pohlavní_nemoci
Zdraví

Pohlavní nemoci, dárek o který nikdo nestojí

A přitom to začalo tak krásně! Nečekaně. Exotická dovolená, tropické teploty a pod nohama rozpálený písek. Večery s noční oblohou plnou hvězd, osvěžující koktejly, podmanivá hudba. Probouzející se touha zaplavuje celé tělo a opětovaný zájem slibuje bouřlivé milostné dobrodružství. Cizí muž, cizí žena. První letmý dotyk, když přeskočí jiskra. A pak nekonečná objetí a vášnivé polibky, na které jste už dávno zapomněli. Jen pro těch pár žhavých nocí. Chci tě! Teď a tady. Jenže i nezapomenutelný erotický zážitek se může proměnit v noční můru. Že se vám to nemůže stát? Ani vašemu partnerovi na neplánované zahraniční cestě? Mohou za to dvě slova, která už nezní tak exoticky: pohlavní nemoci.

Pohlavní nemoci

Sexuálně přenosné nemoci (SPN), též nazývané sexuálně přenosné infekce (SPI), jsou nemoci obvykle přenášené mezi partnery nějakou formou sexuální aktivity (vaginální sex, orální sex nebo anální sex).  Až do roku 1990 se pro ně používal název – venerické (pohlavní) choroby. Činitelé přenosu jsou baktérie, plísně, prvoci nebo viry. Není možné dostat sexuálně přenosnou nemoc ze sexuální aktivity s osobou, která nemoc nemá a obráceně, osoba mající SPN ji dostala z kontaktu (sexuálního nebo jiného) s někým, kdo ji měl nebo s jeho tělesnými tekutinami. Nakazit se však může člověk i při transfúzi, přímým kontaktem s infikovanou krví (např. škrábnutí), a nezřídka se tyto choroby mohou šířit i z matky na plod. Které pohlavní nemoci jsou nejběžnější?

AIDS (HIV)

Onemocnění je zapříčiněno vniknutím HIV viru (Human Immunodeficieny virus), které se projevuje řadou symptomů a infekčních onemocnění. Jedná se o poškození lidského imunitního systému, který při sebemenší, běžné nemoci není schopen adekvátně reagovat a selhává. Ačkoliv je virus HIV velice citlivý a snadno zlikvidovatelný běžnými desinfekčními prostředky a fyzikálními vlivy, existují 3 způsoby jeho přenosu. Přítomnost viru HIV je prokazatelná v tělesných tekutinách, jako je krev, sperma, poševní sekret a mateřské mléko. Aby došlo k přenosu, musí do zdravého organismu proniknout určité minimální množství dané tekutiny, což se označuje jako infekční dávka. Rizika přenosu jsou tedy:

  • Nechráněný sexuální styk.
  • Krevní cesta (společné sdílení injekční stříkačky, osobních hygienických předmětů).
  • Žena nakažená virem HIV může virus snadno přenést i na své dítě, a to buď během porodu, nebo kojením.

Chlamydiová infekce

Chlamydie jsou chorobou bakteriálního původu, která se přenáší pohlavním stykem (vaginálním, orálním i análním), kapénkovou infekcí podobně jako chřipka, nebo během porodu z matky na dítě. Původcem onemocnění je bakterie Chlamydia trachomatis. Chlamydiové nákazy patří k nejčastějším pohlavně přenosným infekcím na světě. Neléčené chlamydie mohou být zdraví nebezpečné. Je prokázáno, že chlamydie způsobují neplodnost u žen. Zákeřnost choroby spočívá především v jejím latentním stádiu, nakažený na sobě několik let nemusí pozorovat žádné příznaky. U pohlavní nemoci se inkubační doba pohybuje v rozmezí 1 – 3 týdnů. Prvním příznakem infekce je bolestivý vřed na genitálu. Po několika dnech se objeví horečka doprovázena zimnicí. Zároveň zduří lymfatické uzliny v oblasti třísel. Onemocnění se léčí antibioticky nebo pomocí chemoterapeutik se specifickým (obvykle zvýšeným) dávkováním.

Genitální opar (HSV)

Herpes simplex virus spadá do skupiny lidských herpetických virů, vyvolává nakažlivé puchýřnaté onemocnění, které patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce (opary). Herpes simplex má dva významné sérotypy HSV-1 a HSV-2, a právě ten druhý zapříčiňuje opar genitální (herpes genitalis), který se řadí mezi přenosné infekční pohlavní nemoci. V některých případech však může původce oparu na rtu způsobit genitální opar a naopak. Onemocnění se přenáší kontaktem. Nákazu infikovaný člověk na zdravého přenese líbáním, pohlavním stykem, nepřímo společným používáním prádla nebo ručníků, žínek. První projevy lze pozorovat během tří až dvaceti dnů od sexuálního aktu, malé bolestivé puchýřky v okolí genitálií velmi svědí. V případě praktik orálního či análního sexu se mohou puchýřky objevit i v ústech či v okolí konečníku. Antivirotika pomohou urychlit hojení, zcela vymýtit virus z těla ale nelze.

Kapavka

Patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné choroby a postihuje ženy i muže nejčastěji ve věkovém rozmezí 15 – 35 let. Lidově se označuje jako tripl nebo kapela. Způsobuje ji baktérie Neisseria gonorhoeae, která obvykle vyvolává hnisavé záněty sliznice především močového ústrojí, dutiny ústní, pohlavního ústrojí, konečníku a spojivek. Nejčastější cestou přenosu je pohlavní styk nebo přenos infekce z matky na plod. Stejně jako syfilis podléhá povinnému hlášení chorob (jste povinni nahlásit jména všech svých sexuálních partnerů). Jde o silně infekční chorobu a proto je nutné se v jejím průběhu zcela vyvarovat sexuálního styku. Základ úspěšné léčby tvoří správné použití antibiotik.

Syfilis

Lues nebo příjice, i to jsou označení sifilisu, infekční, sexuálně přenosné choroby způsobené bakterií Treponema pallidum. Pozor, tato nemoc podléhá povinnému hlášení (u lékaře). K přenosu dochází při pohlavním styku, ale i líbáním. Nebo infekcí plodu během těhotenství či kojení. Mezi rizikové faktory patří hlavně nechráněný pohlavní styk, časté střídání sexuálních partnerů, prostituce či drogová závislost. Syfilis se projevuje velice pomalu a má tři typická stádia.

  • V první fázi asi do tří týdnů se objevuje v oblasti genitálií či úst malý, nebolestivý vřed.
  • Objevuje se vyrážka na těle či mokvající pupínky.
  • Po několika letech dochází k bezpříznakové třetí fázi, která vede k nezvratným fyzickým a psychickým změnám nemocného.

Papilomaviry (HPV)

Jde o nejčastější infekční sexuálně přenosné onemocnění. V životě se s ním setká až 80% lidí. Většinou samovolně odezní. Existuje více než 40 typů HPV, které mohou infikovat genitální oblasti mužů a žen, stejně tak tyto typy HPV mohou infikovat ústa a hrdlo. Virus se přenáší sexuálním stykem nebo přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Někdy se projeví tzv. genitální bradavice (kondylomata), která se odstraní laserem či chirurgicky. U žen hrozí rakovina děložního čípku, u mužů rakovina penisu. Od infekce k projevení nádoru může vývoj trvat až patnáct let.

Měkký vřed

Též známý jako ulcus molle, je sexuálně přenosná nemoc, jejímž původcem je bakterie Haemophilus ducreyi. Vyskytuje se především v zemích tropického a subtropického podnebného pásu v Africe a Asii. Mimo tyto oblasti se vyskytuje velmi vzácně, a to v důsledku migrace obyvatel. Projevuje se často mnohočetnými vřídky v oblasti genitálu (u mužů na žaludu penisu, předkožce a uzdičce). V případě neléčení nemoci dochází ke spojování vřídků ve velká ložiska a přenosu infekce do mízních (lymfatických) uzlin v oblasti třísel, jejich následnému zduření a prasknutí, při kterém vytéká žlutozelený hnis s příměsí krve. Nemoc je přenosná pouze pohlavním stykem a její lokalizace mimo genitál je velmi vzácná. Inkubační doba nemoci kolísá a pohybuje se mezi několika hodinami až pěti dny. Léčba probíhá antibiotiky.

Prevence pohlavních nemocí

Zdraví máme jen jedno a zodpovědné chování by mělo být vždy na prvním místě. Proto pohlavní nemoci a jejich příznaky nepodceňujte a o možných rizicích se informujte. Nejúčinnější prevencí proti pohlavní nemoci je používání pánské ochrany (kondomu) po celou dobu sexuálního styku. dále pak dostatečná hygiena před i po pohlavním styku.  Pozor bychom si měli dávat hlavně na časté střídání sexuálních partnerů. Ženy by neměly podceňovat pravidelné prohlídky u gynekologa. A pokud už nemoc byla diagnostikována, dbát všech doporučení lékaře.

Rizikové faktory

  • Nevěra, promiskuita
  • Homosexualita
  • Drogová závislost
  • Rizikové sexuální praktiky
  • Odmítání tzv. bezpečného sexu (kondom)

Léčba obecně

Sexuálně přenosné nemoci jsou dobře známé stovky let (syfilis, kapavka). Před objevením moderních léků byly tyto pohlavní nemoci obecně neléčitelné a léčba byla limitována na léčení jejich symptomů (projevů). Pro úspěšnou léčby se podle typu nemoci (bakterie, virus) používají antibiotika či antivirotika.

Neléčené pohlavní nemoci a jejich komplikace mohou způsobit poruchy plodnosti, ovlivnit průběh těhotenství (potraty, předčasné porody), ale mohou se přenášet i na plod (poškození dítěte s trvalými následky). Nejspolehlivějším způsobem prevence je dlouhodobý vztah s jedním neinfikovaným partnerem. Prevencí před většinou pohlavních nemocí je především použití kondomů a osobní hygiena. Vaše nezodpovědnost v sexuálním chování se snadno může stát i trestným činem.

Zdroj: foto – Pixabay

9.10.2016 | Martin Motloch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky