jídlo
Zdraví

Jak se stravovat při diabetu?

O druzích diabetu, příznacích i léčbě jsme již psali. Článek najdete zde. Při léčbě diabetu je ale velmi podstatné, čím a jak se stravujete. Vhodnou léčbou jsou léky v kombinaci se zdravou stravou a zdravým životním stylem.

Cukry

Každý s cukrovkou ví, že cukry je třeba výrazně omezit. Cukry by v jídelníčku měly zastupovat jen ty kvalitní, které jsou obsaženy v čerstvém ovoci nebo v bramborách. Rozhodně nejsou vhodné cukrovinky, ovocné šťávy a džusy nebo doslazování teplých nápojů. Pokud nemůžete odolat doslazování nápojů, je vhodnější sáhnout po umělých sladidlech. Jejich složení je ale trochu problematické, obsahují např. aspartam, kolem něhož panují pochybnosti o jeho nežádoucích účincích. Pozor také na sušené ovoce, sice se tváří zdravě, ale často je doslazováno velkým množstvím cukru. Diabetici by se také měli snažit vyhnout bílému pečivu, vhodné je v menší míře to celozrnné (pozor ale na dobarvované pečivo).

Tuky

Pacienti s cukrovkou by také měli omezit živočišné tuky, které zvyšují cholesterol, což má dopad na cévní a srdeční onemocnění. Ideální je omezit zejména sádlo, máslo, tučné maso, uzeniny, tučné sýry, plnotučné mléko nebo vejce. Spoustu potravin lze zakoupit v nízkotučné variantě. Vysoké procento tuku obsahuje zejména červené maso a uzeniny, diabetici by měli konzumovat spíše ryby, kuřecí či krůtí maso a mořské plody.

Sladidla

V lékárnách nebo v obchodních řetězcích si můžete pořídit celou řadu umělých sladidel v různé formě. Sáhnout můžete i po přírodní formě náhradního sladila. Například bylinka stévie, která je 200-300x sladší než cukr a nemá vliv na hladinu cukru v krvi.

Fast food

Jídlům z fast food řetězců by se diabetici měli vyhýbat. Jídla jsou většinou smažená a obsahují velké množství tuku. Pokud dostanete chuť na hranolky, můžete si zdravou variantu udělat doma sami. Zpracované maso v řetězcích (ale i mražená jídla) obsahují vysoké procento kalorií, sodíku, soli a cukrů.

Tekutiny

I u diabetiků je důležitý pitný režim. Platí, že na 10 kg váhy by se měly vypít 3 dcl vody, tzn. muž o váze 90 kg by měl vypít 2,7 litru čisté vody, případně i bylinného čaje. Káva u diabetiků zakázána není, pokud není vyloučena z jiného důvodu. To platí i u alkoholu, ovšem zde platí, že by jeho konzumace neměla překročit 60 gramů 1 – 2x týdně (např. 1,5 dcl 40% alkoholu, 1,5 l piva nebo 4 dcl vína)

Jak často jíst?

Ideální je jíst každé 3 hodiny. Tělo si zvykne na pravidelný přísun živin a nebude kolísat hladina krevního cukru. Omezení ve stravování jsou sice četná, ale většinu potravin lze snadno nahradit. Například tučná masa nebo uzeniny lze nahradit za králičí, kuřecí nebo libové vepřové maso, knedlíky lze nahradit bramborami nebo rýží, a klasické mléčné výrobky lze nahradit těmi nízkotučnými.

Doporučení na závěr

  • podobu jídelníčku konzultujte se svým lékařem nebo diabetologem,
  • omezte solení v průběhu vaření, solte až na konec,
  • místo smažení se snažte jídlo péct či dusit,
  • dodržujte stravovací režim a nehladovte,
  • dbejte na pitný režim,
  • ovoce a zeleninu jezte v syrovém stavu.

Vždy dodržujte doporučení lékaře. Omezení ve stravování jsou celoživotní, ale pokud se naučíte potraviny obměňovat, podaří se vám vytvořit pestrý jídelníček. V článku jsou uvedena obecná dietní doporučení, konkrétní opatření vám sdělí lékař.

Zdroj: foto-pixabay

11.12.2017 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky