aromaterapie
Inspirace

Co je to aromaterapie?

Pojem aromaterapie můžeme přeložit jako léčbu vůněmi. Jedná se o druh alternativní medicíny, která vychází z pozitivních dopadů éterických olejů na lidské tělo a psychiku. Aromaterapie je jedna z nejpříjemnějších metod k obnovení tělesné i duševní harmonie. Aromaterapii lze provádět pomocí masáží, koupelí nebo inhalací.

Co jsou éterické oleje?

Éterické oleje se získávají z rostlinných silic. Lze je vyrábět několika způsoby. Prvním způsobem je destilace. Další metodou je extrakce, kdy se rostlina ponoří do studeného nebo horkého tuku, případně jiné tekutiny, kam vypustí své silice. Třetí metodou je lisování, které se využívá především pří výrobě citrusových éterických olejů. Éterické oleje můžete pořídit v čistě přírodní formě, tomu odpovídá i jejich cena. V obchodech se setkáte s levnými syntetickými oleji, ale jejich kvalita není nijak vysoká. Pro dosažení žádoucích účinků aromaterapie je vhodné využívat kvalitní, zcela přírodní oleje.

Jak aromaterapie funguje?

Aromaterapie k léčbě využívá éterické oleje. Získávají se z rostlinných silic. Silice vyvolávají různé vjemy a v této souvislosti hovoříme o aromaterapii. Aromaterapie je založena především na tělesném kontaktu, proto se často uplatňuje při masáži. Díky masáži se éterické oleje vstřebají a působí v krevním oběhu. Dalšími formami aromaterapie jsou koupele a inhalace. Zatímco u masáže nejsou účinky okamžité, u inhalace ano. Éterické oleje jsou velmi koncentrované a využívají se vždy ředěné.

Využití éterických olejů

Jak jsme již zmínili, éterické oleje se využívá při masáži, inhalaci a při koupelích. Inhalace je nejrychlejší způsob, jak dostat éterický olej do krevního oběhu. Inhalaci lze provádět čicháním nakapaného oleje na kousek látky, nakapáním několika kapek do horké vody v nádobě anebo pomocí aromalampy, která provoní celý byt. Při využívání éterického oleje k masáži nebo při koupeli je nutné olej naředit. K masáži se využívá kvalitní, zastudena lisovaný olej. Ke koupelím je vhodná mořská sůl, do které nakapete éterický olej.

Jaké oleje se využívají?

Éterických olejů existuje nespočet. Například můžete využít účinků:

  • borovice – pomáhá při nastydnutí,
  • černého pepře – pomáhá při horečce, zmírňuje bolesti břicha,
  • estragonu – pomáhá při revmatismu, podporuje chuť k jídlu,
  • eukalyptu – pomáhá při dýchacích obtížích, dezinfikuje vzduch,
  • grapefruitu – působí antidepresivně, hojně se využívá ke koupelím,
  • jedle – pomáhá prokrvovat končetiny, je vhodná k masážím,
  • růže – pomáhá při nespavosti, podporuje krevní oběh,
  • vanilky – harmonizuje psychiku.

S výběrem vhodného éterického oleje vám pomůže zkušený aromaterapeut. Éterické oleje se dělí několika způsoby, a to na povzbuzující a uklidňující, nebo podle druhů vůní, například květinové, citrusové, ovocné, lesní a další. Oleje se rozdělují i podle účinků, a to například na oleje proti stresu, nachlazení,  bolestem, podporu imunity, pro lepší spánek, snížení krevního tlaku a další.

Smyslem aromaterapie je pomocí vůně vyvolat příjemné pocity. Navození příjemných pocitů má pozitivní dopady na tělo jak po fyzické, tak i psychické stránce.

Zdroj: foto-pixabay

26.8.2019 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme