doktor
Zdraví

Jak se projevuje zvětšená prostata?

Prostata je součást mužského rozmnožovacího ústrojí. Je umístěna pod močovým měchýřem a okolo močové trubice. Zvětšená prostata je nezhoubné onemocnění, projevuje se zejména obtížemi při močení. Počátky onemocnění jsou po 50. roce věku zjistitelné a většina mužů v tomto věku si začíná potíží všímat.

Jaké jsou rizikové faktory?

Rizikovým faktorem je především věk. Po 70. roce věku touto nemocí trpí téměř 90 % mužů. Dále to jsou dědičné dispozice, obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka a špatné stravovací návyky.

Jak se nemoc projevuje?

Typickými projevy jsou:

  • zdlouhavé zahájení močení
  • přerušované močení
  • pocit nedokonalého vymočení
  • časté nutkání k močení
  • bolest v podbřišku
  • časté noční močení
  • naléhavé močení
  • močení malého množství moči
  • nechtěný únik moči

Kdy je nutné jít k lékaři?

Pokud se u vás objeví sebemenší podezření či obava, měli byste navštívit urologii. Česká urologická společnost doporučuje vyplnit dotazník, který zhodnocuje zdravotní potíže. Dotazník slouží orientačně pacientovi i lékaři. Na dotazník se můžete podívat zde. Preventivní prohlídku na urologii by měli podstupovat muži již po 40. roce věku.

Jak vyšetření probíhá?

Vyšetření prostaty probíhá přes konečník, případně ultrazvukem. Dále se odebírají vzorky moči a krve, kde lze odhalit riziko vzniku karcinomu prostaty.

Jak probíhá léčba?

Lékař může předepsat léky, které uvolňují napětí svaloviny v oblasti prostaty. U této metody je nutné onemocnění podchytit v začátku. Další metodou je chirurgický zákrok, kde se vzhledem k věku uvažuje o odstranění části prostaty. Možná je taky laserová metoda nebo vystužení zúžené močové trubice.

Existuje i alternativní léčba?

V posledních letech se hovoří o fytoterapii, tedy léčbou bylinami. V souvislosti s léčením prostaty má pozitivní vliv. Velký obsah fytochemikálií je např. v brokolici, zelí nebo v extraktu palmy Serenoa repens. Doplňky slouží jako prevence nebo doplněk léčby. Na internetu naleznete spoustu doplňků, pozor však na podvodné inzeráty! Nejlépe si poraďte s lékařem nebo v lékárně.

Pokud je vám kolem 40. let, měli byste podstoupit urologické vyšetření. Můžete tak případné onemocnění odhalit včas. Pokud budete hledat podrobné informace, naleznete je na stránkách České urologické společnosti.

Zdroj: foto-pixabay

6.11.2017 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky