fbpx
zubař
Zdraví

Co si musíte hradit u zubaře a co je zdarma?

Povinností lékaře je nabídnout pacientovi přednostně takovou léčbu, která je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Lékař zároveň musí pacienta seznámit s jeho ceníkem nadstandardních výkonů dříve, než je začne vykonávat. Ceník by měl být dostupný v čekárně nebo na nástěnce.

Co je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění?

Má-li váš zubní lékař smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, máte v rámci pojištění nárok na bezplatné prohlídky, vyšetření, ošetření atd. Seznam všech plně hrazených výkonů naleznete v úhradové vyhlášce platné pro rok 2018. Obecně platí, že lékař je povinný seznámit pacienta s plně hrazeným ošetřením a následně mu může nabídnout ošetření nadstandardní, které si však pacient hradí sám. Není tedy možné, aby lékař libovolně využil nadstandardní ošetření a poté po pacientovi vyžadoval peníze. Pacient s tímto postupem musí vždy souhlasit. Ceny vycházejí z individuální kalkulace ordinace, mohou se tedy v jednotlivých ordinacích mírně lišit. Ze systému veřejného zdravotního pojištění jsou plně hrazeny např. tyto výkony: běžná péče a ošetření, tzn. lokální anestezie, vytržení zubu, preventivní prohlídky, rentgenové snímky, léčba onemocnění dásní nebo nervu nebo amalgámové plomby.

Jak je to s bílými plombami?

Bílé plomby si pacient hradí sám. Ovšem na základě postupného omezování používání amalgámových plomb jsou pro určité skupiny lidí tyto výplně hrazeny ze zdravotního pojištění. Bílé plomby jsou zdarma pro děti do 15 let a pro těhotné a kojící ženy. U dětí do 18 let je rovněž plně hrazena bílá plomba, ale pouze pokud je použita do tzv. trojek včetně. I u dospělých je ze zdravotního pojištění hrazena bílá výplň do tzv. trojek, nicméně se jedná o jiný typ materiálu, který je barevně nestabilní a estetický efekt není zrovna valný.

Platba za anestezii

Jak je uvedeno výše, pacientovi je ze zdravotního pojištění plně hrazena injekční anestezie. Pokud ale anestezie není z lékařského hlediska nutná a pacient si ji sám vyžádá, musí si ji sám uhradit.

Nemůžete sehnat zubního lékaře?

Pokud ve vašem okolí neseženete zubního lékaře, obraťte se na svou pojišťovnu. Ta je povinna vám tuto péči zprostředkovat. Dále můžete využít například adresář České stomatologické komory, kde zubního lékaře můžete vyhledat podle několika kritérií, např. podle zdravotní pojišťovny. Zde naleznete přehled zubních pohotovostí.

Pamatujte, že důležitá je nejen pravidelná péče o chrup, ale také preventivní prohlídky u zubního lékaře, na které máte nárok 2x ročně. Mnoho lidí však prevenci zanedbává a podceňuje.

Zdroj: foto-pixabay

13.8.2018 | admin

Komentáře nejsou povoleny.

Doporučujeme