parkinson
Zdraví

Co je Parkinsonova choroba?

Parkinsonova choroba je chronické, degenerativní a nevyléčitelné onemocnění centrální nervové soustavy. I přes to, že byla poprvé popsána před 200 lety, nejsou dosud známy příčiny vzniku této choroby. V této souvislosti se pouze hovoří o nadužívání toxických látek, virové mozkové infekci nebo o genetických predispozicích. Nemoc se vyskytuje na celém světě a postihuje ve většině osoby starší 50 let.

Jak se Parkinsonova choroba projevuje?

Parkinsonova choroba postihuje mozkový systém, který ovlivňuje automatické pohyby, koordinaci pohybů a svalové napětí. Projevuje se několik měsíců až let předem, ovšem varovné příznaky mohou být přisuzovány například dlouhodobému stresu. Hlavními příznaky jsou:

  • třes v klidovém režimu, při aktivním pohybu většinou mizí
  • křeče
  • rychlá únava
  • zaškubnutí nohou
  • pomalá chůze, často v předklonu
  • ztuhlá záda
  • špatná rovnováha a následné pády
  • minimální mimika
  • špatná artikulace
  • problémy s psaním – zmenšení písma

Diagnostika Parkinsonovy choroby

Vzhledem k plíživému rozvoji Parkinsonovy choroby ji nelze hned a jednoznačně diagnostikovat. Ovšem při zachycení prvotních příznaků je nutné navštívit lékaře a detailně mu potíže popsat. Lékař zpravidla doporučí vyšetření v neurologické ambulanci, kde lékař zkoumá mimiku, reakce na podněty, možnosti pohybu a svalové reakce. Dále využívá dalších dostupných metod, jako je odběr krve, ultrazvuk, EEG, CT mozku a magnetická rezonance.

Léčba Parkinsonovy choroby

Parkinsonova choroba není vyléčitelná, ale je léčitelná. Léčba je zdlouhavá, proto je třeba mít dostatek trpělivosti. Na trhu je mnoho léků, v některých případech se musí vyzkoušet, které léky zaberou. Kromě léků je vhodná i rehabilitace. Nemocný díky komplexní a soustavné léčbě tak může žít opět takřka plnohodnotný život.

Prevence Parkinsonovy choroby

Jako prevence i dalších onemocnění, např. Alzheimerovy choroby, je vhodné dbát na trénování mozku, orientace a procvičování paměti. Vhodnou prevencí jsou i potravinové doplňky nebo vitaminy v přírodní podobě. Doporučuje se vitamin B6, E, C, koenzym Q10, ginko biloba a rybí tuk. Konkrétně se jedná např. o ořechy, semena, ječmen, bílé fazole, čekanku nebo kurkumu.

S včasnou diagnostikou a správnou léčbou lze průběh nemoci ovlivnit. Zlepší se tak kvalita života nemocného. Proto při podezření neváhejte navštívit odborníky. Další článek o Parkinsonově chorobě si můžete přečíst zde.

Zdroj: foto-Pixabay

29.6.2017 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun
redakce@poradimesi.cz

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky