopřejte si čas na relaxaci
  • v případě únavy zvolněte tempo
  • nezapomínejte na důležitý pitný režim
  • pozor na zranění
  • hýbejte se s radostí
  • poraďte se s lékařem, fyzioterapeutem

Tělesné aktivity jednoznačně ulehčují proces stárnutí. Nedokáží sice zastavit proces stárnutí, mohou ale příznivě ovlivnit jeho fyziologické aspekty, snížit riziko úrazů, zabránit poklesu svalové síly a vytrvalosti, preventivně působit při kardiovaskulárních a metabolických onemocnění. Člověk jimi zdokonaluje svoji duševní a fyzickou výkonnost. Tělesná aktivita snižuje biologický věk a prodlužuje aktivní stáří. Pohybové a sportovní aktivity tak ve svém důsledku znamenají, že člověk, i když v pokročilém věku, dokáže být samostatným a nezávislým na pomoci ostatních.

8.3.2016 | Martin Motloch

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky