čichat
Zdraví

Víte, k čemu slouží nosní konvička?

Také se jí říká rhino konvička nebo néti konvička. Slouží k šetrnému propláchnutí nosu, které by mělo být součástí denní hygieny, zejména v těchto dnech při zvýšeném výskytu infekcí horních dýchacích cest, ale i v prašném prostředí nebo při alergické rýmě. Konvička néti je jednou ze základních očistných technik v józe.

Na jaké problémy je konvička určená?

Nosní konvička pomáhá odstraňovat hlen a prach z oblasti nosu. Působí také preventivně, otužuje nosní sliznici a činí jí tak odolnější vůči virům a bakteriím. Konvička pomáhá při ucpaném nosu, nachlazení, senné rýmě, alergické rýmě nebo akutním zánětu sliznice. Je také vhodná pro osoby po chirurgickém zásahu nebo osoby pracující v prašném prostředí.

Jak se konvička používá?

K použití potřebujete pouze vodu a sůl. Ideální je převařená voda o teplotě lidského těla. Do půl litru vody patří asi lžička soli. Lze použít i kuchyňskou sůl, ovšem vhodnější je ta mořská. Po rozmíchání soli ve vodě naplňte konvičku a přitiskněte k nosní dírce ze strany tak, aby roztok neunikal. Dýchejte ústy, lehce se předkloňte nad umyvadlo a pootočte hlavu na stranu. Konvičku nakloňte, voda pomalu začne protékat dutinami a vyteče druhou nosní dírkou. Postup opakujte i s druhou nosní dírkou. Zbytek roztoku jemně vysmrkejte. Zpočátku budete mít pocit, jako když vám v bazénu nateče voda do nosu, brzy si ale používání konvičky osvojíte.

Kdy konvičku používat?

Konvičku můžete používat ráno nebo večer, záleží na vás. Pokud ji budete používat preventivně, stačí jednou denně. Při akutních potížích ji můžete používat i 4x denně.

Kde ji lze koupit?

Konvičku lze pořídit levně, ceny se většinou pohybují do 200 Kč. Seženete ji v e-shopech nebo některých lékárnách.

Je používání konvičky bezpečné?

Ano, používání konvičky nenese žádná rizika. Používání konvičky zvládají sami i děti od 5 let.

Slaná voda má uvolňující a dezinfekční účinek, dokáže tedy uvolnit i ucpané dýchací cesty. Mořská nebo himalájská sůl neobsahuje žádné cizí prvky, používání těchto druhů soli je tedy pro tělo naprosto bezpečné. Pořídit si můžete několik druhů konviček, buď plastové nebo keramické či nerezové.

Zdroj: foto-pixabay

27.11.2017 | Michaela Votočková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme

Kontakty

Poradíme si, z.s.
Dobrovského 1011/1
266 01 Beroun

Podporují nás

FM solutions, a.s.

+420 602 242 494
Copyright © 2015 Poradimesi.cz Obchodní podmínky