syndrom dráždivého tračníku
Zdraví

Trápí vás syndrom dráždivého tračníku?

Syndrom dráždivého tračníku je také označován zkratkou IBS (irritable bowel syndrome). Jedná se o onemocnění trávicí soustavy. Typickým příznakem je průjem. I když je pacient opakovaně vyšetřován, často se nenaleznou žádné příčiny. S největší pravděpodobností však souvisí s psychickým stavem.

Syndrom dráždivého tračníku bývá lidově označován jako střevní neuróza. Onemocnění postihuje 10–20 % populace. Častěji jsou postiženy ženy. Důvod, proč se onemocnění týká převážně žen, není znám. Příčinou mohou být hormony nebo každodenní starosti. Nemocný trpí častou bolestí břicha, zácpou, průjmem a nadýmáním. Dlouhodobé projevy onemocnění zle zmírnit vhodnou léčbou a úpravou jídelníčku.

Příčiny onemocnění

Příčiny onemocnění nejsou zcela objasněny. S největší pravděpodobností však souvisí s psychickým stavem pacienta. Mnoho skutečností poukazuje na souvislost trávicí soustavy s nervovým systémem. Některé psychické poruchy se mohou promítnout do funkce trávicí soustavy. Důkazem je fakt, že lidé ve stresu mohou trápit obtíže jako je bolest břicha, průjem nebo zácpa. K syndromu dráždivého tračníku může přispět i prodělání střevní infekce, která vede ke změně citlivosti stěny tlustého střeva.

Příznaky

Projevy syndromu dráždivého tračníku jsou různé. Příznaky souvisí s nesprávnou hybností tlustého střeva. I když pacient absolvuje několik vyšetření, nenajde se nic, co by vysvětlovalo důvod potíží. Lékař by měl pacienta důkladně vyslechnout a příznaky odlišit od jiných onemocnění, jako je celiakie, Crohnova nemoc a další. Lékař také může provést vyšetření krve nebo kolonoskopii. V případě, že příznaky nelze přisoudit nějakému onemocnění ani viditelným nálezům ve střevě, je velmi pravděpodobné, že se může jednat o syndrom dráždivého tračníku.

Mezi obvyklé příznaky patří:

 • bolesti břicha,
 • plynatost,
 • nadýmání,
 • zácpa nebo průjem,
 • hlen ve stolici.

Na citlivost střevní stěny má vliv:

 • stres,
 • prodělané infekce žaludečního nebo střevního systému,
 • strava s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem tuku,
 • hormonální změny, zejména v souvislosti s menstruací.

Pro diagnostiku syndromu dráždivého tračníku jsou důležitá tato kritéria:

 • zhoršené zažívání, které trvá déle než tři měsíce a střevní problémy se stávají chronické,
 • potíže mají vliv na kvalitu života pacienta,
 • nebyly zjištěny žádné jiné důvody, které by mohly nemoc způsobovat.

Léčba

Léčba syndromu dráždivého tračníku je individuální. Je nezbytná změna jídelníčku, respektive vytvoření jídelníčku na míru. Vhodné je také vést jídelní deník a obrátit se na kvalifikovaného výživového poradce. Je nezbytné zjistit, které potravy potíže vyvolávají nebo zhoršují. V rámci léčby se osvědčila bezlepková dieta, která výrazně omezuje nadýmání a snižuje bolesti břicha. Zároveň je nezbytné dosáhnout dlouhodobé psychické i fyzické pohody. Nestyďte se navštívit odborníka, se kterým si o svých problémech můžete popovídat. Jde o vaše zdraví.

Léčbu lze podpořit také užíváním probiotik. Ta podporují přirozenou střevní mikroflóru, která může být v souvislosti s onemocněním narušená. Navíc potlačují střevní infekce a podporují trávení a optimální pohyb střev. Probiotika můžete koupit v lékárně ve formě kapslí, nebo můžete využít přírodní zdroje probiotik, jako je kefír, zákys, podmáslí nebo kysané zelí. Při průjmech je vhodné omezit perlivé nápoje, švestky, květák, kořeněná a tučná jídla. Při zácpě je vhodné omezit rýži, sladkosti, kávu a alkohol. Při bolesti břicha a nadýmání byste měli omezit luštěniny, cibuli, jablka a nadýmavou zeleninu. Dieta je důležitým prvkem při léčbě, ale sama o sobě problém nevyřeší. Je nezbytné dbát na dostatek pohybu a především na celkovou psychickou pohodu.

Dlouhotrvající průjmy nebo zácpy je důležité nepodceňovat a pátrat po příčinách. Pokud máte podezření, že vás trápí syndrom dráždivého tračníku, můžete se zkusit otestovat zde. Více informací naleznete na webových stránkách https://www.cojeibs.cz.

Zdroj: foto-pixabay

23.9.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme