mamograf
Zdraví

Jak probíhá mamografické vyšetření?

Mamografie je v současné době hojně využívanou metodou, která je schopná odhalit vznikající nádor prsu. Přítomnost nádorového ložiska dokáže odhalit již v samotném počátku, tedy v době, kdy ještě nemusí být jinými vyšetřovacími metodami zjistitelné.

Každá žena od 45 let by měla pravidelně chodit na preventivní mamografické vyšetření, a to jednou za dva roky. Pokud si v prsu nahmatá bulku nebo má jiné specifické problémy, vyšetření by měla podstoupit neprodleně. Zároveň je nutné připomenout, že každá žena by měla provádět samovyšetření prsů. 

Co je mamografické vyšetření?

Mamografické vyšetření je efektivní a bezpečnou metodou k vyšetření prsou. Mamograf dokáže odhalit nádor ještě v jeho počátku. Případná léčba tak může být zahájena co nejdříve.

Kdy vyšetření hradí pojišťovna?

Na bezplatné mamografické vyšetření má nárok každá žena od 45 let v pravidelném intervalu dvou let. Žádanku k vyšetření vystaví gynekolog nebo praktický lékař. Mladší ženy mohou vyšetření rovněž absolvovat, avšak musí si ho uhradit v plné výši.

První krok je objednání

Při vystavení žádanky vám lékař doporučí nejbližší zařízení. Toto vyšetření by ženy měly podstupovat po menstruaci. V období před menstruací se ženy potýkají s vyšší citlivostí a bolestivostí prsou. Je vhodné docházet do stejného zařízení, aby lékaři měli k dispozici i starší snímky.

Jak probíhá samotné vyšetření?

Vyšetření provádí radiologická asistentka. Ještě před zahájením vyšetření ženy vyplňují dotazník, který se zaměřuje na zdravotní anamnézu. Sestra následně ženu vyzve, aby si svlékla oblečení z horní poloviny těla. Následně žena přistoupí k mamografu. Je nezbytné prso vytáhnout co nejdále od hrudníku a následně stlačit. Na každé prso jsou pořízeny 2 snímky. Samotné stlačení může být pro některé ženy nepříjemné. Na bolest nebo nepříjemné pocity vždy upozorněte sestru. Výsledek vyšetření se žena obvykle nedozví ihned, neboť snímky vyhodnocuje lékař. 

Mamograf vs. sono

Obě metody slouží k vyšetření prsou a vzájemně se doplňují. Mamograf dokáže odhalit nádory ještě v počátečním stádiu. Někdy je však nezbytné doplnit mamografické vyšetření ještě sonografickým vyšetřením. To se rovněž volí i u mladších žen. U žen, které mají hutné mléčné žlázy, se často jako doplněk volí sono. Mamografický snímek nemusí být kvůli husté síti žláz zcela přehledný. Sonografické vyšetření, pokud ho doporučí lékař, je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Nezapomínejte na prevenci a dbejte na domácí samovyšetření prsů. Období mezi dvěma mamografickými vyšetřeními je dlouhé dva roky, proto je vhodné v mezidobí provádět samovyšetření v domácím prostředí. 

Zdroj: foto-pixabay

28.10.2019 | Michaela Votočková

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme