koronavirus
PéčeZDRAVI

Koronavirus – co je dobré vědět !

Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se přenáší kapénkovou cestou, zpravidla z člověka na člověka při úzkém kontaktu. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a inkubační doba může být až 14 dní.

Koronavirus – jaké jsou jeho přiznaky?

Příznaky onemocnění jsou podobné chřipce. koronavirus se projevuje zvýšenou teplotou, dušností, kašlem, bolestí svalů či únavou. Pouze u některých pacientů vede koronavirus k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Jak se proti nákaze COVID-19 preventivně chránit ?

  • často si myjte ruce vodou a mýdlem
  • vyhýbejte se těm, kdo jsou zjevně nemocní
  • používejte například i dezinfekci na ruce na bázi alkoholu
  • nezdržujte se v místech s vyšší koncentrací osob
  • při kýchání/kašlání si zakrývejte ústa kapesníkem, paží nebo rukávem – nikdy si nezakrývejte ústa rukou!
  • necestujte do zasažených oblastí
  • pravidelně dezinfikujte osobní předměty, kterých často dotýkáte, včetně displejů mobilů a tabletů

Které skupiny obyvatel koronavirus ohrožuje nejvíc?

Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

Existuje vakcína proti nákaze COVID-19?

V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto onemocnění. Na vývoji a distribuci nové vakcíny se pracuje.

Jaká je tedy léčba tohoto onemocnění?

Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. 

S kým se mohu poradit?

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění COVID-19, ať už jste občan či zdravotník, jsou vám k dispozici jak infolinky Státního zdravotního ústavu, tak i jednotlivých pojišťoven. Podívejte se na důležité kontakty v souvislosti s koronavirem.
Pokud se nemůžete na infolinky dovolat, zachovejte, prosím, především klid. V současné době mohou být v důsledku zvýšeného zájmu o tuto problematiku dočasně obsazené a přetížené. Zároveň je možné informovat se na příslušných krajských hygienických stanicích, popřípadě u vašeho praktického lékaře, který je pro tyto případy instruován.

Kde najdu aktuální a důležité informace, otázky a odpovědi ?

Vše důležité o onemocnění COVID-19 najdete na speciálních webových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Zdroj: www.koronavirus.mzcr.cz, foto: pixabay.com

14.3.2020 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme