Biologické hodiny a světelná terapie
Zdraví

Seřiďte si biologické hodiny! Jak? Díky světlu!

Lidský mozek využívá denního cyklu (střídání světla a tmy) pro synchronizaci vnitřních funkcí včetně naší nálady, chuti k jídlu, trávení, spánku či libida. Tyto rytmy se v průběhu 24 hodin proměňují a tvoří tak naše vnitřní biologické hodiny. Pokud nefungují správně, světelná terapie je přírodní a praktický nástroj, který vám může pomoci dát je opět do pořádku.

Jaký vliv má na člověka světlo?

Když se setmí, náš mozek začne vylučovat melatonin, nazývaný také jako “spánkový hormon” a my začneme usínat. Jakmile se blíží ráno a začne se rozednívat, tento hormon se přestane vylučovat. U některých lidí může nedostatek světla vést k narušení těchto rytmů a způsobit nedostatek energie a/nebo problémy se spánkem. Světlo tak výrazně ovlivňuje naši náladu, zvyšuje bdělost a zlepšuje fyzickou i duševní výkonnost.

Světelná terapie

Může nastat situace, kdy se naše vnitřní „biologické hodiny“ rozladí a naše tělo není v souladu s naším okolím. Stává se tak zejména v zimním období, kdy někteří lidé trpí nedostatkem světla a rozvine se u nich takzvaná sezónní afektivní porucha (sezónní deprese). Obdobnými problémy trpí také lidé s posunutou spánkovou fází, kteří usínají příliš brzy nebo příliš pozdě. Jet lag, jinak také pásmová nemoc, je také jedním z projevů narušených biologických hodin a podobné dopady má například i práce na směny. Všechny tyto problémy mohou být zmírněny či zcela vyřešeny díky správnému využití světla a tmy. Když chybí přirozené světlo, světelná terapie je lékařsky ověřeným řešením, které nabízí nejvíce výhod a zároveň nejméně nežádoucích vedlejších účinků.

Jak může vypadat taková světelná terapie v praxi? Podívejte se na video o brýlích Luminette!

Kdy a jak mi světlo pomůže?

  1. Léčba sezónní deprese (sezónní afektivní porucha, zkráceně SAD)

Chybí Vám energie a motivace? Těžko se vám ráno vstává? Cítíte se mátožná/ý? Máte neustále chuť na jídlo? Máte menší chuť na sex? Pokud ano, může se jednat o projevy SAD, někdy zvané jako „podzimní deprese“ či „jarní únava“, které jsou způsobené nižší úrovní světla na podzim a v zimě.

  1. Chcete-li se zbavit únavy a získat zpět ztracenou energii

Světelná terapie napodobuje příznivé účinky denního světla a stimuluje zvláštní receptory v oku, které ve vašem těle spouštějí pozitivní reakce. Díky tomu můžete snáze čelit poklesu energie, cítit se lépe a mít lepší náladu.

  1. Léčba poruch spánku

Některé problémy se spánkem mohou být způsobeny předstihem nebo naopak zpožděním vašich biologických hodin.

Usínáte pozdě a ráno se Vám špatně vstává? Vaše biologické hodiny jsou pomalé! Doporučuje se používat světelnou terapii ráno co nejdříve po probuzení.

Večer brzy usínáte a ráno se probouzíte velice brzy? Vaše biologické hodiny jsou příliš rychlé! Doporučuje se používat světelnou terapii pozdě odpoledne nebo začátkem večera, dvě až tři hodiny před tím, než byste ideálně chtěli usínat.

  1. Léčba jet lag

Jet lag (neboli pásmová nemoc) je způsoben rychlým přesunem přes několik časových pásem, obvykle letecky. Jeho důsledkem je narušení biologického rytmu – nespavost, velká únava, ztráta výkonnosti… Světelná terapie může posunout biologické hodiny správným směrem a vaše tělo se rychleji přizpůsobí novému časovému pásmu.

  1. Při práci na směny

Pokud pracujete více než tři noci za sebou a těžko přes noc zůstáváte vzhůru a/nebo usínáte cestou domů, doporučuje se použít světelnou terapii těsně před tím, než začnete pracovat, a pokud budete i nadále ospalá/ý, použijte ji znovu během pracovní přestávky.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet světelnou terapii, doporučujeme, abyste před použitím požádali o radu svého praktického lékaře či vybraného specialistu (psychologa či psychiatra).

Komerční sdělení

Zdroj: foto-Pixabay

22.3.2016 | Daniela Lidinská

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky