bolest břicha
Zdraví

Máte potíže s trávením?

Veškerá potrava se do těla dostává ve formě, kterou tělo musí zpracovat. Jídlo a tekutiny se rozkládají na molekuly živin, tělo čerpá energii a nevyužité části potravy se vylučují. Pokud vás trápí časté nadýmání, plynatost či říhání, svědčí to o přemnožení některých bakteriích v trávicím traktu. Potíže s trávením jsou v dnešní době velmi časté a lze je řešit zejména změnou jídelníčku.

Co způsobuje trávicí potíže?

Poruchy trávení jsou v dnešní době velmi časté. Může se jednat o krátkodobé potíže, ale pokud problémy přetrvávají déle, je třeba hledat příčinu. Příčinami trávicích potíží jsou především nesprávné stravovací návyky, znečištěná střeva, nedostatek prospěšných bakterií, nízký příjem vlákniny, nedostatečná činnost trávicích enzymů a nedostatek pohybu. Na špatné trávení má taky vliv stravování na cestách (fastfood), kouření, nervozita nebo velké porce jídel.

Jaké jsou varovné signály?

Častými potížemi jsou nadýmání, pálení žáhy, zácpa nebo průjem, bolest břicha, střevní zvuky, nechutenství. Tyto příznaky často doprovází ještě únava, nespavost a pocit vyčerpanosti.

Jak si pomoct sám?

I zde platí, že je vhodné navštívit lékaře a vyloučit vážná onemocnění. Pokud tak učiníte, potíže s trávením můžete odstranit změnou jídelníčku a pohybem. Je vhodné omezit kávu a do jídelníčku zařadit ovocné šťávy, syrovou zeleninu a ovoce. Z jídelníčku byste měli vyřadit pšenici, žito a oves. Naopak jsou vhodné brambory, kukuřičná mouka, pohanka nebo proso. Také je vhodné snížit spotřebu mléka.

Pozor na diety

Pokud byste své potíže chtěli řešit dietou, měli byste navštívit dietologa. Rozhodně není vhodná dieta dle časopisu, vždy by měla být nastavena individuálně. Držení diety podle časopisu často vede k nevyváženému jídelníčku a špatnému dopadu na střevní mikroflóru. Správný poměr a vyváženost sacharidů, bílkovin i tuků pomůžou ohlídat dietologové nebo odborníci na výživu.

Jezte pomalu

Zejména v dnešní uspěchané společnosti je důležité dbát na pravidelnou konzumaci jídla, pomalé jezení a důkladné žvýkání. Pokud jíme pomalu, organismus potraviny lépe stráví, ale také toho sníme méně.

Pomohou i probiotika

Laktobacily působí pozitivně na naše zažívání a vstřebávání živin. Probiotika jsou obsažena v jogurtech nebo zakysaných mléčných výrobních, velká koncentrace je pak obsažena v doplňcích stravy.

Každému z nás je občas po jídle těžko. Je ale důležité umět rozeznat, zda se jedná o krátkodobé potíže, nebo trvají delší dobu. Pokud si budete chtít pomoct sami, navštivte nejdříve lékaře, aby mohl vyloučit vážné onemocnění. Často pomůže změna stravovacích návyků a pohyb. Nemusí se jednat o náročný sport, stačí alespoň půlhodinová chůze denně, ideálně po jídle.

Zdroj: foto-pixabay

1.1.2018 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky