InspiraceZdraví

Co je hormonální jóga?

Hormonální jóga spojuje několik druhů jógy. Původně byla vytvořena jako přírodní alternativa k hormonální léčbě pro ženy v menopauze. Principem je stimulace žláz s vnitřní sekrecí. Není však vhodná při onemocnění, kdy je nežádoucí zvyšovat hladinu vlastních hormonů. Hormonální jóga je určena jak ženám, tak i mužům. Ve článku se zaměříme především na jógu pro ženy.

Hormonální jóga pomáhá při potížích s menstruačním cyklem, při problémech s otěhotněním, při přechodu nebo v případě hormonální nerovnováhy. Doporučuje se ženám od 35 let jako prevence. Při lekcích se cvičí daná sestava cviků, která pomáhá vyrovnat hormonální hladinu ženy. Sestavy cviků jsou snadné a logicky seřazené. Zároveň jsou i dané sestavy určené mužům. U mužů cvičení napomáhá podpořit tvorbu testosteronu. Existují i lekce zaměřené pro pacienty s diabetes.

Co je principem cvičení?

Jednotlivé techniky a cviky pracují se žlázami s vnitřní sekrecí, tj. s vaječníky, štítnou žlázou, hypofýzou a nadledvinkami. Pohyby v jednotlivých pozicích v kombinaci s dechem pomáhají masírovat žlázy s vnitřní sekrecí i další orgány. Využívá se i cirkulace energie, která pomáhá zintenzivnit účinek na konkrétním místě. Sestava je pevně daná a neměnná. Pokud si ji osvojíte, např. na víkendovém kurzu, můžete cvičit kdykoliv a kdekoliv.

Jak často cvičit?

Úspěšnost záleží na tom, jak pravidelně cvičíte. Aby se dostavily účinky, je nutné cvičit alespoň 3-4x týdně po dobu 30 minut. Zpočátku se doporučuje cvičit 5x týdně po dobu alespoň dvou měsíců. Během této doby se upraví hladina hormonů, pak už může být frekvence cvičení nižší.

S čím hormonální jóga pomůže?

Sestavy cviků byly vytvořené především pro ženy s problémy způsobenými hormonální nerovnováhou a stresem. Speciální cviky pomáhají reaktivovat a harmonizovat hormony tak, aby došlo ke zmírnění nebo odstranění nepříjemných symptomů menopauzy a dalších problémů. Pomáhá především v těchto případech:

  • podpora početí
  • při ztrátě menstruace nebo ovulace
  • při nepravidelné menstruaci
  • při bolestivé menstruaci
  • při předčasné menopauze
  • při symptomech spojených s hormonální nerovnováhou (návaly, nespavost, přecitlivělost, únava, migrény)
  • při inkontinenci
  • vhodná pro ženy trpící gynekologickými problémy
  • vhodná pro ženy po porodu
  • při nedostatečné funkci štítné žlázy
  • vhodná pro ženy po 35 letech, kdy začíná hladina hormonů klesat.

Je hormonální jóga vhodná pro všechny?

Není. Vaše zdravotní potíže byste měli zkonzultovat se svým lékařem, případně alespoň s lektorem. Obecně se cvičení nedoporučuje těhotným, při pokročilé endometrióze, při onkologických onemocnění, krátce po operacích, při pokročilé osteoporóze, při zvýšené funkci štítné žlázy, při srdečních potížích nebo při potížích s myomy.

Hormonální jóga kromě uvedených potíží pomáhá harmonizovat celkový zdravotní stav, pohyblivost kloubů, posiluje organismus a má i pozitivní vliv na psychiku. Má velmi pozitivní ohlasy, v současné době je stále více vyhledávaná.

Zdroj: foto-pixabay

12.11.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme